Tarcze do cięcia – wszystko, co powinieneś wiedzieć o efektywnej i bezpiecznej obróbce materiałów

Odpowiedni dobór tarczy do cięcia materiału, ma kluczowe znaczenie zarówno dla jakości wykonywanej pracy, jak również bezpieczeństwa osoby, obsługującej szlifierkę, pilarkę czy przecinarkę. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tarcz do obróbki różnych typów materiałów, m. in. betonu, metalu, tworzywa sztucznego oraz drewna. Niezależnie od tego, każda profesjonalna tarcza do cięcia, oprócz samej średnicy, charakteryzuje się mnóstwem innych parametrów, które determinują sprawny, komfortowy, bezpieczny i efektywny przebieg całego procesu związanego z przecinaniem.

Tarcze do cięcia - wszystko, co powinieneś wiedzieć o efektywnej i bezpiecznej obróbce materiałów

Tarcze do cięcia betonu

Z uwagi na fakt, że podczas przecinania betonu wytwarza się wysoka temperatura, najczęściej tego rodzaju obróbki wykonuje się metodą na mokro. Użycie wody sprawia, że tarcza sukcesywnie jest schładzana, przez co samo cięcie jest efektywniejsze, automatycznie też wydłuża się żywotność tarczy. W ramach tej kategorii rodzajowej, tarcze do cięcia betonu można podzielić na pełne oraz segmentowe. Pomimo, że tarcze segmentowe są droższym rozwiązaniem, to znacznie skuteczniej radzą sobie one z cięciem wyjątkowo twardego betonu, szczególnie zbrojonego, a przy okazji odbywa się to szybciej i sprawniej, ponieważ taka tarcza zużywa mniej mocy w trakcie pracy. Do obróbki betonu zwykle używa się tarcz diamentowych.

Tarcze do obróbki metali

Profesjonalne tarcze do cięcia metalu, służą nie tylko do przecinania, ale nierzadko także do usuwania nadlewów spawalniczych, zadziorów oraz obróbki krawędzi. Charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz gwarantują stabilność cięcia, podczas którego generują minimalną ilość iskier i nie przyczyniają się do powstawania niepożądanych zadziorów na brzegu metalowego elementu. Dobrej jakości tarcze do metalu z powodzeniem nadają się do cięcia różnego rodzaju stali, mianowicie:

  • konstrukcyjnej,
  • wysoce wytrzymałej i specjalnej,
  • hartowanej,
  • narzędziowej,
  • zbrojeniowej.

Tarcze do metalu różnią się od siebie znacząco parametrami, wśród których najważniejszym jest twardość. Niewłaściwie dobrana tarcza bardzo szybko się zużywa, a także niszczy strukturę przecinanego materiału. Warto pamiętać, iż do materiałów twardych, producenci zalecają używanie tarcz miększych i odwrotnie. Twardy metal powoduje bowiem przyspieszony proces tępienia się krawędzi tarczy, dlatego właśnie powinna ona być miękka, żeby zużyte ścierniwo, jakim jest powleczona (najczęściej elektrokorund), było na bieżąco usuwane i zastępowane nową, ostrą warstwą. Skala twardości tarcz dzieli się na 16 stopni, które oznaczone są kolejnymi literami (od E do T).

Tarcze do przecinania i obróbki drewna

W przypadku tarcz do drewna również mamy do czynienia z kilkoma wersjami i typami, które różnią się budową, rodzajem ostrzy oraz przeznaczeniem. Poszczególne gatunki drewna różnią się od siebie m. in. stopniem twardości, dlatego też w celu zapewnienia wysokiej jakości cięcia, należy dokonać odpowiedniego wyboru tarczy. Najistotniejszym parametrem cechującym tarcze do cięcia drewna, jest liczba zębów na ich krawędzi. Mała ilość zębów z pewnością będzie wystarczająca do szybkiego przecięcia kawałka miękkiego drewna, natomiast w sytuacji, gdy zależy nam na precyzyjnym i dokładnym cięciu drewna twardszego (np. egzotycznego), należy użyć tarcz z większą ilością zębów. Dobrej jakości tarcze do cięcia drewna posiadają zęby z ostrzami wykonanymi z tzw. węglików spiekanych, dzięki którym proces obróbki przebiega sprawniej, a ryzyko klinowania tarczy w drewnie jest znikome.

Poradę o tarczach do cięcia dostarczył serwis Tooles.pl – sklep z profesjonalnymi akcesoriami dla domu i ogrodu.

Poprzedni artykułROTHLEHNER – podnośniki i usługi związane z pracami na wysokościach
Następny artykułWyjazd na Kubę dla Klientów Iglotech!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj