Budując dom, zyskujemy wiele własnej przestrzeni, komfort i wygodę. Ale posiadanie domu to również szereg obowiązków takich jak odpowiednia konserwacja i naprawy. Musimy mieć między innymi szczelny komin i stabilną pokrywę dachową. Jednak gdy już nadejdzie konieczność np. naprawy obluzowanej dachówki lub też trzeba będzie wpuścić kominiarza, dekarza czy instalatora, konieczne będzie praktyczne oraz bezpieczne wyjście na dach, aby wykonać niezbędne czynności. Do tego służy wyłaz dachowy.
Jakie ma on jeszcze funkcje? Gdzie należy go umieścić?
Na co zwracać uwagę, wybierając dla siebie odpowiedni wyłaz dachowy?

Wyłaz dachowy – czym jest i jakie rodzaje spotkamy?
Budując dom, wiemy, że musimy mieć okna, drzwi, fundamenty, instalacje wewnątrz domu. Ale mało kto pamięta, że powinien być również taki produkt jak wyłaz dachowy.
Wyłazy dachowe służą do bezpiecznego wyjścia na dach na przykład podczas przeprowadzanych przeglądów kominiarskich, przy montowaniu anteny telewizyjnej czy w celu wykonania napraw i konserwacji np. dachówki. Wyłaz ułatwia wychodzenie na dach, dzięki czemu nie musisz stosować drabin. Zapewnia szybkie i bezpieczne wejście, bez ryzyka uszkodzenia elewacji czy upadku z wyżej wspomnianej drabiny.
REKLAMA
Co istotne, zgodnie z przepisami budowlanymi, na dachu o spadku mającym ponad 25%, a także na dachach o pokryciu z materiałów łamliwych, wymagane jest stałe dojście np. do komina, anteny, urządzeń technicznych. Wyłaz jest także konieczny, gdy budynek ma dwie lub więcej kondygnacje naziemne. Wówczas stosuje się wyłazy o wymiarach 0,8 x 0,8 m, w świetle. Pamiętajmy także, że wyjście na dach musi być odpowiednio zabezpieczone, by chroniło przed poślizgiem.
Samo wyjście powinno być wpisane w projekt domu oraz umiejscowione przy kominie, co znacznie ułatwia czyszczenie, naprawę czy konserwację właśnie tego elementu.
Zależnie od tego, czy twoje pomieszczenia są ogrzewane lub nie, montuje się odpowiedni pod tym katem wyłaz dachowy, czyli tak zwany wyłaz ciepły lub zimny. Niezależnie od wyboru, pamiętaj, że wyłaz musi pasować do pokrycia dachu, choć rynek oferuje także wyłazy uniwersalne – dobre zarówno do dachówek płaskich jak i profilowanych.
Jeśli posiadasz strych albo nieużytkowe poddasze, które jest nieogrzewane, dobrym rozwiązaniem będzie wyłaz zimny ze zwykłymi szybami. Warto oczywiście zadbać, aby był on dobrej jakości, a także odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz atmosferyczne, ale nie musi być termoizolacyjny.
Jeśli posiadasz natomiast pomieszczenia ogrzewane, montuje się wyłazy ciepłe z szybami termoizolacyjnymi.
Wszelkie wyłazy dachowe na rynku posiadają ramy drewniane, aluminiowe lub PCV.
Są one zwykle uniwersalne i przypominają wyglądem zwykłe okna dachowe.
Często są także wyposażone w szyby hartowane, co zwiększa ich odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także ewentualne gradobicie.
Czasem możesz też spotkać wyłazy z siłownikami pneumatycznymi. Jest to dobra opcja, jeśli zależy ci na ochronie przed przypadkowym zamknięciem, jak również wtedy, gdy chcesz ustawić skrzydło wyłazu w konkretnej pozycji.
Wyłazy dachowe mogą mieć możliwości otwierania na płaszczyźnie do góry, do dołu i na bok. Wygodnie jest zakupić wyłaz, który posiada opcję otwierania w nich wszystkich.
Na koniec, pewną ciekawostką są okna wyłazowe, łączące wyłaz dachowy i klasyczne okno. W takiej konfiguracji, sam wyłaz zapewnia ci konieczne wyjście na dach, a okno – możliwość wietrzenia i doświetlenia wnętrza. To rozwiązanie sprawdzi się zatem w pomieszczeniach mieszkalnych.
Wyłaz dachowy – najważniejsze funkcje i budowa
Wyłaz dachowy, montowany jest na dachach o nachyleniu 15-55 stopni.
Jak wspomniano, same ościeżnice wyłazów wykonuje się z drewna lub PCV, a kołnierz ocieplający jest malowany proszkowo aluminium. Do tego, same skrzydła wykonywane są w komorowej budowie także z aluminium, co wpływa na sztywność produktu.
