Gorący temat – wybór pompy ciepła

Wybór pompy ciepła to nie lada wyzwanie dla inwestora. Na rynku jest wiele urządzeń różniących się konstrukcją, parametrami i oczywiście ceną. Poniżej przedstawiamy aspekty na jakie warto zwrócić uwagę decydując się na konkretny model.

Gorący temat – wybór pompy ciepła

Konstrukcja monoblok czy split?

Wersja monoblok charakteryzuje się tym, że wszystkie elementy układu chłodniczego znajdują się w jednej zamkniętej obudowie. Pompę ciepła stawiamy przy budynku, a między nią a instalacją grzewczą prowadzone są rury z wodą bądź cieczą niezamarzającą i przewody elektryczne. Montaż jest prosty i szybki, gdyż jest ona fabrycznie napełniona czynnikiem przez producenta i w pełni hermetyczna. W wersjach split (dwuczęściowych) montaż jest bardziej skomplikowany oraz wymaga od instalatorów posiadania uprawnień w zakresie F-gazów, gdyż konieczne jest samodzielne napełnienie układu chłodniczego czynnikiem i sprawdzenie jego szczelności na miejscu montażu. Przekłada się to na wyższe koszty montażu.

Czynnik chłodniczy

W najnowocześniejszych pompach ciepła stosuje się naturalny czynnik niepodlegający ustawie SZWO (tzw. F-gazy). Jest to propan (R290), który jest niewątpliwie czynnikiem przyszłości. Wyróżnia go bezpieczeństwo oraz niski współczynnik GWP wynoszący zaledwie 3. GWP to potencjał tworzenia efektu cieplarnianego – im jest niższy, tym mniejszy ma na niego wpływ. Decydując się na pompę ciepła z propanem nie trzeba dokonywać płatnych obowiązkowych kontroli przewidzianych przepisami ustawy F-gaz. Nie ma także konieczności jej rejestracji w Centralnym Rejestrze Operatorów. Dla porównania – inny czynnik często stosowany w pompach ciepła – R410 ma GWP równe aż 2088! W niektórych krajach UE kary za brak aktualnego przeglądu F-gaz sięgają już 10 000 euro. Wkrótce może być także wprowadzony dodatkowy podatek od czynnika z grupy F-gaz tak jak jest to np. w Danii. Ponadto, w przypadku niezgłoszenia urządzenia kwalifikującego się do CRO, ustawa o SZWO przewiduje nałożenie kary na właściciela urządzenia w wysokości 15 000 zł.

Współczynnik COP, SCOP

Pompy ciepła SAS VESTA charakteryzują się jednymi z najwyższych współczynników COP i SCOP w swojej klasie pomp ciepła (ON/OFF, z naturalnym czynnikiem chłodniczym R290).

  • Współczynnik COP do 4,2 dla A2W35,
  • SCOP = 3,3 i klasa A++ dla klimatu umiarkowanego przy zastosowaniu średniotemperaturowym.

Im wyższe COP tym wyższa sprawność pompy ciepła? Niekoniecznie. W przypadku parametru COP należy sprawdzić dla jakich wartości A (temperatura powietrza zewnętrznego) i W (temperatura zasilania) producent go deklaruje. Niektórzy podają COP dla takich parametrów jak A7W35 lub nawet A10W35, co mija się z celem. Dla A7W35 współczynnik COP może być wyższy o kilkanaście procent w porównaniu do A2W35. W przypadku SCOP należy zwrócić uwagę dla jakiego klimatu i trybu pracy podane są wartości. Tylko porównanie dla tych samych warunków pozwoli wywnioskować, które urządzenie jest bardziej efektywne.

Wyposażenie

Vesta sprzedawana jest w systemie CTI (Complete To Install). Oznacza to, że użytkownik otrzymuje urządzenie w pełni kompletne, wyposażone w podzespoły gotowe do montażu co przekłada się na oszczędności poprzez zakup jednego skonfigurowanego do pracy zestawu. Sprawdź czy pompa ciepła, którą chcesz kupić jest kompletna. Inwestor często nie jest świadomy, że kupuje tylko z pozoru tanie urządzenie, a czekają go dodatkowe koszty. Jeśli pompa ciepła nie jest w standardzie wyposażona w pompę obiegową górnego źródła lub zawór przełączający między ogrzewaniem wody co, a cwu lub inne niezbędne akcesoria, to należy się liczyć z ukrytymi kosztami sięgającym 3500 zł lub wyższymi. Często nawet sterownik okazuje się „wyposażeniem dodatkowym”. Zanim więc skusimy się na „okazję” warto sprawdzić czy dostajemy urządzenie gotowe do montażu, w pełni kompletne i skonfigurowane.

Przyszłość pomp ciepła

Jako polski producent pomp ciepła gwarantujemy nasze wsparcie na każdym etapie inwestycji, począwszy od doradztwa, poprzez montaż, codzienną eksploatację oraz serwis naszych urządzeń. Oferujemy pompę ciepła, która będzie służyć przez długie lata i spełnia najbardziej restrykcyjne normy i standardy, bez obaw o jej wycofanie – jak to może się stać w przypadku pomp ciepła wykorzystujących gazy fluorowane. Zagraniczni producenci pomp ciepła wprowadzają na nasz rynek produkty, które w innych krajach są wycofywane z obrotu lub obarczone dodatkowymi kosztami użytkowania poprzez wykorzystanie czynników chłodniczych o GWP większym od 750. Z biegiem czasu również w Polsce urządzenia te staną się problematyczne ze względu na nowe regulacje prawne, m.in. ustawę o SZWO lub strategie zeroemisyjności wprowadzane przez UE. A w przypadku rozszczelnienia układu chłodzenia może okazać się, że czynnik na którym pracuje pompa ciepła jest drogi lub niedostępny, dalsze serwisowanie i naprawa stają się niemożliwe, a urządzenie nadaje się tylko do utylizacji.

Anna Pawłowska ZMK SAS Sp. z o.o.
www.sas.busko.pl

Poprzedni artykułViessmann – dostawca systemów grzewczych, którego warto poznać
Następny artykułW co wyposażyć warsztat majsterkowicza?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj