Telewizja przemysłowa, czyli system monitoringu CCTV

Telewizja przemysłowa lub inaczej telewizyjny system dozorowy, monitoring wizyjny, czy też wideonadzór, to zespół urządzeń, które tworzą układ zamknięty, monitorujący i zapisujący nagrywany obraz. System pozwala na śledzenie zdarzeń nawet z kilkuset kamer przemysłowych jednocześnie.

telewizja przemyslowa czyli system monitoringu cctv1 - Telewizja przemysłowa, czyli system monitoringu CCTV

Z jakich elementów składa się system telewizji przemysłowej (CCTV)?

Na system monitoringu CCTV (Closed Circuit Television) składają się przede wszystkim kamery oraz monitory, ale również rejestratory, obudowy, zasilacze i przewody zasilające, zestawy bezprzewodowe do nadawania sygnału oraz (opcjonalnie) routery, które pozwalają na współpracę elementów monitoringu przez Internet.

Bardzo ważną kwestią jest również to, jak obraz pochodzący z kamer przemysłowych zostaje przeniesiony do rejestratora. Są bowiem różne rodzaje systemów monitoringu CCTV. Dwa najbardziej znane to: monitoring IP oraz monitoring analogowy. Oprócz nich występują także systemy monitoringu HD-CVI oraz HD-SDI. Chcesz dowiedzieć się o nich więcej? Zapraszamy do dalszej lektury!

Kilka słów o monitoringu analogowym

Szczególnym atutem monitoringu analogowego jest przede wszystkim łatwa instalacja, prosta obsługa oraz niewygórowana cena. Niestety, w porównaniu z nowocześniejszymi systemami monitoringu, ma on też swoje minusy. Chodzi o jakość obrazu, która nie jest tak wysoka. Mimo wszystko monitoring analogowy w dalszym ciągu jest bardzo chętnie wykorzystywany właśnie ze względu na cenę i prostotę użytkowania, np. w porównaniu do monitoringu IP. Sprawdzone systemy z zakresu monitoringu analogowego znajdziesz na: https://www.montersi.pl/monitoring-analogowy-cvbs

telewizja przemyslowa czyli system monitoringu cctv2 - Telewizja przemysłowa, czyli system monitoringu CCTV

Co warto wiedzieć o monitoringu IP?

W porównaniu do poprzednika, monitoring IP jest już systemem na dużo wyższym poziomie. Gwarantuje naprawdę wysoką jakość obrazu, jest wyjątkowo wytrzymały i odporny na zakłócenia, a co najważniejsze – ma praktycznie nieograniczony zasięg. Wykorzystuje protokół internetowy, by transmitować dane. Niestety czasem zdarzają mu się opóźnienia, czy też spadki łącza, jednak szybko można się z nimi uporać. Zajrzyj na: https://www.montersi.pl/monitoring-ip, by dowiedzieć się więcej.

telewizja przemyslowa czyli system monitoringu cctv3 - Telewizja przemysłowa, czyli system monitoringu CCTV

Zalety monitoringu HD-CVI

Monitoring HD-CVI posiada sygnał o bardzo dużej rozdzielczości transmisji. Aby poprawnie transmitować dane, używa dokładnie tych samych przełączników, co monitoring analogowy, czyli zwykłych, standardowych. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, dzięki któremu w prosty sposób zmienisz starszy system na zupełnie nowy bez konieczności zakupu kolejnego zestawu kabli. To świetna alternatywa dla monitoringu analogowego, oferująca jeszcze lepszą jakość obrazu. Jeśli zależy Ci na rozwiązaniu, które zapewnia dobre parametry w przystępnej cenie, na pewno będziesz zadowolony z monitoringu HD-CVI. Zajrzyj na: https://www.montersi.pl/monitoring-hd-cvi, by poznać najnowocześniejsze modele.

telewizja przemyslowa czyli system monitoringu cctv4 - Telewizja przemysłowa, czyli system monitoringu CCTV

Poznaj atuty monitoringu HD-SDI

To rozwiązanie jest najczęściej stosowane w studiach telewizyjnych ze względu na brak opóźnień pomiędzy transmitowanymi wydarzeniami a przesyłanym obrazem, co jest największą zaletą monitoringu HD-SDI. W tym systemie mamy do czynienia z kablem koncentrycznym, który pozwala na sprawne przesyłanie obrazu. Pamiętaj, by zastosowany kabel był solidny, a nie był jedynie tanią alternatywą.

telewizja przemyslowa czyli system monitoringu cctv5 - Telewizja przemysłowa, czyli system monitoringu CCTV

Sklep Montersi.pl prowadzi również platformę wspierającą instalatorów https://www.montersi.pl/wsparcie/ na której znajdują się porady ekspertów, filmy instruktażowe, szkolenia, przykłady rozwiązań oraz pomoc on-line

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here