System GRUNDFOS SCALA1 oszczędza każdą kroplę wody deszczowej

W obecnych czasach konieczność oszczędzania wody, szczególnie pitnej, stała się koniecznością. Nie tylko zasoby wody w naszym kraju są bardzo ograniczone, ale również systemy jej gromadzenia odbiegają od standardów w wielu krajach europejskich.

Rys. 1. System SCALA1 do wody deszczowej
Rys. 1. System SCALA1 do wody deszczowej

Szacuje się, że ponad jedna trzecia wody pitnej jest marnowana w domach poprzez używanie jej tam, gdzie nie jest to konieczne. Ważne jest, abyśmy zaczęli zarządzać zapotrzebowaniem na wodę i stosowali rozwiązania pozwalające na jej efektywne oszczędzanie.

Zbierając i ponownie wykorzystując wodę deszczową, możemy zmniejszyć problem niedoboru wody i aktywnie uczestniczyć w ochronie najcenniejszego surowca na świecie. Zbieranie wody deszczowej to bardzo efektywny sposób oszczędzania wody, a także pieniędzy, gdyż opłaty za wodę pitną ciągle rosną.

REKLAMA

Woda deszczowa może być wykorzystana w bardzo szerokim zakresie, np. do spłukiwania toalet, prania, nawadniania ogrodów, jak również do mycia pomieszczeń i wielu urządzeń technicznych.

Doceniając rangę oszczędnego gospodarowania wodą w skali globalnej, Grundfos oferuje nie tylko szeroką gamę pomp, które są wykorzystywane do tłoczenia wody deszczowej (np. SB, SBA, SP, SCALA 1 i SCALA2, UNILIFT CC, UNILIFT KP/AP i wiele innych) ale również kompleksowy system do jej gromadzenia i zasilania w wodę deszczową domów mieszkalnych.

Rys. 2. Schemat instalacji Systemu SCALA1
Rys. 2. Schemat instalacji Systemu SCALA1

Domowy system wody deszczowej bazuje na znanej od kilku lat i cenionej za niezawodność pompie SCALA1, stąd nazwa kompaktowego urządzenia: System SCALA1. W sytuacji braku wody w zbiorniku z deszczówką, woda jest pobierana ze zbiornika zasilanego z sieci wodociągowej. System zapewnia pierwszeństwo wykorzystania wody deszczowej przed wodą wodociągową. Instalacja systemu zagospodarowania wody deszczowej jest zgodna z normą EN1717, która gwarantuje oddzielenie sieci wodociągowej od zbiornika zbierającego wodę deszczową. Zapobiega to cofaniu się zanieczyszczeń do sieci wodociągowej.

Główne elementy instalacji Grundfos SCALA1:

 1. Pompa SCALA1 z elektrozaworem trójdrogowym
 2. Zbiornik wody sieciowej umieszczony poniżej pompy i podłączony do sieci wodociągowej
 3. Zbiornik na wodę deszczową z filtrem
 4. Filtr po stronie ssawnej z łącznikiem pływakowym w zbiorniku na wodę deszczową
 5. Przelew zbiornika kierujący nadmiar wody do kanalizacji
 6. Rury kanalizacyjne
 7. Dopływ wody z sieci wodociągowej z wyłącznikiem pływakowym w zbiorniku wody wodociągowej
Rys. 4. System SCALA1 w przekroju. Pompa, zbiornik wody wodociągowej z łącznikiem pływakowym i przelewem, zawór trójdrogowy
Rys. 4. System SCALA1 w przekroju. Pompa, zbiornik wody wodociągowej z łącznikiem pływakowym i przelewem, zawór trójdrogowy

System SCALA1 posiada możliwość komunikacji Bluetooth z aplikacją Grundfos GO Remote, co daje dostęp do wielu opcji i zaawansowanych funkcji, dostosowując działanie systemu do potrzeb użytkownika.

System SCALA1 jest kompletnym urządzeniem do zagospodarowania wody deszczowej typu „wszystko w jednym” zawierającym zbiornik do magazynowania wody wodociągowej, pompę montowaną na tym zbiorniku, przetwornik ciśnienia i czujnik przepływu, zawór zwrotny, zawór trójdrogowy, sterownik i wspornik do montażu urządzenia na ścianie.

Rys. 3. Aplikacja GO Remote do sterowania pracą Systemu SCALA1
Rys. 3. Aplikacja GO Remote do sterowania pracą Systemu SCALA1

Montaż i uruchomienie urządzenia nie sprawiają trudności dzięki intuicyjnemu interfejsowi, przejrzystej konstrukcji systemu i kreatorowi ustawień w aplikacji Grundfos GO. Za pomocą tej aplikacji można również monitorować pracę tego specjalistycznego hydroforu.

System SCALA1 jest oferowany z dwiema wielkościami pomp: 3-35 i 3-45.
Przy wyborze urządzenia warto uwzględnić różnice w poniższych danych hydraulicznych pomp.
Maksymalna wysokość podnoszenia:

 • 36 m dla pomp 3-35
 • 44 m dla pomp 3-45.

Nominalna wysokość podnoszenia:

 • 20 m dla pomp 3-35
 • 25 m dla pomp 3-45.

System jest zasilany z sieci jednofazowej 230 V/50 Hz, a maksymalny pobór mocy z sieci P1 wynosi 910 W. Urządzenie powinno być ciągle pod napięciem. Dla oszczędzających energię elektryczną warto dodać, że pobór mocy w tym stanie urządzenia nie przekracza 2,5 W.

Wśród wielu korzyści Systemu SCALA1 warto wymienić:

Prosty montaż dzięki:

 • elastycznemu przyłączu tłocznemu +/- 5%
 • dużemu korkowi zalewowemu
 • samozasyaniu z głębokości do 8 m
 • przewodom elastycznym do podłączenia wody deszczowej i wodociągowej
 • możliwość montażu urządzenia na ścianie.

Przyjazne sterowanie i monitorowanie pracy systemu dzięki:

 • rejestrowaniu alarmów za pomocą aplikacji Grundfos GO Remote
 • ręcznemu lub automatycznemu załączaniu/wyłączaniu
 • interfejsowi sterownika, który wyświetla status pracy
 • zewnętrznemu wejściu cyfrowemu.

Bezpieczeństwo i komfort pracy dzięki:

 • Automatycznemu lub ręcznemu przełączaniu między zbiornikiem na wodę deszczową, a zintegrowanym zbiornikiem na wodę sieciową
 • funkcji wykrywania zdarzeń i kalendarza umożliwiającą kontrolę i planowanie pracy pompy (np. podczas nawadniania)
 • poziomie hałasu poniżej 55 dB(A)
 • zabezpieczeniu przed suchobiegiem
 • ochronie przed przekroczeniem maksymalnego czasu pracy
 • wykrywaniu nieszczelności w instalacji
 • połączeniu Bluetooth umożliwiającemu komunikację z aplikacją GRUNDFOS Go Remote w celu zmiany ustawień, rejestrowania awarii i sporządzania raportów wykorzystywanych w dokumentacji.

Na System SCALA1 Grundfos udziela 5 lat gwarancji.

W bilansie wykorzystania wody deszczowej w skali krajowej liczy się każda instalacja. Wzrost świadomości społeczeństwa w zakresie racjonalnego gospodarowania wodą, w połączeniu z ciągłym wzrostem cen wody, pozwala z umiarkowanym optymizmem przewidywać coraz bardziej powszechne stosowanie tego typu systemów w indywidualnych budynkach mieszkalnych.

Zbigniew Waśkiewicz
Training Manager
Grundfos Pompy Sp. z o.o.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *