Systemy VRF Gree z odzyskiem ciepła nowej generacji

Wybitny wzrost zainteresowania ogrzewaniem systemami klimatyzacji sprawił, że producenci w niespotykanym wcześniej stopniu skupili swoją uwagę na rozwoju technologii i wydajności grzania swoich urządzeń. Wśród nich jest również marka Gree. Aby odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku, w ofercie Free Polska, wyłącznego przedstawiciela marki Gree w naszym kraju, pojawiły się najnowsze systemy GMV6 Heat Recovery. Co nowego oferuje szósta seria GMV HR? Do jakich inwestycji jest dedykowana? Jakie przewagi posiada w porównaniu z alternatywnymi rozwiązaniami?

Systemy VRF Gree z odzyskiem ciepła nowej generacji
Systemy VRF Gree z odzyskiem ciepła nowej generacji

Systemy VRF Gree GMV to tzw. systemy o zmiennym przepływie czynnika, czyli układy w których jedna jednostka zewnętrzna obsługiwać może nawet do 80 jednostek wewnętrznych. Pozwala to na zastosowanie ich przede wszystkim w realizacjach komercyjnych. Szczególnym rodzajem GMV są urządzenia z serii GMV6 Heat Recovery. Opierają się one na modułowych jednostkach zewnętrznych oraz wykorzystaniu trójrurowej instalacji chłodniczej. Takie rozwiązanie daje zasadnicze przewagi nad klasycznymi rozwiązaniami dwururowymi. Przede wszystkim systemy HR umożliwiają jednoczesne ogrzewanie i chłodzenie wielu pomieszczeń oraz odzysk ciepła.

Praca w tym samym czasie w trybach chłodzenia i ogrzewania wykorzystywana jest przede wszystkim w okresach przejściowych. Wiosną w nowoczesnych budynkach z przeszkolonymi elewacjami część południowa, w przeciwieństwie do strony północnej, ma duże zyski słoneczne. Z tego względu część pomieszczeń wymaga już chłodzenia, podczas gdy pozostała część wciąż musi być dogrzewana. Zaletą takiej pracy, charakterystyczną dla systemu HR, jest możliwość odzysku ciepła. Dzięki temu ciepło pobierane z pomieszczeń chłodzonych, zamiast oddawane przez jednostkę zewnętrzną do otoczenia, może być wykorzystywane do ogrzewania innych lokali. Z tego względu systemy GMV6 HR są wyjątkowo wydajne i energooszczędne. Ich sezonowy współczynnik efektywności jednoczesnego grzania i chłodzenia (SCHE) wynosi 9,0. W stosunku do systemów 5 generacji jest to wzrost o 12,5%.

REKLAMA

Porównanie sezonowego współczynnika efektywności jednoczesnego grzania i chłodzenia (SCHE) jednostki GMV5 HR z jednostką nowej generacji GMV6 HR.
Rys. 1. Porównanie sezonowego współczynnika efektywności jednoczesnego grzania i chłodzenia (SCHE) jednostki GMV5 HR z jednostką nowej generacji GMV6 HR.

Największą zaletą systemów szóstej generacji w porównaniu do poprzedniej jest natomiast możliwość integracji z układami wodnymi. Dzięki wykorzystaniu hydromodułów możliwa jest współpraca z sytemem ogrzewania płaszczyznowego i/lub zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Daje to niedostępną wcześniej możliwość odzyskiwania ciepła latem przy pracy klimatyzacji do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Dzięki wykorzystaniu hydromodułów możliwa jest współpraca jednostki GMV6 HR z sytemem ogrzewania płaszczyznowego i/lub zasobnikiem ciepłej wody użytkowej
Rys. 2. Dzięki wykorzystaniu hydromodułów możliwa jest współpraca jednostki GMV6 HR z sytemem ogrzewania płaszczyznowego i/lub zasobnikiem ciepłej wody użytkowej.

Niewątpliwym atutem systemów GMV6 Heat Recovery jest zastosowany w nich najnowszy algorytm przeprowadzania odszraniania. W celu wyznaczenia najkorzystniejszego czasu i parametrów defrostu, wykorzystuje on nie tylko informacje o ciśnieniu w instalacji i temperaturze czynnika, ale również analizuje zmiany czasów w poprzednich cyklach i parametry czynnika za sprężarką. Dzięki temu proces odszraniania jest możliwie najbardziej efektywny i najkrótszy. Czas odszraniania został skrócony o około 20% w stosunku do poprzedniej generacji. Dodatkowo, w układach wielomodułowych poszczególne moduły mogą wykonywać odszranianie niezależnie od siebie. Jest to możliwe dzięki inteligentnemu sterowaniu pracą jednostek zewnętrznych i pozwala na kontynuowanie ogrzewania pomieszczeń bez przerw na defrost, co ogranicza fluktuacje temperatury w pomieszczeniach.

Niewątpliwym atutem systemów GMV6 Heat Recovery jest zastosowany w nich najnowszy algorytm przeprowadzania odszraniania. W układach wielomodułowych poszczególne niezależnie od siebie
Rys. 3. Niewątpliwym atutem systemów GMV6 Heat Recovery jest zastosowany w nich najnowszy algorytm przeprowadzania odszraniania. W układach wielomodułowych poszczególne niezależnie od siebie

Podsumowując, systemy GMV6 Heat Recovery to uniwersalne i energooszczędne rozwiązania. Dzięki szerokiemu zakresowi wydajności (od 22,4 kW do 246 kW) znajdują zastosowanie zarówno w średnich jak i dużych obiektach, takich jak biurowce, czy hotele. Z kolei zakres temperatur pracy do -25oC na zewnątrz w trybie grzania i do 55oC w trybie chłodzenia gwarantują niezawodną pracę nawet w skrajnych warunkach polskiego klimatu.

gree.pl

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Beretta logo

Patron sekcji Klimatyzacja

Marka Beretta należy do Riello Group, lidera w produktach i usługach związanych z ogrzewaniem, klimatyzacją i efektywnością energetyczną, jest również częścią Carrier, wiodącego światowego dostawcy innowacyjnych technologii HVAC, chłodnictwa, przeciwpożarowego, bezpieczeństwa i automatyki budynkowej. W Polsce marka Beretta to część spółki RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A., która prowadzi działalność produkcyjną oraz handlowo-szkoleniową.

Marka Beretta zapewnia komfort cieplny na świecie poprzez dostarczanie kotłów kondensacyjnych, pomp ciepła, klimatyzacji i akcesoriów. Stawia na ciągłą poprawę efektywności energetycznej produktów oraz zmniejszenia emisji gazów, by chronić środowisko naturalne.

Dzięki systemowi szkoleń zapewnia rozwój i aktualną wiedzę techniczną swoim partnerom biznesowym.


Najnowsze