Firma Walraven od ponad 80 lat na świecie, a od ponad 20 lat w Polsce, jest wiodącym producentem i dostawcą systemów zamocowań dla branży budownictwa kubaturowego, przemysłowego, mieszkaniowego oraz biurowego.
Flagowe produkty Walraven, wyróżniające markę w branży, to:
- Obejmy KSB2 oraz HD1501, posiadające wyłożenie EPDM, będące wibroizolacją na najwyższym poziomie, pozwalającą na wykorzystanie produktów m.in. w montażu instalacji kanalizacji niskoszumowej.
- Obejmy wentylacyjne Aero, posiadające nakrętkę mechanizmu szybkiego zamknięcia, oraz EPDM zawulkanizowany z ocynkowaną opaską, dzięki czemu w procesie montażu kanałów spiro nigdy nie dochodzi do zsunięcia się wyłożenia i konieczności jego powtórnego założenia.
- System Walraven RapidStrut®, wykonany m.in. w powłoce BIS UltraProtect®1000, gwarantującej odporność korozyjną w standaryzowanych testach przewyższającą ocynk ogniowy. Seria profili zaczyna się od 41×21, a kończy na 41×82, wraz z odpowiednimi akcesoriami montażowymi.
- System Walraven Maxx, oparty o ciężkie szyny o profilu zamkniętym, pozwalający na realizację nawet najcięższych konstrukcji z systemu zamocowań. Seria profili zaczyna się od profilu MX80 (80×80), a kończy na MX150 (100×150), wraz z odpowiednimi akcesoriami montażowymi.
- System stóp dachowych Yeti® oraz Ursus, pozwalających na bezinwazyjne posadowienie urządzeń na membranach dachowych. Seria stóp Yeti® składa się ze stóp kwadratowych – 130, 280, 335 oraz 480. Stopy wzdłużne Ursus występują w długościach 250, 400 oraz 600.
Instalacje wentylacji wewnątrz budynków
System zamocowań dla instalacji wentylacji, prowadzonej wewnątrz budynku, to przede wszystkim system szyn do zamocowania kanałów prostokątnych oraz obejm do montażu kanałów spiro. Takie rozwiązania można wykorzystać na budynkach o dowolnej konstrukcji – żelbetowej, prefabrykowanej z elementów strunobetonowych, konstrukcji stalowej, czy też krytej blachą trapezową. Rozwiązania te są odpowiednie do stosowania przy kanałach bytowych oraz kanałach pożarowych – jednostrefowych oraz wielostrefowych, posiadających wysokie wymagania dotyczące systemu, ze względu na znaczny ciężar izolacji. Możliwe do montażu za pomocą systemu Walraven rozmiary i ciężary kanałów są nieograniczone. Jedynym warunkiem do spełnienia jest proporcjonalny do rozmiaru kanału wzrost gabarytu konstrukcji. Dla kanałów spiro maksymalne średnice wykonane dotychczas na naszym systemie zamocowań to fi1800.
REKLAMA
Podstawowe zalety konstrukcji stawianych na stopach dachowych
- Brak konieczności konstrukcji marek dachowych, które mają szereg wad, jak np. możliwość przecieku membrany oraz bycie mostkiem cieplnym, których powinniśmy unikać.
- Konstrukcja już na etapie przetargowym jest bardziej ekonomiczna od analogicznej konstrukcji stalowej, a zalety wynikające ze skręcanego, łatwego do adaptacji, systemu dają dodatkowe oszczędności w procesie budowlanym.
- Lekkość konstrukcji w porównaniu z rozwiązaniami spawanymi.
- Unikanie na dachu prac gorących, które mogą uszkodzić membranę.
- Tłumienie wibracji urządzenia – stopy dachowe Walraven posiadają udokumentowane tłumienie wibracji pomiędzy konstrukcją a membraną dachową, a w efekcie konstrukcją budynku.
