Wentylacja w domu: mechaniczna czy grawitacyjna?

Wybór odpowiedniego systemu wentylacyjnego jest trudniejszy, niż mogłoby się zdawać. W Polsce nadal większą popularnością cieszy się wentylacja mechaniczna. Natomiast wentylacja grawitacyjna, czyli naturalna, zdobywa jednak coraz większe rzesze zwolenników dzięki większej ekologiczności. Czym różnią się te dwie metody?

Wentylacja mechaniczna

Jest na pewno bardziej skuteczna i komfortowa w użytkowaniu od grawitacyjnej. Mimo iż nadal jest sporo droższa, cieszy się większym zainteresowaniem. Głównym atutem tego rodzaju wentylacji jest przede wszystkim łatwa dostępność na rynku. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że w odróżnieniu od grawitacyjnej, kosztuje nas samo użytkowanie wentylacji mechanicznej – koszty poboru energii elektrycznej, jaka jest wtedy wykorzystywana, opiewają często na kwotę nawet kilkuset złotych w skali roku. Warto natomiast przy tym zaznaczyć, że dzięki wentylacji mechanicznej nawet o 20% spada zapotrzebowanie na ogrzewanie domu. Zadaniem tego typu wentylacji jest odpowiedni ciąg powietrza – nowoczesne technologie pozwalają nawet na przewietrzenie pomieszczenia poprzez szybszy przepływ powietrza, dzięki czemu, zbędne staje się na przykład otwieranie okien. W ofercie firmy centrowent.pl mamy do dyspozycji wentylatory mechaniczne wywiewne bądź coraz częściej stosowane nawiewno-wywiewne.

Wentylacja grawitacyjna

Za tym rodzajem wentylacji przemawia głównie prostota systemu i brak kosztów związanych z jej użytkowaniem. Co więcej, wentylacja tego typu nie wymaga napraw, ponieważ nie posiada żadnych urządzeń mechanicznych, niezbędnych do jej funkcjonowania. W przypadku wentylacji grawitacyjnej będziemy jednak uzależnieni od warunków atmosferycznych, nie jesteśmy również w stanie wpłynąć na jej wydajność. Tego rodzaju system nierzadko jest również powodem utraty zbyt dużej ilości ciepła z budynku (na przykład w wyniku przeciągów).

REKLAMA


Samo funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej polega głównie na naturalnym przepływie powietrza – wiatr może wówczas utrudniać jego swobodną wymianę. Wentylacja tego typu działa najsprawniej, kiedy na zewnątrz panuje temperatura nieprzekraczająca kilkunastu stopni – najlepiej jeśli w domu jest cieplej niż na zewnątrz, inaczej powstają zakłócenia w swobodnym przepływie powietrza. Warto wiedzieć, że dla sprawnego działania wentylacji grawitacyjnej, niekorzystne są również duże różnice temperatur. Szczególnie odczuwa się to w sytuacji, kiedy na zewnątrz panuje dużo niższa temperatura niż w pomieszczeniu – przepływ powietrza może być wówczas zbyt gwałtowny i powodować uciążliwe przeciągi (warto wtedy stosować specjalne kratki i osłony wentylacyjne).

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *