Test dalmierza laserowego GLM 80 Professional

W maju bieżącego roku na polskim rynku pojawił się nowy dalmierz laserowy fi rmy Bosch. O przetestowanie GLM 80 Professional poprosiliśmy pana Grzegorza Czpaka – właściciela fi rmy remontowo-budowlanej, który zgodził się wypróbować nowe urządzenie na placu budowy jednego z jego aktualnych projektów.

Test dalmierza laserowego GLM 80 Professional z szyną R 60 Professional

Jakie były Pana pierwsze wrażenia po uruchomieniu dalmierza?

Lubię narzędzia poręczne i kompaktowe, więc od razu spodobały mi się niewielkie wymiary i waga dalmierza. Każde urządzenie, które podczas pracy na budowie można schować do kieszeni spodni, w znaczny sposób ułatwia życie.

REKLAMA


W trakcie testów postanowiłem natomiast podejść dość krytycznie do możliwości pomiarowych nowego dalmierza. Zgodnie z instrukcją GLM 80 Professional mierzy z dokładnością do ± 1,5 milimetra dystanse nawet do 80 metrów. W tym miejscu należy jednak zauważyć, że dokonanie tak odległego pomiaru gołym okiem, poza budynkiem i bez użycia statywu jest niemal niemożliwe. Ludzkie oko nie dostrzeże małego punktu oddalonego o 80 metrów, a ludzka ręka nie pozostanie w całkowitym bezruchu na czas pomiaru (pamiętajmy, że każde drgnięcie to zmiana położenia punktu o kilka centymetrów). Byłem zatem ciekaw jak urządzenie będzie się spisywało na krótszym odcinku pomiaru, nie takim 2–3 metrowym, bo do tego używamy zwykłych miarek, ale powiedzmy 40 metrowym, ponieważ takie odległości na budowach wygodnie jest mierzyć „z ręki”. Interesowały mnie także dodatkowe funkcje urządzenia, o których czytałem przed testem.

Test dalmierza laserowego GLM 80 Professional z szyną R 60 Professional

No i jak się spisało nowe urządzenie? Jakie zalety i wady może Pan wskazać?

Bardzo dobrze. Pomiary były dokładne, proces mierzenia przebiegał bezproblemowo. Do zalet zdecydowanie mogę zaliczyć to, że łączy w sobie kilka przydatnych na budowie funkcji. Oprócz zwykłego pomiaru odległości możliwe jest również obliczanie powierzchni i objętości odległych od nas obiektów, poprzez kalkulację ich wymiarów (wysokości i długości). Aby to sprawdzić, zgodnie z instrukcją skierowałem promień lasera na najwyższy punkt ściany budynku i rzeczywiście wszystkie wymiary wyszły bez zastrzeżeń. Ogromną zaletą jest także możliwość precyzyjnego określania kątów, z dokładnością do 0,2° Mogę powiedzieć, że to jest zdecydowanie największa zaleta. Co do wad, to moim zdaniem to urządzenie ich nie ma.

Do jakich prac wykorzystywał Pan dalmierz na poszczególnych etapach budowy?

Wykorzystywałem przede wszystkim możliwość wyznaczania kątów. Urządzenie okazało się niezwykle przydatne podczas ustawiania kąta więźby dachowej a także badania pochyłości ścian. Dalmierz był również przydatny przy pomiarze odległości otworów okiennych i drzwiowych a także stropu od podłogi.

Test dalmierza laserowego GLM 80 Professional z szyną R 60 Professional

Na placu budowy szybki pomiar odległości i nachylenia kątów jest niezmiernie istotny na każdym etapie.

Co może Pan powiedzieć o sposobie obsługi dalmierza?

Nie mam zastrzeżeń. Moją uwagę zwróciły przede wszystkim wygodne przyciski z odpowiednimi symbolami. Mogę nawet powiedzieć, że są lepiej rozmieszczone niż w telefonie, ponieważ są od siebie oddzielone i dzięki temu, podczas obsługi, możemy operować kciukami. Czasami zdarza mi się zakładać okulary do odczytywania pomiarów, tutaj jednak nie było takiej konieczności – ekran jest duży i co najważniejsze podświetlany. Ułatwia to wykonywanie zadań, gdy pracujemy w miejscach źle oświetlonych.

Warto tutaj podkreślić, że oświetlenie ekranu pojawia się automatycznie kiedy wchodzimy do zaciemnionego pomieszczenia lub nawet w cień. Sensor światła jest bardzo czuły. Podobało mi się również to, że gdy dalmierz wykorzystujemy jako poziomicę wyświetlacz zwraca się w kierunku umożliwiającym łatwy odczyt.

No i nie można zapominać o bateriach litowo-jonowych ładowanych przez port Mikro-USB. Jedno ładowanie starcza na 25 000 pomiarów. Można więc mierzyć bez obaw.

Z której funkcji nowego urządzenia korzystał Pan najczęściej?

Podczas testów starałem się zbadać wszystkie możliwości dalmierza w równym stopniu, niemniej jednak najczęściej przydawał mi się pomiar kątów. Ogólnie można powiedzieć, że GLM 80 Professional umożliwia wygodne mierzenie odległości i wysokości obiektu bez konieczności podchodzenia do niego, co zaoszczędza czas i wysiłek.

>Dokładne dane techniczne
Specyfikacja techniczna Bosch GLM 80 Professional
Zakres pomiaru 0,05 – 80 m
Dokładność pomiaru, typ ± 1,5 mm
Typowa dokładność pomiaru (w szynie do pomiarów R 60 Professional) ± 0.2°
Zakres pomiaru kąta 0 – 360° (punkt odniesienia wzdłuż bocznej krawędzi)
0 – 120° punkt odniesienia wzdłuż tylnej krawędzi)
Zasilanie Baterie litowo-jonowe 1,25 Ah
Typ i klasa lasera 635 nm, < 1 mW, klasa 2
Ochrona przed pyłem i wodą IP54
Wymiary (długość x szerokość x wysokość) 111 x 51 x 30 mm
Waga (razem z baterią) 140 g

Jak ocenia pan GML 80 Professional z szyną R 60 Professional?

Dobra poziomica jest nieodzownym urządzeniem na każdej budowie. Jeśli dwa podstawowe urządzenia do wstępnego pomiaru – dalmierz i poziomica zamknięte są w jednej obudowie, nic mi więcej nie potrzeba. Opcja połączenia GLM 80 Professional z szyną R 60 Professional jest pomocna np. dla glazurników podczas układania płytek. Mnie osobiście przydawała się do ustawiania futryn okiennych i drzwiowych.

Czy wprowadziłby Pan jakieś zmiany w budowie dalmierza GLM 80 Professional?

Jestem całkowicie szczery mówiąc, że nie widzę potrzeby wprowadzania jakichkolwiek zmian w urządzeniu. Dalmierz działa bez zastrzeżeń, wykonuje swoją pracę w 100%. Jest poręczny i lekki. W budowie GML 80 Professional dużymi plusami są wygodne rozmieszczenie przycisków i przejrzysty ekran. Nie widzę potrzeby żadnych usprawnień.

Źródło: Bosch

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Najnowsze