Tabliczki adresowe LED, czyli o tym w jaki sposób dobrze oznakować posesję

Oznakowanie nieruchomości jest jednym z naszych obowiązków wynikających między innymi z ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej. Nierzadko pojawia się jednak wiele pytań dotyczących kwestii znakowania posiadłości. Czy za brak tabliczki czeka nas kara? Czy każdy ma obowiązek oznakowania swojego domu bądź nieruchomości? Gdzie zamocować tabliczki adresowe? Czy numer wystarczy? W poniższym artykule postaramy się rozwiać wszystkie wasze wątpliwości. Zachęcamy do lektury!

tabliczki adresowe led czyli o tym w jaki sposob dobrze oznakowac posesje1 - Tabliczki adresowe LED, czyli o tym w jaki sposób dobrze oznakować posesję

Znakowanie nieruchomości – obowiązek czy możliwość?

Zdecydowanie obowiązek. Znakowanie nieruchomości jest kwestią regulowaną przepisami  prawa geodezyjnego i kartograficznego z poprawkami, zgodnie z art. 47b ust.1 ustawy z dnia 17 maja 1989  
(Dz.U. nr 240 z 2005 poz 2027). Prawo mówi, że właściciele nieruchomości zabudowanych bądź osoby sprawujące nad nimi pieczę są zobowiązane do zamieszczenia tabliczki adresowej w terminie do 30 dni od daty ustalenia numeru porządkowego danego budynku.

Gdzie powinno się montować tabliczki adresowe?

Według wspomnianych już wyżej przepisów, tabliczki adresowe lub cyfry na dom, winniśmy montować na froncie budynku.
Pamiętajcie, że jeśli Wasz dom jest usytuowany z dala od drogi, a numer nie jest widoczny, powinniście umieścić na ogrodzeniu powtórzenie tabliczki z adresem.

Jak muszą wyglądać tabliczki adresowe?

Według ustawy na tabliczce poza numerem porządkowym powinna znaleźć się:

  • nazwa ulicy bądź placu,
  • nazwa miejscowości (jeśli nie ma w niej ulic).

Dodatkowo powinniśmy sprawdzać regulacje lokalnych organów, ponieważ władze terytorialne mają prawo do wprowadzenia rozporządzenia o konieczności umieszczenia na budynku, np. nazwy osiedla.

tabliczki adresowe led czyli o tym w jaki sposob dobrze oznakowac posesje2 - Tabliczki adresowe LED, czyli o tym w jaki sposób dobrze oznakować posesję

Mam cyfry na dom – czy muszę to zmieniać?

Tak, do 2013 roku właściciele mogli umieszczać na budynku jedynie jego numer, a po wprowadzonych wówczas zmianach mieli trzy lata na aktualizację adresu na swojej nieruchomości. W tej chwili wymienione wcześniej elementy są obowiązkowe.

Nieoznakowana nieruchomość. Czy za brak tabliczki adresowej grozi jakaś kara?

Odpowiedź brzmi – tak. Niestety, właściciele takiego budynku podlegają naganie bądź karze grzywny do 250 złotych. Co więcej, kara może zostać na nas nałożona również w wypadku nieoświetlania tabliczki z adresem (tu ratunkiem są tabliczki adresowe LED), zasłonięcia jej drzewami czy altaną.

Dlaczego to aż takie ważne?

Powodów jest kilka. Przede wszystkim ułatwimy rodzinie, bliskim, kurierom i listonoszowi trafienie do nas nawet po zmroku.
Wśród ważniejszych należy wymienić fakt, że oznaczony dom jest łatwiejszy do zlokalizowania przez straż pożarną czy pogotowie. Jest to istotne, ponieważ gdy dochodzi do wypadku w domu i mamy do czynienia z zagrożeniem życia, liczą się sekundy. Nie możemy sobie pozwolić wówczas na to, że karetka nie dojedzie do nas na czas.

Materiał Partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here