Uniwersalność „podajnika” SAS – nowe możliwości

Coraz istotniejszą rolę przy doborze kotła odgrywa komfort obsługi, bezpieczna eksploatacja, ekologiczne spalanie.

uniwersalnosc-podajnika-sas-nowe-mozliwosci Fot. 1 Kocioł SAS ECO

Uniwersalność kotłów to słowo klucz ostatnich sezonów. To rozwiązanie najlepiej prezentował w ofercie SAS – kocioł SAS ECO z podajnikiem tłokowym do spalania miału, eko-groszku, mieszanki z peletami. W trybie pracy automatycznej wykorzystywany jest podajnik tłokowy, palenisko nadmuchowe oraz sterownik. Dodatkowe palenisko rusztowo-wodne służy do palenia z wykorzystaniem naturalnego ciągu spalin. Ten tryb palenia pozwala wykorzystywać różne paliwa.

Tak funkcjonalne, wielopaliwowe rozwiązanie grzewcze pozwala na łatwe dostosowanie się do dostępnych i atrakcyjnych cenowo rodzajów opału, a także na optymalne wykorzystanie urządzenia do zmiennych warunków pogodowych. Do uniwersalnych kotłów podajnikowych dołączył kocioł SAS MULTI przystosowany zarówno do spalania ekogroszku na retorcie, jak i innych paliw na oddzielnym palenisku. Konstrukcja komory spalania umożliwia pracę kotła w dwóch trybach:
– Palenia automatycznego przy użyciu automatycznego układu nawęglania (retorty), sterownika, wentylatora.
– Palenia tradycyjnego na ruszcie wodnym znajdującym się nad retortą, przy użyciu miarkownika ciągu powietrza, termometru.

uniwersalnosc-podajnika-sas-nowe-mozliwosci_1 Fot. 2 Kocioł SAS MULTI oraz widok jego paleniska

Wykorzystując pracę automatyczną, po rozpaleniu kocioł nie wymaga stałej obsługi, a jego eksploatacja może się odbywać w zasadzie w sposób ciągły, przez cały sezon grzewczy. Sterownik dokonuje ciągłych pomiarów temperatury wody w kotle i na tej podstawie odpowiednio steruje pracą podajnika paliwa i wentylatora. Kocioł może również poza sezonem pracować w układzie z bojlerem na ciepłą wodę użytkową. Dla wygody użytkownika zasobnik może być zamontowany z każdej ze stron kotła.

Eksploatacja kotła w trybie tradycyjnym nie wymaga użycia energii elektrycznej. Proces spalania może być wtedy regulowany ręcznie śrubą regulacyjną dopływu powietrza (klapa dozująca powietrze) lub za pomocą miarkownika ciągu powietrza. Rozwiązanie takie umożliwia nie tylko pracę kotła w sytuacjach awaryjnych, wynikających np. z braku dostawy energii elektrycznej, ale również stwarza możliwość spalania innych paliw, bądź wykonywania tzw. „przepalania”, czy po zakończeniu sezonu grzewczego, bądź w sytuacji braku odpowiedniego opału do palenia automatycznego.

Małgorzata Sas
dział marketingu

«
»

Dodaj komentarz