Rynek ma do zaoferowania wyłazy dachowe z wbudowaną pleksą, szybą pojedyncza, podwójną (druga jest hartowana). Niektóre wyłazy mają też uchwyty blokujące skrzydła w danej pozycji, co jest o tyle wygodne, że pozwala na wietrzenie pomieszczeń.
Jeśli chodzi o kołnierz, jest to ważny element wyłazu dachowego, gdyż pozwala dopasować wyłaz do pokrycia dachu, a także ma funkcję uszczelniającą.
A co z tymi funkcjami? Podstawowym zadaniem wyłazu dachowego jest szybkie, bezpieczne i proste wyjście na dach, po to, aby dostać do do miejsca pracy. Jest to wyjście dla różnego rodzaju serwisantów, kominiarzy, dekarzy, a także dla nas, jeśli chcemy przeprowadzić drobne prace w obrębie komina, anten czy urządzeń, zamontowanych na naszym dachu, jak również bezpośrednio na dachówkach (np. załatać powstałą dziurę).
Poza tym, wyłaz to niezbędny produkt, spełniający wymogi przeciwpożarowe.
Dzięki niemu możliwe jest szybkie wyjście w sytuacji zagrożenia czyli ewakuacji na czas np. pożaru domu, gdy inne drogi zostały odcięte.
Chociaż podstawowa funkcja wyłazu to wyjście na dach, to zapewnia nam on także pewne dodatkowe opcje. Należą do nich możliwość doświetlenia wnętrz, a także wietrzenia pomieszczeń.
Na co zwracać uwagę, wybierając wyłaz dachowy?
Decydując się na zakup wyłazu dachowego, musimy zwracać uwagę na kilka istotnych kwestii.
Pierwszą z nich będzie funkcjonalność. Rozważmy, czy potrzebujemy tylko wyjścia na dach, czy także zależy nam na innych funkcjach. Warto rozważyć obecność blokad i ograniczników, dzięki którym skrzydła zatrzymają się na ustalonym przez nas poziomie.
Po drugie, zwróć uwagę na materiał wykonania. Wybierz taki, który zapewni maksymalną ochronę przed wszelkimi uszkodzeniami, także chroniąc przed warunkami atmosferycznymi. Jeśli montujesz wyłaz w ogrzewanych pomieszczeniach, koniecznie wybierz wyłaz z funkcjami termoizolacji.
W związku z powyższym, zobacz, czy wyłaz ma jedną czy dwie szyby.
W drugim przypadku izolacyjność termiczna będzie znacznie lepsza.
Zwróć tez uwagę na szczelność i dodatkowe zabezpieczenia tj. rolety zewnętrzne sterowane pilotem.
Nie kieruj się niską ceną, gdyż za tym idą gorsze parametry. Pamiętaj, że istotny jest zakup wyłazu, posiadające gwarancje producenta, o odpowiednich wymiarach.
Wyłaz powinien się zmieścić między krokwiami i pasować do całej konstrukcji dachu.
Kwestie montażu
Wyłazy dachowe, montuje się na dachach, o konkretnym kącie nachylenia.
Można je także montować na dachach płaskich, jednak wtedy główną rolę gra tu właściwa szczelność wszelkich połączeń.
Sam montaż nie jest trudny i oparty jest na zmieszczeniu się między krokwiami dachu, nie wymagając ingerencji w samą jego konstrukcję.
Wyłaz dachowy wykonuje się zwykle podczas samego wykonywania czy też budowy dachu, ale jest on też możliwy w już istniejącym dachu. Wówczas jednak konieczne będzie usunięcia pokrywy dachowej i warstw izolacji, dlatego lepiej zostawić taki montaż fachowcom.
Ponieważ każdy wyłaz ma kołnierz, którego funkcją jest uszczelnienie połaci dachowej, sam montaż musi być niezwykle dokładny i precyzyjny, aby chłodne powietrze nie przedostały się do pomieszczenia przez ewentualnie pozostawione szczeliny.
Jest to również ważne dlatego, że nieszczelność osłabia samą konstrukcję dachu, dzięki czemu ryzykujemy przeciekami i wilgocią w pomieszczeniach.
W kwestii samego umieszczenia wyłazu, warto również pamiętać, że umieszcza się go jak najbliżej komina, dlatego najłatwiej planować wyłaz przy projekcie samego domu.
Przestrzeń za kominem to bardzo praktyczne miejsce, zapewniające zasłonięcie wyłazu przez sam komin. Pamiętaj, że u podstaw wyłazu jest tzw. ława kominiarska albo stopnie, które umożliwiają osobom wychodzącym na dach podparcie i możliwość poruszania się po dachu. Warto zatem zamontować także dodatkowe akcesoria ochronne takie jak stałe dojście do komina, bariery ochronne, zaczepy do lin asekuracyjnych itp.
Wyjście na dach ma być jak najbardziej praktyczne i bezpieczne, dlatego zdecydowanie warto rozważyć dobre rozwiązania, dopasowane do twoich potrzeb, jeśli zastanawiasz się nad kupnem właściwego wyłazu dachowego.
Artykuł Partnera
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.