Projektując własny dom chcemy, aby wszystko było perfekcyjne. Rozważamy każdą opcję, często godzinami zastanawiając się, czy to na pewno dobry wybór. Mowa tutaj nie tylko o drobiazgach, jak lampa w salonie czy dobór tapety do sypialni. Jedną z istotniejszych decyzji jest kolor elewacji budynku. Na co zwracać uwagę i w jaki sposób dopasować go do dachu i okien? Okazuje się, że elewacja domu może być ładniejsza dzięki kilku prostym trikom.
Kolor elewacji domu – podstawowe zasady doboru
Aby elewacja domu była właściwie dopasowana, warto trzymać się kilku prostych reguł. Należy zaznaczyć, że dobranie odpowiedniej barwy pozwoli ukryć mankamenty projektu domu, podkreśli jego wyjątkowy charakter, a także uwypukli zalety. Co zrobić, aby kolor nie tylko nam się podobał, ale i współgrał z samym projektem domu? Aby całość dobrze wyglądała, elewacja domu powinna w pierwszej kolejności pasować do otoczenia. Jeżeli Twoi najbliżsi sąsiedzi zdecydowali się na odcienie kremowe i beżowe, przełamywanie tej harmonii nie wyjdzie Ci na dobre. Warto rozważyć elewację domu w podobnej tonacji, dzięki czemu całość będzie doskonale zgrywała się z otoczeniem.
Czym jeszcze się kierować, dobierając barwę do budynku? Elewacja domu powinna być odporna na działanie czynników zewnętrznych. Aby pięknie prezentowała się przez dłuższy czas, warto skupić się również na względach praktycznych. Co to oznacza? Jeżeli Twój dom jest położony w bliskiej okolicy lasu lub ruchliwej drogi, pyłki, a także kurz i brud unoszące się w powietrzu mogą wpłynąć na kolor elewacji. W takim przypadku lepiej nie decydować się na jasne kolory. Znacznie lepiej sprawdzą się pastelowe brązy, beże i szarości.
REKLAMA
Kolor elewacji a kolor dachu i okien
Jak wiadomo, ostateczny wygląd budynku nie zależy wyłącznie od koloru jego elewacji. Duże znaczenie odgrywa także kolorystyka pozostałych elementów. Na początek warto skupić się na doborze elewacji do barwy dachu. Jednym z uniwersalnych rozwiązań jest biała elewacja domu, która doskonale współgra ze wszystkimi typami i barwami dachów. Jeżeli lubisz nieco zaszaleć, ciekawym rozwiązaniem może być niebieska, lub ciemnozielona elewacja. Tak mocne barwy doskonale komponują się z odcieniami brązu i czerni na dachówkach. Preferujesz tradycyjne rozwiązania? Wówczas elewacja domu w odcieniach żółci sprawdzi się najlepiej. Co więcej, dobrze wygląda z modną w ostatnich latach rustykalną dachówką.
W jaki sposób dopasować kolor okien do elewacji budynku? W Polsce nadal największą popularnością cieszą się zwykłe okna, wykonane z tworzywa sztucznego o białym kolorze. Nie jest to niczym dziwnym, są uniwersalne, pasują do domów w praktycznie każdym stylu, a dodatkowo należą do tańszych rozwiązań. Modele w odcieniach brązu, drewnopodobne pasują do odważnych projektów w stylu minimalistycznym, a także skandynawskim. Pamiętaj o dobraniu tej samej temperatury barwnej, zarówno elewacji, okien oraz dachówki. W ten sposób będziesz mieć pewność, że całość tworzy zgraną kompozycję.
Elewacja małego domu – jaki kolor?
Dobór elewacji do małego domu może być dla wielu osób sporym wyzwaniem. Jak zatem sobie z nim poradzić? Przede wszystkim, należy kierować się kilkoma prostymi zasadami. Istotnym jest, aby barwę elewacji dopasować do stylu samego budynku. Jeśli domek jest nowoczesny, możesz pokusić się o odcienie szarości i błękitu. Do bardziej tradycyjnych budowli lepiej pasują beże, brązy i żółcie. Dodatkowo, sama barwa elewacji powinna pasować również do koloru dachu i okien. W ten sposób wszystko będzie doskonale do siebie pasowało! Na ile odcieni można się zdecydować, wybierając elewację do małego domu? Maksymalnie trzy, w przeciwnym wypadku całość może okazać się przytłaczająca, do tego nie będzie harmonijna z otoczeniem.
Duży dom – jaki kolor elewacji?
Jak powinna wyglądać elewacja domu dużego? Czy w przeciwieństwie do małego domu, tutaj możemy sobie pozwolić na nieco przepychu? Duży dom daje większe pole do popisu, jednak należy bardzo uważać, aby nie przesadzić. Osoby decydujące się na elewację, podobnie jak w przypadku małych domów, zwykle wybierają odcienie beżu i żółci. Taki tradycyjny styl nadal ma wielu zwolenników. W przypadku nowoczesnych domów, pokusić się można o pomalowanie nie tylko na biel, ale i szarość. W ten sposób nada się dużemu budynku lekkości. Specjaliści często polecają lekką korygację bryły budynku za pomocą dwóch w miarę neutralnych kolorów, na przykład szarości i błękitu. Jeżeli interesujesz się architekturą i masz ochotę na więcej przydatnych artykułów, koniecznie sprawdź stronę ladnydom.pl!
Artykuł Partnera
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.