System Geberit Pluvia – gwarancja szczelności i bezawaryjności

Jeśli szukasz systemu podciśnieniowego, który będzie trwały, solidny, podparty wiedzą techniczną, wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu i montażu, wybierz Geberit Pluvia. Warto podkreślić, że wszystkie jego elementy, czyli wpusty, rury oraz mocowania badane są przez firmę Geberit w warunkach ekstremalnego obciążenia.

System Geberit Pluvia – gwarancja szczelności i bezawaryjności

Unikatowa konstrukcja i najwyższa jakość wykonania

Wpusty dachowe, to jedne z najważniejszych elementów, determinujących szybkość i sprawność działania systemu podciśnieniowego. Specjalna konstrukcja wpustów Geberit Pluvia, wyposażona w element funkcyjny, ogranicza dostęp powietrza i decyduje o szybkości zadziałania systemu. Dzięki czemu zaledwie 4 cm wody na dachu wystarczą, aby cały system był zalany wodą i działał z pełną wydajnością.
Na uwagę zasługuje wysoka jakość materiałów użyta do produkcji poszczególnych elementów wpustów. Duży nacisk położono na uszczelki, które odpowiadają za długotrwałą szczelność systemu. Wykonane są z wysokiej klasy EPDM, bez domieszek uplastyczniających. Dzięki temu uszczelki Geberit nie starzeją się i nie ulegają odkształcaniu / zniszczeniu nawet w ekstremalnych warunkach (Afryka / Azja), gwarantując ponad 50 letnią wytrzymałość.

Dwie instalacje jeden system

Przy projektowaniu instalacji odwodnieniowej dachu płaskiego przyjmuje się uśrednioną wielkość opadów. Jednak na wypadek opadów ponadnormatywnych (większych niż w obliczeniach) należy wyposażyć budynek w dodatkową instalację awaryjną.
Takie rozwiązanie, gwarantujące bezpieczeństwo w każdej sytuacji, jest integralną częścią systemu Pluvia. Wszystkie wpusty z oferty Geberit Pluvia mogą być zastosowane również w instalacji awaryjnej, a zmianę charakteru wpustu na awaryjny uzyskuje się poprzez montaż elementu spiętrzającego w standardowym wpuście Pluvia. Element spiętrzający zintegrowany jest z elementem funkcyjnym, dzięki czemu instalacja awaryjna wykonana w tym systemie, pracuje również podciśnieniowo przy niewielkim poziomie wody na dachu. Wpusty awaryjne są montowane na tej samej rzędnej, w pobliżu wpustów standardowych instalacji podstawowej. Instalacje zamontowane na dachu łatwo od siebie odróżnić, ponieważ wpusty awaryjne mają szare elementy blokujące kosz, a wpusty standardowe elementy niebieskie.

REKLAMA

Uniwersalność zastosowań

System Geberit Pluvia posiada wpusty, które można zamontować na praktycznie wszystkich rodzajach dachów. Sprawdzą się one między innymi na dachach:

  • lekkich i masywnych
  • odwróconych (warstwa izolacji termicznej znajduje się nad hydroizolacją)
  • izolowanych termicznie/bez izolacji
  • zielonych
  • szedowych
  • do montażu w rynnach.
System Geberit Pluvia – gwarancja szczelności i bezawaryjności
Fot. 1. Przykład montażu systemu podciśnieniowego Geberit Pluvia na dachu płaskim.

Aby wpust montowany na dachu działał prawidłowo, musi mieć szczelne połączenie z hydroizolacją. Dlatego tak ważne jest zastosowanie wpustu dedykowanego do konkretnego rodzaju pokrycia. W ofercie Geberit znajdziemy wpusty:

  • przeznaczone do folii
  • przeznaczone do pokryć bitumicznych
  • rynnowe przeznaczone do montażu w rynnach wykonanych z różnych materiałów (stal nierdzewna, blacha ocynkowana, beton itd.).

Paroizolacja

W przypadku, kiedy w pomieszczeniach znajdujących się bezpośrednio pod powierzchnią dachu panuje duża wilgotność, konieczne jest zabezpieczenie izolacji termicznej przed migracją wilgoci z pomieszczenia co mogłoby prowadzić do znacznego pogorszenia jej właściwości izolacyjnych. Wszelkie przejścia przez dach należy wówczas wykonać jako szczelne z zastosowaniem kołnierzy paroizolacyjnych. Takie niezbędne elementy paroizolacyjne znajdziemy w systemie Geberit Pluvia.

Geberit Pluvia na dachach odwróconych zielonych

W celu montażu wpustów na dachach zielonych, odwróconych warto zastosować systemową studnię Geberit Pluvia, która wykonana jest z rur PE d315. Dopływ wody do wpustów osadzonych w studzienkach możliwy jest od góry poprzez kratkę lub z boku przez otwory fabrycznie nawiercone w studzience. Dużą zaletą tego rozwiązania jest kompletna oferta w skład której wchodzi również płyta odciążająca, gwarantująca stabilność studni podczas pracy dachu (ruchy pionowe/poziome). Dzięki temu mamy pewność, że studnia nie uszkodzi hydroizolacji, na której jest postawiona. W ramach systemu, do dyspozycji mamy dwa rodzaje wykończenia studzienki: lekki do 300 kg i ciężki do 1,5 tony.
Wybór uzależniony jest od rodzaju dachu i jego przeznaczenia, a montaż systemu Geberit Pluvia możliwy jest nawet na dachu pełniącym rolę parkingu.

Pewność i bezpieczeństwo systemu

Praca instalacji podciśnieniowej jest dynamiczna i przez to może budzić obawy o swoją wytrzymałość. Jednak producent gwarantuje, że system ten jest całkowicie bezpieczny. Dzięki odpowiedniemu montażowi jest w stanie wytrzymać nawet duże obciążenie.
System rurowy (PE-HD) montowany jest za pomocą systemowych uchwytów na szynie, która przejmuje na siebie siły wynikające z pracy rurociągu. W związku z tym całość można mocować do stropu za pomocą prętów M10.

Woda płynąca z dużą prędkością może wprowadzić długi, prosty odcinek kolektora w wibracje i spowodować odchylenie rurociągu od osi. Nie stanowi to jednak żadnego zagrożenia, ponieważ rurociąg Geberit Pluvia wykonany jest z niezwykle elastycznego i wytrzymałego materiału. Jest on odporny na drgania i wibracje, a połączenia zgrzewane, które łączą materiał na poziomie molekularnym, gwarantują absolutną szczelność.
Dla zwiększenia bezpieczeństwa, w przypadku sytuacji ekstremalnych, firma Geberit oferuje systemowe rozwiązanie wzmocnień bocznych, które stabilizują rurociąg.

System Geberit Pluvia – gwarancja szczelności i bezawaryjności
Fot. 2. Wpust Geberit Pluvia, wyposażony w element funkcyjny, ogranicza dostęp powietrza i decyduje o szybkości zadziałania systemu.

Wsparcie na każdym etapie realizacji inwestycji

Producent systemu Pluvia, firma Geberit, oferuje doradztwo na każdym etapie procesu budowlanego. Ponadto, jako jedyny producent, zapewnia dostęp do części zamiennych przez 25 lat od zakończenia produkcji danej serii wpustów. Oprócz tego, że wszystkie elementy systemu objęte są 10 letnią gwarancją, Geberit daje również gwarancję prawidłowego funkcjonowania podciśnieniowego systemu. Jedynym warunkiem jaki należy spełnić, jest zaprojektowanie instalacji zgodnie z wytycznymi firmy Geberit, a wykonanie zgodnie z dostarczonymi przez firmę schematami, dla których wykonano równoważenie hydrauliczne układu.

«
»

Dodaj komentarz