Wentylacja mechaniczna, grawitacyjna, czy hybrydowa – jaki rodzaj wentylacji wybrać do domu?

Wentylacja jest bardzo ważnym elementem, który gra kluczową rolę dla zdrowia i dobrego samopoczucia mieszkańców. Nieodpowiednio wentylowane pomieszczenia wypełniają się wilgocią, oraz dwutlenkiem węgla, który w większym stężeniu niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Pomieszczenia, w których wentylacja jest niewystarczająca, zbiera się więcej kurzu, oraz wilgoć, która osiada na ścianach, tworząc pleśń. Takie warunki są szczególnie trudne dla alergików, dużo bardziej wrażliwych na  czynniki zewnętrzne. 

Wentylacja mechaniczna, grawitacyjna, czy hybrydowa – jaki rodzaj wentylacji wybrać do domu?

Wentylacja grawitacyjna – co to jest?

Wentylacja naturalna, inaczej nazywana grawitacyjną jest to najprostszy sposób na wymianę powietrza w domu. W swoim działaniu wykorzystuje naturalny proces unoszenia się ciepłego powietrza, dlatego najbardziej wydajna jest, gdy na dworze panuje temperatura  około 12 stopni Celsjusza. Aby ta wentylacja prawidłowo działała, należy posiadać komin wentylacyjny o odpowiednim przekroju, oraz nawiewniki okienne. Decydując się na taki sposób wymiany powietrza w pomieszczeniach, trzeba liczyć się ze stale rozszczelnionymi oknami, dzięki którym dostarczane jest chłodne powietrze. Niestety, kiedy temperatura na zewnątrz jest zbliżona do tej w domu, wentylacja nie może działać wydajnie.

Wentylacja hybrydowa – na czym polega?

Zamontowanie wentylacji hybrydowej pozwala na czerpanie z funkcjonalności wentylacji mechanicznej oraz prostoty wentylacji naturalnej. Kiedy tylko to możliwe wentylacja hybrydowa czerpie z dobrodziejstw naturalnego przepływu powietrza, jednak gdy warunki przestają temu sprzyjać, wentylacja jest wspomagana mechanicznie. Takie rozwiązanie jest nie tylko skuteczne i proste, ale pozwala także na sporą oszczędność. Do działania potrzebuje jedynie nasady hybrydowej, którą należy zamontować na końcu kanału wentylacyjnego. 

REKLAMA

Wentylacja mechaniczna w domu

Wentylacja mechaniczna zamontowana w domu gwarantuje ciągłą wymianę powietrza. W przeciwieństwie do wersji grawitacyjnej oraz hybrydowej wentylacja mechaniczna działa tak samo niezależnie od warunków pogodowych, oraz nie wymaga budowy specjalnych kanałów wentylacyjnych. Dodatkową funkcją tej instalacji jest także możliwość odzyskiwania ciepła za pomocą rekuperatora. Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów wentylacji mechanicznej: 

  • Wentylacja mechaniczna wywiewna – najprostszy w swojej budowie i funkcjonowaniu typ wentylacji mechanicznej. Wymiana powietrza odbywa się za pomocą wentylatorów, które usuwają z pomieszczenia zużyte już powietrze, zmuszając świeże do napływania przez nawiewniki okienne lub ścienne. Ten rodzaj wentylacji możemy zaobserwować na przykład w łazienkach. 
  • Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna – jest to system dużo bardziej skomplikowany, ponieważ wymaga nie tylko zmechanizowanego wywiewu, ale również i nawiewu powietrza. Decyzję o tym, aby zakładać wentylację nawiewno-wywiewną należy decydować się już na etapie projektowania budynku.  
  • Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – odzyskiwanie ciepła za pomocą wentylacji mechanicznej, pozwala na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie nawet o pięćdziesiąt procent. Najbardziej popularnym sposobem na to jest montaż rekuperatora, za którego sprawą zimne powietrze z zewnątrz jest ocieplane przez to ciepłe z naszego domu. 

Artykuł powstał we współpracy z comair.pl

«
»

Dodaj komentarz