Konstrukcje systemowe pod instalacje wentylacji
Są to podstawowe rozwiązania spotykane na dachach, na których prowadzone są instalacje. Konstrukcje zaczynają się od prostych bramek, na których umieszczane są kanały wentylacyjne, lub instalacje rurowe (grzewcze, chłodnicze, gazowe, freonowe). Takie konstrukcje mogą posiadać złożoność odpowiednią do gęstości instalacji na dach – wielopoziomowe, wieloinstalacyjne, w tym posiadające punkty stałe, stworzone jako balastowe, oparte o łączenie ze sobą grupy bramek, lub kotwione na markach dachowych.
Konstrukcje pod urządzenia lekkie
Urządzenia lekkie, takie jak jednostki zewnętrzne klimatyzacji, pompy ciepła, lekkie i smukłe centrale wentylacyjne, stanowią ciekawy przypadek przy dobieraniu rozwiązań posadowienia na dachu, ze względu na duży stosunek parcia wiatru do ciężaru. Po dobraniu rozmiaru stóp, w zależności od ciężaru urządzenia oraz parametrów ściśliwości membrany dachowej, należy przeprowadzić obliczenia stabilności konstrukcji. Eurocode oraz normy z nim związane mówią nam, jakie ciśnienie parcia wiatru należy przewidzieć na konstrukcję. Znając te wartości oraz parametry rozwiązań i urządzenia jesteśmy w stanie stwierdzić jakie wymiary powinna mieć konstrukcja w celu utrzymania stabilności przy braku zakotwienia urządzenia do skorupy budynku. Są to zwykle proste ramy, na 4 stopach dachowych, a ciężar takich urządzeń dochodzi do 500 kg.
Urządzenia ciężkie, takie jak dużych rozmiarów pompy ciepła, centrale wentylacyjne, agregaty prądotwórcze czy agregaty wody lodowej, stanowią odmienny problem techniczny. Tutaj kluczowym parametrem jest waga urządzenia oraz obciążenie śniegiem, jakie należy przyjąć zgodnie z Eurocodem na powierzchnię urządzenia. Podstawowym parametrem technicznym tych rozwiązań jest ilość stóp, dobrana odpowiednio do parametrów ściśliwości membrany dachowej w celu takiego obciążenia stopy, aby nie doszło do zniszczenia dachu. Są to złożone, wielostopowe konstrukcje, które poza bezpiecznym przenoszeniem ciężaru gwarantują stabilność skrętną konstrukcji we wszystkich płaszczyznach. Ciężar takich urządzeń może przekraczać 20 ton.
Konstrukcje bardzo ciężkie i niestandardowe
Inżynierowie Walraven posiadają duże doświadczenie w wykonywaniu nietypowych, złożonych konstrukcji dachowych, zawierających urządzenia, dostęp serwisowy oraz instalacje wentylacji i rurowe. Ciekawym przykładem jest konstrukcja, wykonana na jednym z warszawskich biurowców. Na wspólnej ramie przewidziano miejsce dla dwóch wytwornic wody lodowej (każda o masie około 5 ton), sporych rozmiarów wentylatora oddymiającego, instalacji czerpni wentylacyjnych oraz rurociągów współpracujących z maszynami. Urządzenia posiadały również odpowiedni dostęp serwisowy. Innym ciekawym przykładem jest konstrukcja ramy pod agregat prądotwórczy o maksymalnej masie 20 ton. Wyzwaniem w doborze tej ramy była konieczność rozmieszczenia stóp dachowych w nawiązaniu do wykonanych już kanałów wentylacyjnych. Systemy zamocowań Walraven umożliwiają realizację praktycznie każdego wyzwania, przed jakim stajemy przy konstrukcjach umieszczanych na dachach budynków. Począwszy od prowadzenia instalacji i posadowienia lekkich urządzeń, skończywszy na niestandardowych i wymagających rozwiązaniach.
Konstrukcje pod urządzenia ciężkie
Michał Strempel Inżynier ds. projektów
www.walraven.com/pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.