Ogrzewanie podłogowe to bardzo wygodne rozwiązanie, które przekłada się na wysoki komfort cieplny. Decydując się na nie warto jednak wykonać odpowiednią wylewkę, która będzie charakteryzowała się wysokim przewodnictwem cieplnym. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.
Najpopularniejsze rodzaje wylewek
Wylewka zwana również jastrychem to podkład podłogowy, który znajduje się bezpośrednio pod warstwą wierzchnią podłogi, czyli panelami, płytkami, parkietem, czy wykładziną. Najczęściej stosuje się w tym przypadku wylewkę cementową, jednak w ostatnich latach popularność zyskują wylewki anhydrytowe, które charakteryzuje płynna konsystencja oraz bardzo dobre parametry w zakresie przewodnictwa ciepła.
Wylewka na ogrzewanie podłogowe – na co zwrócić uwagę?
W przypadku wyboru wylewki do ogrzewania podłogowego należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jej właściwości w zakresie przewodnictwa ciepła. W tym przypadku bezkonkurencyjne są wylewki anhydrytowe, które nie tylko odpowiednio przewodzą ciepło, ale również bardzo szybko się nagrzewają (w pół godziny do ok. 29º Celsujsza). W efekcie można dzięki nim uzyskać nie tylko wysoki komfort cieplny, ale również realne oszczędności na ogrzewaniu. Warto także podkreślić, że wylewka anhydrytowa może mieć mniejszą grubość niż tradycyjny jastrych cementowy. Wynika to z faktu, że anhydryt może sięgać minimalnie 3,5 cm powyżej rur ogrzewania podłogowego, a w przypadku wylewki cementowej musi to być minimum 4,5 centymetra.
REKLAMA
Dodatkowo wylewka cementowa musi być odpowiednio zbrojona, do czego wykorzystuje się specjalne siatki. Wylewki anhydrytowe nie wymagają wykonania zbrojenia, a ich aplikacja jest bardzo szybka i łatwa, ponieważ są to wylewki samopoziomujące. Należy jednak zaznaczyć, że anhydryt źle reaguje na zawilgocenie, ponieważ w jego efekcie traci swoje właściwości wytrzymałościowe. Nie powinien być zatem stosowany w pomieszczeniach, które są narażone na wilgoć, czyli np. łazience, czy pralni. W tym przypadku zdecydowanie lepiej postawić na tradycyjną wylewkę cementową, która jest odporna na działanie wody.
Wylewka na ogrzewanie podłogowe – cena i jakość
Wybierając rodzaj wylewki na ogrzewanie podłogowe nie należy kierować się wyłącznie ceną jej wykonania. Zdecydowanie ważniejsza powinna być bowiem jakość oraz parametry wylewki. Powszechnie wiadomo, że wylewka anhydrytowa jest droższa od jastrychu cementowego, a różnica w cenie może sięgnąć nawet 20-30%. Warto jednak mieć świadomość, że wylewka to element, który służy przez kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat, a co za tym idzie powinna charakteryzować się najwyższą jakością. Decydując się na anhydryt można bowiem nie tylko cieszyć się z wysokiego komfortu termicznego, ale również uzyskać realne oszczędności na kosztach ogrzewania. W wielu przypadkach powinny one pokryć z nawiązką wyższe początkowe koszty wykonania wylewki anhydrytowej.
Podsumowując należy stwierdzić, że wybierając wylewkę na ogrzewanie podłogowe warto porównać jej parametry. W efekcie naturalnym wydaje się wybór wylewki anhydrytowej, która charakteryzuje się zdecydowanie wyższym przewodnictwem ciepła niż tradycyjne wylewki cementowe.
Artykuł Partnera
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.