Uruchamianie i serwisowanie pomp ciepła – to ci się przyda

Ze względu na przepisy i ogólnospołeczne tendencje zmierzające do zeroemisyjności budynków, coraz więcej inwestorów wybiera jako źródło ciepła (także uzupełniające) pompę ciepła powietrze/powietrze lub powietrze/ woda. Wraz ze wzrostem zainteresowania tym rozwiązaniem, na rynku pojawiło się szereg narzędzi pomiarowych niezbędnych do uruchamiania i serwisowania pomp ciepła.

Uruchamianie i serwisowanie pomp ciepła – to ci się przyda

Pompa próżniowa

Jednym z elementów zestawów narzędziowych do serwisowania i montażu pomp ciepła jest pompa próżniowa. Dwustopniowe urządzenie z zaworem elektromagnetycznym i precyzyjnym wakuometrem, zapobiega cofaniu się oleju. Cechą właściwą tego typu pomp jest kanał dla gazów wstępnych zaprojektowany w taki sposób, by przemieszczający się olej nie przedostawał się do zbiorników i układów. Celem zastosowania pompy próżniowej jest także zapobieganie wydmuchowi pary olejowej. Obudowa urządzenia zwykle wykonana jest ze stopu aluminium, które ma bardzo dobrą wytrzymałość i przewodność cieplną. Uzyskuje się dzięki temu lepsze chłodzenie pompy i jej dłuższą pracę. Istotnym parametrem pomp próżniowych jest wysoki moment rozruchowy, który ułatwia start urządzenia oraz zwiększa jego efektywność, nawet podczas pracy w niskich temperaturach i przy niskim napięciu. Ze względu na to, że jest to pompa dwustopniowa, wyposażona jest w wymuszony system smarujący, który dostarcza czysty olej do wewnętrznych łożysk i innych elementów smarnych, bez względu na wielkość ciśnienia samej pompy.

Stacja i butla do odzysku czynnika chłodniczego

Kolejnymi elementami zestawu serwisowego są przenośna stacja odzysku czynnika chłodniczego i butla dwuzaworowa do jego odzysku. Stacja pozwala na szybki odzysk czynnika. Ma wbudowany separator oleju i zabezpieczenie wysokiego i niskiego ciśnienia. Może służyć do odzysku wszystkich czynników palnych. Istotnym parametrem butli dwuzaworowych jest ich dopuszczalne ciśnienie, a także maksymalna pojemność. Ze względu na komfort instalatorów, warto zwrócić uwagę na ich ciężar.

REKLAMA

Sterowana za pomocą aplikacji cyfrowa oprawa zaworowa TESTO
Sterowana za pomocą aplikacji cyfrowa oprawa zaworowa TESTO

Komplet manometrów elektronicznych

Wśród narzędzi nie powinno także zabraknąć manometrów, pozwalających na bezprzewodowy pomiar próżni i temperatury. Warto wybrać modele z dużym wyświetlaczem graficznym i automatycznym połączeniem za pomocą protokołu Bluetooth. Do tworzenia dokumentacji przydatne będzie tu dodatkowe narzędzie, jakim jest aplikacja mobilna, która dodatkowo umożliwi aktualizację czynników chłodniczych. Ze względu na możliwość pracy w trudnych warunkach, manometry powinny posiadać solidną obudowę, o klasie ochrony IP 54.

Zestaw do próby ciśnieniowej

Butla do azotu o odpowiedniej pojemności wraz z reduktorem spełniającym wymagania normy ISO 2503 to kolejny istotny element zestawu serwisowego. Warto w tym miejscu poświęcić chwilę uwagi samemu reduktorowi. Jego słabym elementem, najbardziej narażonym na uszkodzenia, są manometry, dlatego ważnym dla nich parametrem będzie wytrzymałość konstrukcji. Przydatnym dodatkiem może się okazać redukcja do reduktora azotu, czyli uniwersalny adapter wykonany z mosiądzu, który umożliwia zakręcenie na reduktor węża chłodniczego.

Zestaw węży serwisowych

W zestawie nie powinno zabraknąć węży serwisowych z zaworkami odcinającymi. Zaworki te powinny posiadać ruchomy popychacz, służący do otwarcia zaworka serwisowego. Pozwala on na ograniczenie niemal do zera wycieku czynnika chłodniczego z instalacji. Co istotne, wpływa korzystnie na bezpieczeństwo samego instalatora, zmniejszając możliwość jego kontaktu z czynnikiem chłodniczym.

Zestaw do pomiarów bezprzewodowych w zakresie uruchomienia, serwisu i konserwacji instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła TESTO
Zestaw do pomiarów bezprzewodowych w zakresie uruchomienia, serwisu i konserwacji instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła TESTO

Elementy do gięcia, cięcia i lutowania rur

Do narzędzi serwisowych służących do serwisowania i uruchamiania pomp ciepła należą także obcinarka do rur oraz giętarka kuszowa calowa. Profesjonalne urządzenie tego typu powinno być wyposażone w mechanizm zapadkowy, który pozwala na gięcie rur bez użycia dużej siły. Dzięki konstrukcji kuszowej, serwisant ma znacznie ułatwioną pracę. Giętarka znajduje zastosowanie do miękkich rur miedzianych. Przydatnym narzędziem jest tu również ekspander, czyli roztłaczarka do miedzianych rur calowych. Zestaw powinien być uzupełniony o komplet wkładek z głowicami 3/8”, 1/2”, 5/8”, 3/4”, 7/8”, 1”. Praca instalatora nie byłaby także możliwa bez zestawu do lutowania. Może go stanowić prosty autogeniczny zestaw do lutowania z palnikiem propanowo-butanowym z tlenem. W skład takiego zestawu powinien wchodzić cylinder z tlenem, cylinder z gazem i przewody gazowe. Ze względu na bezpieczeństwo pracy nie należy zapominać o ochronnych goglach. Warto, aby uzupełnieniem zestawu była łatwa w użyciu kielicharka calowo-metryczna, która pozwala na tworzenie kielichów 45⁰ (w skali metrycznej lub calowej). Powinna być wyposażona w ruchomy ogranicznik, który gwarantuje rozwalcowanie kielicha do odpowiedniego rozmiaru.

Stacje naprawcze

Narzędzia pomiarowe do uruchamiania i serwisowania pomp ciepła najczęściej sprzedawane są w zestawach (służących także do serwisowania klimatyzacji i innych urządzeń chłodniczych). Innym rozwiązaniem są tzw. stacje naprawcze, które umożliwiają zautomatyzowanie procesu uruchamiania pomp ciepła. Tego typu stacje posiadają wbudowaną pompę próżniową oraz wagę do butli z czynnikiem. Nowoczesne modele wyposażone są w czytelny panel, który pozwala na wybór i ustawienie określonych parametrów, np. zadanie czasu wykonywania próżni, ilości czynnika do doładowania czy kontroli odzysku (w połączeniu ze stacją do odzysku czynnika)

Damian Żabicki

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Beretta logo

Patron sekcji Pompy ciepła

Marka Beretta należy do Riello Group, lidera w produktach i usługach związanych z ogrzewaniem, klimatyzacją i efektywnością energetyczną, jest również częścią Carrier, wiodącego światowego dostawcy innowacyjnych technologii HVAC, chłodnictwa, przeciwpożarowego, bezpieczeństwa i automatyki budynkowej. W Polsce marka Beretta to część spółki RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A., która prowadzi działalność produkcyjną oraz handlowo-szkoleniową.

Marka Beretta zapewnia komfort cieplny na świecie poprzez dostarczanie kotłów kondensacyjnych, pomp ciepła, klimatyzacji i akcesoriów. Stawia na ciągłą poprawę efektywności energetycznej produktów oraz zmniejszenia emisji gazów, by chronić środowisko naturalne.

Dzięki systemowi szkoleń zapewnia rozwój i aktualną wiedzę techniczną swoim partnerom biznesowym.


Najnowsze