Z czego wznieść obudowę kominka do salonu

Nowoczesne kominki występują w wielu wariantach. Można znaleźć modele do ciasnych saloników lub rozległych pokojów dziennych. Występują rozwiązania, dzięki którym tworzy się przytulny klimat i zapewnia ciepło w pomieszczeniu kominkowym, lub konstrukcje zapewniające ciepło we wszystkich domowych wnętrzach.
W większości przypadków wkłady kominkowe wymagają jednak odpowiedniej obudowy, by można było z nich korzystać w pełni bezpiecznie i wygodnie.

Z czego wznieść obudowę kominka do salonu

Jakich materiałów można użyć, by zabudować kominek? Czym się kierować podczas doboru rozwiązań do domowych wnętrz? Kilka wskazówek znajdziecie poniżej.

Obudowa kominka – do czego służy?

Obudowa kominkowa z jednej strony pełni ważną rolę estetyczną, wpływając na odbiór wizualny całego paleniska oraz konkretnego pomieszczenia. Powinna być zatem jak najlepiej dopasowana do wystroju danego miejsca.

REKLAMA

Z drugiej strony jest to również element czysto funkcjonalny. Znacząco ogranicza ryzyko poparzenia od nagrzanej metalowej konstrukcji, a także wpisuje się w zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego. W końcu prawidłowo skonstruowana obudowa gwarantuje dobry obieg powietrza wokół wkładu, chroniąc go przed przegrzaniem, a także kumuluje ciepło, przekazywane później do pomieszczeń.

Nowoczesna i praktyczna obudowa kominkowa – różne rozwiązania

Obudowy kominkowe bywają konstruowane na wiele różnych sposobów. Jeśli chce się zabudować wkład kominkowy, jak choćby rozwiązania od: TrendKominki.pl, można zdecydować się na obudowy z:

  • kamienia (granit, łupek, trawertyn, piaskowiec),
  • cegły,
  • bloczków betonowych,
  • płyt gipsowo-kartonowych.

Do najbardziej tradycyjnych rozwiązań zaliczają się kominki murowane z naturalnego kamienia lub cegły. Oba materiały dobrze akumulują ciepło – długo się nagrzewają, ale też później oddają ciepło przez wiele godzin nawet już po wygaszeniu paleniska, zapewniając przyjemną atmosferę w pomieszczeniu kominkowym oraz stanowiąc źródło ciepła.

Ciekawą alternatywą są obudowy kominkowe z bloczków betonowych (beton komórkowy). Są stosunkowo lekkie, a przy tym proste w obróbce. Pozwalają na przycinanie, szlifowanie, by nadać konstrukcji pożądany kształt.

Innym rozwiązaniem bywają obudowy do kominków wykonane z płyt gipsowo-kartonowych, wyróżniających się wysoką odpornością na ogień (wzmocnienie ich rdzenia włóknem szklanym) i oznaczanych symbolem F. Mimo to materiał ten nie powinien mieć bezpośredniej styczności z rozgrzaną powierzchnią wkładu. Dlatego między nimi wykonuje się izolację z wełny mineralnej, zabezpieczonej z jednej strony folią aluminiową. Konstrukcję z płyt wznosi się na specjalnych metalowych stelażach. Daje to sporą swobodę w kształtowaniu indywidualnych rozwiązań. Takie obudowy są stosunkowo tanie i proste w montażu. Z zewnątrz płyty maluje się na preferowany kolor bądź pokrywa wybranym materiałem (np. płytkami ceramicznymi, kamieniami etc.).

Obudowy kominkowe a estetyka wnętrza

Prawidłowo wykonana obudowa ma zabezpieczać użytkowników i stworzyć optymalne warunki do przyjemnego rozkoszowania się ciepłem, bijącym od kominka.
Warto również zadbać o względy typowo estetyczne. Jaka obudowa sprawdzi się w konkretnych aranżacjach?

Gładko wykończone i pomalowane obudowy murowane lub z płyt to opcja do wnętrz skrajnie minimalistycznych i prostych. Wykończenie ceramiczne kojarzy się natomiast z wnętrzami retro, na przykład w stylu angielskim lub prowansalskim, w których ciekawe efekty da się uzyskać też z pomocą obudowy ceglanej. Do pomieszczeń rustykalnych, industrialnych lub skandynawskich można też z powodzeniem wprowadzić efektowne kominki kamienne o chropowatej, naturalnie wyglądającej powierzchni.
Warianty wykonane z gładkiego i mocno wypolerowanego kamienia (np. granitu) to znak rozpoznawczy pomieszczeń art déco lub glamour.

Tak szerokie spektrum możliwości i dostępnych materiałów sprawia, że każdy może znaleźć sposób na wykończenie kominka w preferowanym nurcie. Sporo dodatkowych inspiracji pojawia się m.in. na stronie: dom-mieszkanie.pl.

Funkcjonalny i estetyczny kominek do salonu

Odpowiednie wykończenie kominka musi być estetyczne i praktyczne. Ma zapewniać bezpieczeństwo i budować klimat. Jeśli zatem planujemy montaż kominka, warto od razu zastanowić się nad wykończeniem, które nie tylko wpłynie na finalny koszt konstrukcji, ale też na estetykę domowego wnętrza.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz