Tapety w przestrzeniach publicznych – jakie wybrać?

Wybór tapet do przestrzeni publicznych to proces, który wymaga nie tylko estetycznego uznania, ale także zrozumienia praktycznych wymogów i specyfiki miejsca. Od wytrzymałości, łatwości w czyszczeniu, po dopasowanie do celu i charakteru danej przestrzeni – decyzja ta ma kluczowe znaczenie dla komfortu użytkowników i odczucia ich doświadczenia. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom tapet dostępnych na rynku i pomożemy Ci zrozumieć, jakie są najlepsze dla Twojego projektu.

Tapety w przestrzeniach publicznych – jakie wybrać?

Tapety obiektowe w miejscach publicznych

Wiele osób zna tapety z rodzinnego domu. Pojawiają się tradycyjnie w salonach, sypialniach i przedpokojach. Często spotyka się je nawet w kuchniach i łazienkach. Duża różnorodność tapet sprawia, że ten element wykończeniowy jest popularny w różnych pomieszczeniach. Co ciekawe, tapety montowane są nie tylko w miejscach prywatnych, ale też coraz częściej można je spotkać w miejscach użyteczności publicznej. W szpitalach, hotelach, sklepach, biurach, w przychodniach i innych placówkach tapety obiektowe stają się popularnym elementem dekoracyjnym.

Wyglądają ciekawiej niż pomalowane ściany. Można też je łatwiej zmieniać i czyścić.
Z ich pomocą można wprowadzić energetyczny akcent w każdym wnętrzu.
Ułatwiają też zachowanie jednolitego wyglądu obiektów hotelowych i gastronomicznych.

REKLAMA

Czym charakteryzują się tapety obiektowe?

Tapety obiektowe nie są jedynie dużą odmianą tradycyjnych okładzin ściennych.
Ich cechy charakterystyczne wynikają wprost z zastosowania. Przede wszystkim są to rozmiary tapety i jej trwałość. Duża powierzchnia wymaga odpowiedniego przymocowania. Dlatego stosowany klej powinien być niezawodny. Materiał, z którego tapety są wykonane, musi być wyjątkowo wytrzymały. W tej roli doskonale sprawdza się winyl.

Tapety w przestrzeniach publicznych – jakie wybrać?

Jakie tapety obiektowe można umyć?

Ponadto ważny jest sposób utrzymania tapety w czystości. Wielkoformatowe elementy w miejscach, gdzie przebywa duża liczba osób, muszą być czyste ze względów higienicznych i estetycznych. Dlatego najlepiej jest wybierać tapety zmywalne, zwłaszcza gdy są w zasięgu dotyku ludzkich rąk lub gdy znajdują się na wysokości oczu. Tak zdarza się np. w szpitalach lub przychodniach, gdzie tapety obiektowe na ścianach mają pełnić funkcję estetycznej dekoracji. Tam najczęściej stosuje się tapety winylowe, które można łatwo umyć wodą z detergentem. Dzięki temu zostają one odkażone i odzyskują nienaganny wygląd.

Jak wybrać dobrą tapetę obiektową?

Przy wyborze kieruj się kilkoma prostymi zasadami. Tapeta musi być prosta w montażu i demontażu, by można było łatwo zmienić wystrój pomieszczenia. Ponadto powinna być odporna na działanie promieniowania słonecznego. Zaletą jest możliwość dokładnego umycia przy pomocy łatwo dostępnych środków. Jeśli mają ozdabiać ścianę szpitala lub przychodni, tapety obiektowe muszą dać się odkażać. 

Tapety w przestrzeniach publicznych – jakie wybrać?

Tapeta dopasowana do rodzaju obiektu

Warto też dopasować wielkość, kolorystykę i wzornictwo do miejsca i przeznaczenia tapety. W przychodniach pediatrycznych zwykle stosuje się kolorowe tapety przedstawiające przyjazne postacie, motywy bajkowe lub zwierzęce. Z kolei w hotelach królują jednobarwne tapety imitujące tkaninę. W obiektach gastronomicznych idealnie sprawdzają się fototapety i tapety winylowe, które łatwo jest utrzymać w czystości. 

Charakter miejsca oraz to, przez kogo jest najczęściej użytkowane, determinuje rodzaj i wygląd tapety. Oprócz parametrów technicznych materiału oraz kleju warto przyjrzeć się walorom estetycznym tapet obiektowych i zgrać je z pozostałymi elementami wystroju lokalu. Uzyskasz wtedy spójną kompozycję, która zrobi pozytywne wrażenie na klientach, pacjentach czy gościach Twojego obiektu.

Tapety oraz fototapety w obiektach użyteczności publicznej i komercyjnych mają za zadanie udekorować i urozmaicać przestrzeń. Często też zasłaniają elementy, które nie są przeznaczone do pozostawania na widoku. Wybierz odpowiednią tapetę i odśwież wygląd Twojego miejsca, które w ten sposób może zyskać nową odsłonę. Zwróć uwagę na przekrój wiekowy, gust i potrzeby osób odwiedzających dany lokal i staraj się dopasować wszystkie elementy wystroju, by uzyskać pożądany efekt wizualny.

Wytrzymałe i trwałe tapety obiektowe znajdziecie w ofercie Vinylpex – https://tapetujemy.pl/tapety-obiektowe/vinylpex

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *