Wiosna. Czas prac w ogrodzie

  Mamy wiosnę. Za oknami jest coraz cieplej. To dobry moment, aby zabrać się za porządkowanie ogródka. I to bez znaczenia czy tego przydomowego, czy też tego większego za miastem. Może się okazać, że nawet po łagodnej zimie będziemy mieli sporo pracy. Jednak lepiej jest ją wykonać teraz, aby później cieszyć się relaksem w promieniach letniego słońca.

  wiosna czas prac w ogrodzie 1024x576 - Wiosna. Czas prac w ogrodzie

  Trawnik – podstawa pięknego ogródka

  Nie da się ukryć, że w momencie, kiedy ostatni raz korzystamy z ogródka przed jesienią, później już za bardzo nie przykładamy wagi do tego, co się z nim dzieje. A dzieje się przecież sporo. Warto jeszcze przed zimą, jeśli pogoda dopisze, zrobić mniejsze sprzątanie – zgarnąć pierwsze spadające liście, zabezpieczyć te rośliny, które są wielosezonowe. Dzięki temu wiosną czeka nas nieco mniej niespodzianek.

  Kiedy już będziemy mogli przystąpić do wiosenny porządków, musimy mieć plan działania. Najlepiej zacząć od porządkowania trawnika. Nikt tego za bardzo nie lubi, jednak chcąc mieć piękny ogród, nie ma wyjścia – trzeba zakasać rękawy. Przede wszystkim najpierw należy trawnik oczyścić ze wszystkiego, co zalega po zimie. Głównie są to liście i gałęzie. Możemy się ich pozbyć, grabiąc lub korzystając z dmuchawy. Następnie dobrze jest sięgnąć po kultywator, który pozbędzie się wszystkich chwastów i mniej ukorzenionej trawy. Na koszenie jeszcze za wcześnie. Aby było co kosić, należy trawnik potraktować odpowiednim nawozem. Dzięki temu w niedługim czasie będziemy cieszyć się murawą jak na Wembley.

  Upiększ ogród roślinami

  Kiedy już się uporamy z trawą, przychodzi czas zadbania o rośliny. Jeśli ich nie mamy – kupmy. Im więcej roślin, tym lepiej. Zarówno tych kwietnych, jak i zielonych. W ten sposób przykładamy rękę do ekologii – nasz ogród pomoże oczyszczać powietrze oraz rozmnażać rośliny dzięki pszczołom i trzmielom. Natomiast kiedy mamy już kwiaty, należy o nie zadbać.

  Przycinanie, pielenie, usuwanie chwastów. Jednak wiosna to też dobry moment na posadzenie wielu warzyw i ziół. Jeśli mamy miejsce, dobrze jest utworzyć ogródek warzywny, dzięki któremu przez kilka miesięcy będziemy się cieszyć świeżymi warzywami, które później można też wykorzystać do zrobienia przetworów, np. kiszonek.

  Stwórz sobie więcej miejsca

  Brak miejsca jest chronicznym problemem wszystkich, którzy nie posiadają ogromnej posiadłości. Wiecznie nie wiadomo, gdzie schować narzędzia, których używamy w ogrodzie albo wszystkich letnich akcesoriów, jak basen, hamak czy rowery. Dom nie jest z gumy, dlatego warto postawić domek drewniany. Nawet kilka dodatkowych metrów kwadratowych będzie bezcenne, kiedy po sezonie będziemy musieli wszystko złożyć i składować.

  Domki drewniane to rozwiązanie na lata. Trwałe i odporne nawet na najbardziej nieprzychylne warunki atmosferyczne. Co ważne, na rynku jest wiele modeli, dzięki czemu będziemy mogli wybrać taki, który pasuje do pozostałych budynków na działce.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here