Urządzenia rooftop – ciekawa alternatywa dla centrali wentylacyjnej

Co to jest rooftop? Jakie funkcje pełni? Gdzie znajduje zastosowanie? Na te i inne nurtujące pytania dotyczące urządzeń Cube, odpowiedzi znajdziecie Państwo w poniższym artykule.

Na rynku jest wiele rozwiązań, które służą do wentylacji pomieszczeń. W przypadku dużych obiektów najpopularniejszym rozwiązaniem są centrale wentylacyjne. Po ich podłączeniu do instalacji np. C.O., czy wody lodowej, mogą również podgrzewać nawiewane do pomieszczenia powietrze. Resztę strat bądź zysków ciepła bilansuje się dodatkowymi urządzeniami. Takie rozwiązanie jest bardzo dobre w przypadku pomieszczeń, w których głównym kryterium jest strumień powietrza świeżego, a nie zapotrzebowanie na moc grzewczą czy chłodniczą.

urzadzenia rooftop ciekawa alternatywa dla centrali wentylacyjnej1 - Urządzenia rooftop – ciekawa alternatywa dla centrali wentylacyjnej
Fot. 1. Rooftop Cube 40.

W przypadku obiektów wielkokubaturowych, gdzie wydajność powietrza świeżego wynikająca z ilości ludzi przebywających w pomieszczeniu jest o wiele mniejsza w stosunku do wydajności powietrza potrzebnego do przeniesienia wymaganej mocy cieplnej, idealnym rozwiązaniem są rooftopy. Są to urządzenia kompaktowe, w całości gotowe do pracy, a co najważniejsze sprawiają, że na budowie nie trzeba ze sobą łączyć jakichkolwiek modułów. Wyposażone są w pełny układ chłodniczy dzięki czemu nie potrzebują dodatkowych urządzeń, takich jak agregaty chłodnicze ani łączącej je instalacji. W okresie zimowym układ rewersyjnej pompy ciepła, nagrzewnica, gazowa, wodna bądź elektryczna zapewniają odpowiednią ilość ciepła. Wydajności powietrza, moce chłodnicze i grzewcze są tak dobrane, że w większości obiektów nie ma potrzeby stosowania dodatkowych urządzeń uzupełniających. W Polsce rooftopy są bardzo mało znane właśnie z powodu funkcji chłodu, która to jest jedną z jego głównych zalet. Jednak w związku ze zmieniającymi się potrzebami i idącym za tym trendem rooftopy zyskują na popularności.

urzadzenia rooftop ciekawa alternatywa dla centrali wentylacyjnej2 - Urządzenia rooftop – ciekawa alternatywa dla centrali wentylacyjnej
Fot. 2. Rooftop Cube 20.

Konstrukcja nowoczesnych hal powoduje, że w okresie letnim zapotrzebowanie na chłód jest coraz większe. Akumulacja cieplna ścian hal jest bardzo mała, a świetlik i okna dostarczają takie zyski ciepła, że temperatura na hali rośnie bardzo szybko. Pomimo tego, że w Polsce nie jest tak ciepło jak na południu Europy, zapewnienie odpowiedniej, temperatury do pracy czy magazynowania różnego rodzaju towarów jest niezbędne.
Urządzenia typu rooftop można stosować nie tylko w halach produkcyjnych, czy magazynowych. W centrach handlowych ilość świeżego powietrza jest zapewniona przez infiltrację oraz centralny układ wentylacji. Poszczególne sklepy w galerii często określają własne standardy dotyczące jakości powietrza, a co za tym idzie charakteryzują się różnym obciążeniem cieplnym. W związku z tym, że to właśnie ten parametr jest kluczowy, w tego typu obiektach bardzo często wykorzystywane są urządzenia typu rooftop.

urzadzenia rooftop ciekawa alternatywa dla centrali wentylacyjnej3 - Urządzenia rooftop – ciekawa alternatywa dla centrali wentylacyjnej
Fot. 3. Przekrój urządzeń Cube 40.

Właściciele stacji benzynowych również doceniają kompaktowość rooftopów. W związku ze znaczącą infiltracją nie ma potrzeby dostarczać dużej ilości świeżego powietrza natomiast wciąż trzeba ogrzewać i chłodzić. Zamiast stosować kilka niesparowanych ze sobą urządzeń, których działanie na siebie nachodzi i może powodować straty energii, stosowane są kompaktowe urządzenia zapewniające wszystkie 3 funkcje: ogrzewanie, chłodzenie i wentylację z odzyskiem ciepła.
Rooftopy Cube odróżniają się od istniejących urządzeń na rynku. Naszym celem było stworzenie urządzenia, które poza funkcją chłodu i grzania zapewni również sprawność odzysku ciepła na poziomie dotychczas znanym z central wentylacyjnych, który od 1 stycznia 2018, zgodnie z rozporządzeniem nr 1253/2014 wynosi min. 73%. Dodatkowo również urządzenia Cube spełniają wymogi obowiązującego od początku tego roku rozporządzenia LOT21.

urzadzenia rooftop ciekawa alternatywa dla centrali wentylacyjnej4 - Urządzenia rooftop – ciekawa alternatywa dla centrali wentylacyjnej
Fot. 4. Nawiewnik wirowy z podstawą dachową.

FLOWAIR tworząc urządzenia kompaktowe zaprojektował również specjalne podstawy tłumiące z nawiewnikiem wirowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu wystarczy wykonać tylko jeden otwór w dachu. Powietrze nawiewane jest bezpośrednio do pomieszczenia za pomocą, sterowanego siłownikiem, nawiewnika wirowego. Jego łopatki sterowane są w zależności od trybu pracy (granie /chłodzenie) oraz wysokości montażu. Powietrze wywiewane jest z tej samej konstrukcji nawiewnika, przez co nie ma potrzeby wykonywania jakiejkolwiek instalacji kanałowej.
Jak widać, urządzenia Cube stanowią ciekawą alternatywę dla osób, które poszukują urządzeń zapewniających pełną obróbkę termiczną powietrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here