W co wyposażyć warsztat majsterkowicza?

Pełne wyposażenie warsztatu majsterkowicza to nie lada wyzwanie i nierzadko trwa całymi latami. Jednakże kilka podstawowych narzędzi i elektronarzędzi powinno znaleźć się w nim już od samego początku, ponieważ bez nich nie da się wykonać nawet najprostszych prac. Dowiedz się, od jakich narzędzi zacząć kompletowanie narzędzi do swojego warsztatu majsterkowicza.

W co wyposażyć warsztat majsterkowicza?

Narzędzia ręczne

Absolutna podstawa każdego warsztatu to narzędzia ręczne. Umożliwiają wykonywanie wielu rodzajów prac montażowych oraz naprawczych. Od jakich narzędzi ręcznych zacząć kompletowanie swojego majsterkowiczowskiego warsztatu?

  • Śrubokręty – przydadzą się zarówno płaskie, jak też krzyżakowe czy gwiazdkowe. Ważne jest, aby wyposażyć się w różne rozmiary śrubokrętów, aby radzić sobie z wkrętami o różnych rozmiarach. W tym kontekście najlepiej sprawdzą się gotowe zestawy narzędzi, dzięki którym będziesz miał pod ręką każdy potrzebny rozmiar.
  • Klucze – w przypadku dokręcania śrub również warto mieć pod ręką różne rodzaje i rozmiary kluczy, dlatego gotowe zestawy kluczy również są najprostszym sposobem skompletowania wszystkiego, co niezbędne.
  • Szczypce i kombinerki – niezbędna do przytrzymywania elementów lub wyciągania wbitych gwoździ. Nieocenione również w razie konieczności wygięcia prętów, drutów lub blach.
  • Młotki – na początek uniwersalny z hartowanej stali. Z biegiem czasu możesz uzupełniać warsztat również o młotki drewniane, gumowe, a także o zróżnicowanych wielkości i masie.

Przyrządy pomiarowe

Wielu prac nie da się prawidłowo wykonać bez dokonania pomiarów. Dlatego w Twoim warsztacie nie może zabraknąć metrówki, miary calowej, kątownika stolarskiego, poziomicy, suwmiarki czy wreszcie dalmierza.

REKLAMA

Gdzie to trzymać?

W warsztacie majsterkowicza niezbędne są także profesjonalne meble, w których w uporządkowany sposób przechowasz wszystkie narzędzia. Dlatego też koniecznie powinny znaleźć się szafka warsztatowa z szufladami, przegrodami i uchwytami przeznaczonymi do konkretnych narzędzi, a także wózek warsztatowy, dzięki któremu w łatwy sposób przeniesiesz wszystkie niezbędne narzędzia na miejsce pracy.

Jakie elektronarzędzia muszą znaleźć się w warsztacie majsterkowicza?

Elektronarzędzia przyczyniły się do znacznego podniesienia komfortu pracy, a także wyraźnej poprawy efektywności pracy i skrócenia jej czasu. Stąd też prawdziwy majsterkowicz musi mieć w swoim warsztacie przynajmniej kilka podstawowych elektronarzędzi zasilanych prądem sieciowym lub działających na akumulator.

  • Wiertarko-wkrętarka – niezbędna do wywiercania otworów w materiałach o umiarkowanej twardości, a także szybkiego i efektywnego wkręcania i wykręcania wkrętów.
  • Wiertarka udarowa / młotowiertarka – narzędzie bez którego nie zrobisz remontu. Konieczna do wiercenia otworów w betonie lub kucia ścian pod przewody i instalacje.
  • Szlifierki – jeśli chcesz estetycznie wykończyć pewne elementy drewniane, metalowe lub wykonane z innego materiału, bez elektrycznej szlifierki zajmie Ci to ogromnie dużo czasu, a efekty pozostawią sporo do życzenia.
  • Pilarka do drewna – w tym kontekście masz do wyboru wiele rodzajów narzędzi, m.in. wyrzynarki, pilarki stołowe czy piły ukośnice.

Kompletowanie elektronarzędzi również możesz zacząć, kupując zestaw narzędzi akumulatorowych, czyli tzw. combo, zawierające kilka podstawowych urządzeń, niezbędnych w warsztacie majsterkowicza. Warto postawić na sprawdzone marki i wybrać np. zestaw combo Makita, elektronarzędzia DeWalt, Bosch, Milwaukee lub innych cenionych producentów.

«
»

Dodaj komentarz