Instalacja wyposażona w pompę ciepła to ekonomiczne oraz ekologiczne rozwiązanie w kontekście utrzymania komfortu cieplnego. Aby zapewnić optymalną pracę systemu – powinniśmy mieć na uwadze kilka podstawowych aspektów wpływających na sprawne i efektywne działanie pompy. W artykule przyjrzymy się im bliżej!
Wydajne i sprawne działanie pompy ciepła zależy od kilku czynników. Jeśli chcemy, aby instalacja pracowała efektywnie i bezawaryjnie – powinniśmy zadbać o wyposażenie jej w odpowiednio dobrany system chroniący układ przed zanieczyszczeniami, zapowietrzeniem oraz zamarzaniem.
Zanieczyszczenia – problem, który dotyczy każdej instalacji
Gromadzące się zanieczyszczenia w instalacji z pompą ciepła to istotne zagrożenie dla jej pracy. Nawet najbardziej nowoczesny i ekologiczny system nie będzie w dłuższej perspektywie działać wydajnie, jeśli nie zapewnimy mu ochrony przed takimi zanieczyszczeniami jak:
REKLAMA
- osady mineralne,
- cząsteczki zawieszone,
- produkty korozji tlenowej.
Rekomendowanym rozwiązaniem problemu z gromadzącymi się zanieczyszczeniami jest zastosowanie w pompie ciepła zarówno filtra skośnego, jak i separatora zanieczyszczeń. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zagwarantować długą i bezawaryjną pracę systemu, uzyskać jego optymalną sprawność oraz obniżyć koszty za ogrzewanie. Warto zatem już na samym początku wykonywania instalacji wybrać odpowiednie zabezpieczenia – które w najlepszy sposób ochronią zarówno nową, jak i zmodernizowaną instalację. W tej kwestii warto przyjrzeć się bliżej separatorom zanieczyszczeń od Caleffi. Szeroka gama urządzeń, z którą przychodzi do nas marka pozwala na dobór odpowiedniego systemu dla małych, średnich oraz dużych instalacji.
Obecność powietrza w układzie – zagrożenie dla optymalnej pracy instalacji
Do instalacji na każdy metr³ może przedostać się nawet kilkadziesiąt litrów powietrza w formie gazowej oraz rozpuszczonej, które zmniejsza efektywność ciepła transportowanego do poszczególnych części systemu. Nagromadzone powietrze w skrajnych przypadkach może powodować zarówno poważne uszkodzenia instalacji jak i wyposażonych w nią urządzeń. Aby skutecznie rozwiązać problem z zapowietrzaniem układu, należy zainstalować separator powietrza, który usuwa powietrze z układu w sposób ciągły – np. separator powietrza z serii 7285 od Caleffi, który dzięki specjalnej budowie jest w stanie skutecznie oddzielić nawet najmniejsze mikropęcherzyki z przepływającego medium i utrzymać stały przepływ na wysokim poziomie. Instalacja separatora zwiększy efektywność pompy, obniży rachunki za ogrzewanie oraz ochroni układ przed korozją czy miejscowym przegrzaniem. To oczywiście gwarancja dłuższego okresu eksploatacji instalacji.
Zabezpieczenie pompy ciepła przed zamarzaniem
Problem zamarzania pompy ciepła pojawia się wtedy, gdy nastąpią braki w dostawie prądu – a gospodarstwo domowe nie jest wyposażone w system zasilania awaryjnego (SZR). W tej sytuacji monoblokowa pompa ciepła bez odpowiedniej ochrony może ulec zamarznięciu – to równoznaczne z usterkami systemu, których z reguły nie obejmują zapisy gwarancji. Zabezpieczenie instalacji przed zamarzaniem poprzez zastosowanie odpowiednich komponentów zapobiegają narażeniu nas dodatkowe koszty.
Na rynku grzewczo-chłodniczym istnieją elementy, które utrzymują stały, lecz niewielki przepływ, dzięki czemu woda nie jest w stanie zamarznąć – np. zawory antyzamarzaniowe z czujnikiem powietrza iStop® z serii 108 od Caleffi, które otwierają się natychmiast po wykryciu obniżenia temperatury wody. Dzieje się to natomiast nie w celu jej całkowitego usunięcia, a jedynie delikatnego skapywania. To kluczowa różnica względem standardowych zaworów spustowych, które od razu zrzucają całą wodę z instalacji.
Podsumowując, skuteczna ochrona pompy ciepła przed zanieczyszczeniami, zapowietrzeniem i zamarzaniem jest koniecznością dla uzyskania oraz utrzymania efektywnej i długotrwałej pracy każdej instalacji. Odpowiedni dobór elementów takich jak separatory zanieczyszczeń i powietrza oraz zawory antyzamarzaniowe przedłużą żywotność systemu oraz zapewnią mu bezawaryjne działanie – co jest kluczowe w kontekście utrzymania komfortu cieplnego i minimalizacji kosztów ogrzewania.
Materiał partnera
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.