Styropian fasadowy to jeden z najpopularniejszych produktów stosowanych przy ocieplaniu budynków. O czym warto wiedzieć, przed zakupem styropianu?
Styropian to najpopularniejszy materiał termoizolacyjny wykorzystywany w budownictwie. Jest tańszy od wełny czy pianki poliuretanowej, a ma podobne parametry izolacyjne. Jest to sprawdzony materiał, warto więc stosować go do ocieplania budynków. Czym charakteryzuje się styropian fasadowy?
Jakie zalety ma styropian?
Styropian wyróżnia się doskonałymi parametrami izolacyjności cieplnej, co jest wynikiem niskiego współczynnika przewodzenia ciepła. Jest to parametr, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę, ponieważ według obowiązujących obecnie norm współczynnik przewodzenia ciepła dla ścian zewnętrznych nie może przekraczać 0,20 W/(m2・K). Właściwości termoizolacyjne zostają zachowane przez cały okres użytkowania budynku. Jest to więc produkt, który cechuje ogromna trwałość. Styropian jest też bezpieczny dla alergików, ponieważ nie dopuszcza do rozwoju grzybów i nie gnije.
REKLAMA
Styropian nie wchłania też wody, dzięki czemu nie pęcznieje, a ściany przez cały czas są suche. Jest też odporny na działanie różnych roztworów wodnych. Materiał ten wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne i jest przyjazny dla środowiska. Nie zawiera składników odpowiedzialnych za niszczenie warstwy ozonowej, również jego produkcja nie generuje szkodliwych odpadów. Styropian jest też lekki, dzięki czemu nie obciąża budynku. Warto więc wykorzystać go do ocieplenia budynku.
Styropian fasadowy – co trzeba o nim wiedzieć?
Styropian elewacyjny, zwany też fasadowym, to materiał izolacyjny, który jest wykorzystywany na szeroką skalę podczas prac wykończeniowych na budowie. Styropian fasadowy zakłada się na ścianach w celu termicznej izolacji budynku, co w konsekwencji pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. W przypadku styropianu elewacyjnego bardzo ważny jest współczynnik przewodzenia ciepła (lambda). Najczęściej wynosi on między 0,030 a 0,045 W/(m2・K). Styropian fasadowy musi też być twardy oraz odporny na ściskanie i rozciąganie. Ochronę przed zniszczeniem zapewnia warstwa zbrojąca i tynk.
Największym zainteresowaniem cieszy się styropian EPS biały, który jest najtańszym rozwiązaniem. Cena jest jednak uzależniona od wartości współczynnika przewodzenia ciepła. W budownictwie energooszczędnym coraz częściej wybierany jest styropian grafitowy EPS, który zawiera domieszki grafitu chłonącego ciepło. Najlepiej zakładać go w pochmurny dzień, ponieważ mocno grzejące słońce może doprowadzić do jego odkształceń. Aby chronić go przed słońcem, podczas montażu ochrania się go siatką do rusztowań.
Styropian biały czy grafitowy?
Styropian biały i grafitowy to produkty, które konkurują ze sobą na rynku. Mają one nieco inne właściwości, dlatego wybór trzeba dostosować do konkretnych potrzeb. Styropian biały jest standardem, znajdziemy go więc w każdym markecie budowlanym. Jest też najtańszym rozwiązaniem. Ma on współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,035-0,45 W/(m2・K).
Z kolei styropian grafitowy jest cieplejszym materiałem termoizolacyjnym, a jego współczynnik lambda wynosi zaledwie 0,031-0,033 W/(m2・K). Świetnie sprawdza się w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Choć jego cena jest wyższa niż styropianu białego, nie zawsze okazuje się on dużo droższym rozwiązaniem. Izoluje bowiem skuteczniej, dlatego kładąc cieńszą warstwę, można uzyskać termoizolację o tym samym oporze cieplnym.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie styropianu fasadowego?
Wybierając styropian fasadowy, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na współczynnik przewodzenia ciepła (lambda), który jest najważniejszym parametrem. Im niższy współczynnik, tym lepsze właściwości izolacyjne produktu. Przeglądając produkty w sklepie, możemy zwrócić uwagę, że tańsze rodzaje styropianu mają wyższy wskaźnik lambda. Oznacza to, że wybierając styropian fasadowy z wyższym wskaźnikiem przewodzenia ciepła, trzeba położyć grubszą warstwę izolacyjną, aby zagwarantować odpowiednie właściwości izolacyjne. Przy zakupie styropianu wiele osób kieruje się grubością materiału, jednak to nie wystarczy, aby zadbać o prawidłową termoizolację. Współczynnik przewodzenia ciepła jest bowiem kluczowy.
W przypadku styropianu fasadowego istotna jest też wytrzymałość na rozciąganie (TR) oraz na ściskanie (CS). Ściany zewnętrzne są narażone na działanie skrajnych temperatur – niskich i wysokich. Powoduje to rozszerzanie i kurczenie się powierzchni elewacji, przez co materiały ulegają naprężeniom termicznym i stają się podatne na uszkodzenia mechaniczne. Muszą więc być odporne na rozciąganie. Chcąc ocieplić fasadę, należy wybrać styropian o TR co najmniej 80 kPa, ponieważ jest on najbardziej wytrzymały. Z kolei CS nie powinien być niższy niż 70 kPa, jednak jest to czynnik, który jest ważniejszy w przypadku styropianu podłogowego, który nie powinien odkształcać się podczas obciążenia.
Ze współczynnikiem przewodzenia ciepła powiązana jest gęstość. Trzeba bowiem pamiętać, że im wyższy współczynnik, tym mniejsza gęstość styropianu, co sprawia, że jest on mniej odporny na czynniki zewnętrzne. Jeśli producent nie podaje na opakowaniu gęstości styropianu, można ją sprawdzić, dzieląc wagę paczki przez jej objętość. Wynik oznacza gęstość styropianu. Kupując styropian fasadowy, nie należy więc kierować się wyłącznie jego niską ceną, lecz przede wszystkim parametrami, które wskazują na jego jakość.
Artykuł Partnera
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.