Wentylacja hybrydowa Schiedel Flow

  Firma Schiedel pragnie przedstawić system wentylacji hybrydowej Schiedel Flow i jego zastosowanie w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. System ten uzyskał rekomendację Narodowej Agencji Poszanowania Energii SA NAPE na podstawie oceny energetycznej z dnia 2 stycznia 2014 r. (Schiedel Flow NAPE 1/2014).

  wentylacja hybrydowa schiedel flow - Wentylacja hybrydowa Schiedel FlowFot. 1. Zasada działania wentylacji hybrydowej Schiedel Flow.

  System ten jest idealnym rozwiązaniem na problemy dotyczące wentylacji w budynkach mieszkalnych. Jest innowacyjny i łączy zalety wynikające z wentylacji naturalnej oraz mechanicznej. System ten działa naprzemiennie w zależności od warunków atmosferycznych, wykorzystując siły natury wynikające z różnicy temperatur i zewnętrznego ruchu powietrza (wiatru) oraz mechanikę pracy niskoszumowego wentylatora wytwarzającego w kanale wentylacyjnym warunki pozwalające na spełnienie normatywów higienicznych w pomieszczeniach wentylowanych. Schiedel Flow nieprzerwanie dostosowuje powietrze do potrzeb optymalnego mieszkania. Pozwala ona użytkownikowi wykorzystywać zalety dwóch systemów: naturalnego i mechanicznego przy minimalizacji kosztów wynikających z uciążliwości pracy mechanicznej wentylatora. Dzięki możliwości zastosowania sterowania w każdym pomieszczeniu wentylacja działa tylko w takim stopniu, w jakim jest to konieczne.

  Schiedel Flow jest wentylacją hybrydową – mieszaną (naturalno-mechaniczną wywiewną), składającą się z przewodów pionowych (kanały wentylacyjne Schiedel), jednostki wentylacyjnej (wentylator Fenko), sterowanych ręcznie elementów powietrza nawiewnego (nawiewnik ścienny), kratki wywiewnej oraz opcjonalnie sterownika odpowiedzialnego za pracę wentylatora. W związku z tym, że ilość świeżego powietrza potrzebnego w pomieszczeniu wynika m.in. z poziomu wilgotności, która zmienia się stosownie do ilości i aktywności obecnych osób, wentylacja ta posiada systemy automatycznej kontroli pozwalające spełnić normowe warunki higieniczne. Sterowanie to może być oparte na poziomie wilgotności względnej w pomieszczeniu przy zastosowaniu czujnika Higster lub wywiewnej kratce wentylacyjnej Ellan.

  Elementy składowe wentylacji hybrydowej Schiedel Flow

  Schiedel Fenko został zaprojektowany dla potrzeb wentylacji kanałowej w budynkach mieszkalnych. Jego zadaniem jest zapewnienie właściwych wartości ciągu w kanałach wentylacyjnych. W przypadku optymalnych warunków atmosferycznych, tzn. odpowiedniej różnicy temperatur oraz zewnętrznego ruchu powietrza (wiatr) układ pracuje jako nasada grawitacyjna. W takiej sytuacji podciśnienie wywołane w kanale wentylacyjnym wystarcza na uzyskanie właściwego poziomu strumienia powietrza wentylacyjnego usuwanego z kuchni, łazienek czy pomieszczeń WC. W przypadku braku optymalnych warunków atmosferycznych lub gdy istnieje konieczność zwiększenia ciągu wentylacyjnego, użytkownik może włączyć mechaniczną pracę wentylatora.

  wentylacja hybrydowa schiedel flow 1 - Wentylacja hybrydowa Schiedel FlowFOT. 2. Elementy systemu wentylacji hybrydowej Schiedel Flow.

  Pustaki wentylacyjne produkowane są z keramzytobetonu o gęstości 1200 kg/m3 i wytrzymałości na ściskanie minimum 3 MPa. Wybudowane z pustaków kanały wentylacyjne charakteryzują się małą ilością fug, co zmniejsza opory przepływu powietrza i tym samym zwiększa ich wydajność. Moduł wysokości pustaków to 33 cm. Pustaki są produkowane w wersjach jednokanałowych i wielokanałowych (od 1 do 4 przewodów wentylacyjnych w jednym pustaku).

  wentylacja hybrydowa schiedel flow 2 - Wentylacja hybrydowa Schiedel FlowFOT. 3. Ocena energetyczna dla systemu wentylacji hybrydowej Schiedel Flow NAPE 1/2014

  Nawiewniki ścienne Schiedel Flow- In o regulowanym przepływie pozwalają dostosować intensywność nawiewu w zależności od potrzeb, szczególnie w takich pomieszczeniach jak sypialnia, pokój dziecięcy, salon, biuro itd. W przypadku gdy w pomieszczeniu występuje czasowo mniejsza emisja zanieczyszczeń, istnieje możliwość ograniczenia przepływu powietrza. Regulacja ręczna polega na ustawieniu pokrętła specjalnej przesłony w odpowiednio wybranej pozycji. Czerpnie powietrza z siatką do ochrony przed owadami chroni otwór nawiewny przed wniknięciem wody deszczowej. Kolor czerpni powietrza może zostać dopasowany do koloru fasady zewnętrznej. Element ten wykonany jest z poliamidu i charakteryzuje się dużą odpornością na oddziaływanie warunków atmosferycznych, jak również promieniowanie UV.

  Kratka wywiewna Flow-Out (Standard) jest dekoracyjnym wykończeniem przewodu wentylacyjnego i sprzyja odpowiedniemu przepływowi powietrza wewnątrz pomieszczenia.

  Kratka wywiewna Flow-Out ze sterownikiem (ELLAN). Aby dostosować przepływ powietrza do zmieniających się potrzeb związanych z różną zawartością pary wodnej w pomieszczeniu, można zastosować kratkę wywiewną Ellan, która wyposażona jest w dodatkowy sterownik z czujnikiem wilgotności i światła. Działanie kratki polega na automatycznym włączeniu pierwszego biegu silnika wentylatora w sytuacji, gdy wartość zmierzonej w pomieszczeniu wilgotności względnej przekroczy wartość progową. W przypadku oświetlenia czujnika światła zostaje załączony drugi bieg wentylatora. Urządzenie pracuje w tym trybie, dopóki czujnik światła pozostaje oświetlony.

  inż. Roman Nowak
  Dyrektor Techniczny Schiedel Sp. z o.o.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here