W jakim okresie sadzić warzywa w przydomowej szklarni?

Terminy siewu i sadzenia poszczególnych warzyw pod tunelami foliowymi są różne. Jedne warzywa wysiewa się wprost do gruntu, a inne produkuje z rozsady. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z uprawami pod folią, podpowiemy Ci, kiedy siać warzywa w tunelu foliowym.

w jakim okresie sadzic warzywa w przydomowej szklarni - W jakim okresie sadzić warzywa w przydomowej szklarni?

Kiedy siać warzywa w tunelu foliowym? Kalendarz wysiewu i sadzenia wybranych roślin.

ROŚLINATERMIN SIEWUTERMIN SADZENIA
Kapusta biała wczesnastyczeń/lutymarzec/kwiecień
Kalarepa wczesna1 połowa lutegomarzec/kwiecień
Sałata wczesnapołowa lutegokoniec marca
Bóbluty/marzeckwiecień
Cebulamarzeckwiecień/maj
Seler korzeniowymarzecmaj
Brokułmarzec – czerwieckwiecień/lipiec
Rzodkiewkakoniec marca
Pomidory, ogórkimarzec/kwiecieńkwiecień/maj
Bakłażanmarzec/kwiecieńmaj/czerwiec
Paprykamarzec/kwiecieńmaj/czerwiec
Brukselkakwiecieńmaj/czerwiec
Dynia zwyczajnakwiecieńmaj
Marchewmarzec – czerwiec
Groch marzec – maj
Pietruszka korzeniowamarzec – maj
Szpinakmarzec/kwiecień, sierpień – październik
Burak ćwikłowykwiecień – czerwiec
Burak liściowykwiecień – lipiec
Kabaczekkwiecieńmaj/czerwiec
Fasola szparagowamaj – lipiec
Marchew wczesnalistopad/grudzień
Koperlistopad/grudzień
Sałata zimowapoczątek wrześniapoczątek października
Kalendarz wysiewu i sadzenia wybranych roślin.

W jakiej kolejności wysiewać i sadzić warzywa w tunelach ogrodowych z folii?

Kolejność uprawiania warzyw w tunelu foliowym jest bardzo ważna ze względu na stosunkowo niewielką powierzchnię pod namiotem. Przestrzeganie kolejności sadzenia i zbiorów zaowocuje obfitym plonem przez praktycznie cały rok. Od wiosny do jesieni powinieneś spokojnie zmieścić się z uprawą dwóch gatunków warzyw w tym samym miejscu. Na przykład w miejsce po zebranych rzodkiewkach, koprze czy szpinaku, zasadź ciepłolubne pomidory lub ogórki.

  • Przykładowe przedplony: cebula dymka, szpinak, rzodkiewka, rzodkiew, kalarepa, kapusta wczesna, kalafior wczesny, koper, sałata.
  • Przykładowe poplony: pomidor, ogórek, kapusta późna, kalafior późny, seler, por, fasolka szparagowa, warzywa korzeniowe późne.

Jaki tunel foliowy wybrać do uprawy warzyw w ogródku?

Najważniejsze, by wybrać model o stabilnej i wytrzymałej konstrukcji, odporny na wysokie i niskie temperatury, wiatr i promieniowanie UV. Powinien być prosty w montażu i transporcie, bo co 2-3 lata namiot foliowy przenosi się w inne miejsce. Zwróć uwagę na materiał konstrukcji i zabezpieczenia antykorozyjne (czy jest to stal malowana proszkowo) oraz na jakość wykonania folii. Duże i małe tunele foliowe, idealne do przydomowych zastosowań, znajdziesz w ofercie firmy Dollo.pl – polskiego producenta artykułów ogrodniczych. Rozmiar tunelu ogrodowego z folii dopasuj do planowanej produkcji. Jeśli zamierzasz uprawiać warzywa tylko na użytek własny (dla siebie i najbliższych), w zupełności powinna wystarczyć Ci szklarnia o wymiarach 2×3 m. Ceny tuneli foliowych ogrodniczych zaczynają się już od ok 200-300 zł, więc nie jest to mocno obciążająca inwestycja. Solidnie wykonany, prawidłowo eksploatowany i regularnie konserwowany tunel foliowy wytrzyma wiele sezonów. Znajdziesz je tutaj: https://dollo.pl/turystyka_i_ogrod/ogrod/tunele_foliowe_tunele_ogrodowe.html.

w jakim okresie sadzic warzywa w przydomowej szklarni1 - W jakim okresie sadzić warzywa w przydomowej szklarni?
Tunel foliowy ogrodowy na warzywa 2×3 m Dollo Garden

Dlaczego warto uprawiać warzywa w namiotach foliowych ogrodniczych?

Dzięki tunelom foliowym, sezon wegetacyjny roślin wydłuża się, więc Ty i Twoi bliscy możecie dłużej cieszyć się dorodnymi i pysznymi warzywami z własnego ogródka. Tunele foliowe stwarzają doskonałe warunki do uprawy warzyw ciepłolubnych i potrzebujących umiarkowanej temperatury: pomidorów, papryki, ogórków, dyni, fasoli, marchwi, pietruszki, grochu, rzodkiewki, sałaty czy kapusty. Namiot foliowy pozwala wytworzyć odpowiedni mikroklimat, naturalnie stymulując rozwój roślin oraz chroni je przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych, w tym przed chłodem. W szklarni foliowej możesz uprawiać warzywa nawet przez cały rok!

Artykuł Partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here