Wentylacja hybrydowa Schiedel Flow

Idealnym rozwiązaniem na problemy dotyczące wentylacji w budynkach mieszkalnych jest wentylacja hybrydowa Schiedel Flow, która jest połączeniem zalet wynikających z wentylacji naturalnej oraz mechanicznej. Działa naprzemiennie w zależności od warunków atmosferycznych, wykorzystując siły natury wynikające z różnicy temperatur i zewnętrznego ruchu powietrza (wiatru) oraz mechanikę pracy niskoszumowego wentylatora wytwarzającego w kanale wentylacyjnym warunki pozwalające na spełnienie normatywów higienicznych w pomieszczeniach wentylowanych. Dzięki możliwości zastosowania sterowania w każdym pomieszczeniu wentylacja działa tylko w takim stopniu, w jakim jest to konieczne. Tym samym energia cieplna nie jest bezsensownie wywiewana.

Wentylacja hybrydowa Schiedel Flow

Schiedel Flow jest wentylacją hybrydową – mieszaną (naturalno-mechaniczną wywiewną), składającą się z przewodów pionowych (kanały wentylacyjne Schiedel), jednostki wentylacyjnej (wentylator Fenko), sterowanych ręcznie elementów powietrza nawiewnego (nawiewnik ścienny), kratki wywiewnej oraz opcjonalnie sterownika odpowiedzialnego za pracę wentylatora. W związku z tym, że ilość świeżego powietrza potrzebnego w pomieszczeniu wynika [m.in.] z poziomu wilgotności, która zmienia się stosownie do ilości i aktywności obecnych osób, wentylacja ta posiada systemy automatycznej kontroli pozwalające spełnić normowe warunki higieniczne. Sterowanie to może być oparte na poziomie wilgotności względnej w pomieszczeniu przy zastosowaniu czujnika Higster lub wywiewnej kratce wentylacyjnej Ellan.

Elementy składowe wentylacji hybrydowej Schiedel Flow

Schiedel Fenko został zaprojektowany dla potrzeb wentylacji kanałowej w budynkach mieszkalnych. Jego zadaniem jest zapewnienie właściwych wartości ciągu w kanałach wentylacyjnych. W przypadku optymalnych warunków atmosferycznych, tzn. odpowiedniej różnicy temperatur oraz zewnętrznego ruchu powietrza (wiatr) układ pracuje jako nasada grawitacyjna. W takiej sytuacji podciśnienie wywołane w kanale wentylacyjnym wystarcza na uzyskanie właściwego poziomu strumienia powietrza wentylacyjnego usuwanego z kuchni, łazienek czy pomieszczeń WC. W przypadku braku optymalnych warunków atmosferycznych lub gdy istnieje konieczność zwiększenia ciągu wentylacyjnego, użytkownik może włączyć mechaniczną pracę wentylatora.

REKLAMA


Wentylacja hybrydowa Schiedel Flow

Pustaki wentylacyjne produkowane są z keramzytobetonu o gęstości 1200 kg/m3 i wytrzymałości na ściskanie minimum 3 MPa. Wybudowane z pustaków kanały wentylacyjne charakteryzują się małą ilością fug, co zmniejsza opory przepływu powietrza i tym samym zwiększa ich wydajność. Moduł wysokości pustaków to 33 cm. Pustaki są produkowane w wersjach jednokanałowych i wielokanałowych (od 1 do 4 przewodów wentylacyjnych w jednym pustaku).

Nawiewniki ścienne Schiedel Flow-In o regulowanym przepływie pozwalają dostosować intensywność nawiewu w zależności od potrzeb, szczególnie w takich pomieszczeniach jak sypialnia, pokój dziecięcy, salon, biuro itd. W przypadku gdy w pomieszczeniu występuje czasowo mniejsza emisja zanieczyszczeń, istnieje możliwość ograniczenia przepływu powietrza. Regulacja ręczna polega na ustawieniu pokrętła specjalnej przesłony w odpowiednio wybranej pozycji. Czerpnie powietrza z siatką do ochrony przed owadami chroni otwór nawiewny przed wniknięciem wody deszczowej. Kolor czerpni powietrza może zostać dopasowany do koloru fasady zewnętrznej. Element ten wykonany jest z poliamidu i charakteryzuje się dużą odpornością na oddziaływanie warunków atmosferycznych, jak również promieniowanie UV.

Kratka wywiewna FLOW-OUT (Standard) jest dekoracyjnym wykończeniem przewodu wentylacyjnego i sprzyja odpowiedniemu przepływowi powietrza wewnątrz pomieszczenia.

Wentylacja hybrydowa Schiedel Flow

Kratka wywiewna FLOW-OUT ze sterownikiem (ELLAN) – aby dostosować przepływ powietrza do zmieniających się potrzeb związanych z różną zawartością pary wodnej w pomieszczeniu, można zastosować kratkę wywiewną Ellan, która wyposażona jest w dodatkowy sterownik z czujnikiem wilgotności i światła. Działanie kratki polega na automatycznym włączeniu pierwszego biegu silnika wentylatora w sytuacji, gdy wartość zmierzonej w pomieszczeniu wilgotności względnej przekroczy wartość progową. W przypadku oświetlenia czujnika światła zostaje załączony drugi bieg wentylatora. Urządzenie pracuje w tym trybie, dopóki czujnik światła pozostaje oświetlony.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *