Zasobniki c.w.u.

  Oferta zasobników c.w.u. na rynku jest bardzo szeroka. Poszczególne modele różnią się przede wszystkim sposobem podgrzewania wody. Dobierając rodzaj oraz wielkość zbiornika c.w.u. należy wziąć pod uwagę parę istotnych kwestii, m.in. rodzaj współpracującego źródła ciepła, liczbę osób korzystających z ciepłej wody, liczbę punktów poboru, preferencje użytkowników (odwieczny dylemat: prysznic czy kąpiel w wannie) oraz rodzaj baterii.

  zasobniki c w u - Zasobniki c.w.u.
  Fot. BERETTA

  Najczęściej spotykanym wariantem jest podgrzewanie wody z jednego źródła, co wymaga jednego wbudowanego wymiennika ciepła lub miejsca na wkręcenie grzałki elektrycznej. Bardziej skomplikowane, rozbudowane instalacje hybrydowe bazują na zbiornikach z możliwością podłączenia nawet kilku źródeł ciepła jednocześnie. Dane rozwiązania oznaczają także inny poziom komfortu, ale i koszt użytkowania. Na komfort użytkowania zasobników wpływa również szybkość podgrzewania wody. Od doboru sposobu podgrzewania wody w zbiorniku oraz mocy przekazywanej w określonym czasie ze źródła ciepła do wody użytkowej zależy szybkość tego procesu. Termostat umożliwia precyzyjne sterowanie temperaturą wody, jaka będzie utrzymywana w zbiorniku. Niejednokrotnie dodatkowo używa się grzałki elektrycznej, która podgrzewa wodę w momencie mniejszego zapotrzebowania. Są one raczej mniej ekonomicznym rozwiązaniem, dlatego też stosuje się je przeważnie w momentach zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową, ale poza sezonem grzewczym.

  zasobniki c w u2 - Zasobniki c.w.u.
  Fot. IMMERGAS

  Zazwyczaj stanowią element wspomagający w zasobnikach z wężownicą lub wężownicami. Istotną kwestią przy doborze grzałki jest materiał, z którego wykonano zbiornik. Woda w zasobniku może być więc podgrzewana przez wspomnianą grzałkę lub przygotowywana w zasobniku przez wbudowany wymiennik ciepła. Zazwyczaj stosuje się wężownicę lub płaszcz wodny. Wykorzystywane rozwiązania to przede wszystkim wymienniki dwupłaszczowe lub zbiornik w zbiorniku. Wymiana ciepła może następować tu przez ścianki wewnętrznego zasobnika c.w.u. Płaszcz wodny zbiornika z każdej strony okala wbudowany zbiornik c.w.u., ma więc dużo większą powierzchnię wymiany ciepła od wężownicy – powierzchnia wymiany ciepła w ogromnym stopniu warunkuje bowiem, jaką moc jest w stanie przekazać wbudowany wymiennik ze źródła ciepła do wody użytkowej (i tym samym zbiorniki płaszczowe charakteryzują się największą szybkością nagrzewania wody). Zasobniki z wymiennikami płaszczowymi są wybierane głównie z uwagi na niskie opory przepływu. Dzięki temu znajdują zastosowanie w instalacjach grawitacyjnych z kotłami stałopalnymi, umożliwiając jednocześnie przygotowanie ciepłej wody użytkowej, jak i podwyższenie temperatury powrotu kotła. Mankamentem tego rodzaju zasobników może być zaś dość powolny przepływ czynnika przez płaszcz. Czasami moc przekazywana przez ścianki zasobnika jest niska, choć nie wskazywałaby na to powierzchnia wymiany cieplnej. Niektórzy producenci rozwiązują ten problem poprzez dodatkowe wyprofilowanie ścianek wewnętrznego zbiornika – wymusza to zawirowanie wody w tym miejscu.

  zasobniki c w u3 - Zasobniki c.w.u.
  Fot. GALMET

  Zasobniki z wężownicą, to jedne z najbardziej popularnych urządzeń o długiej tradycji na rynku i charakteryzujące się prostą konstrukcją. Podgrzewacze z wężownicą mogą integrować kilka wężownic do współpracy z kilkoma źródłami ciepła, jak w przypadku zasobników biwalentnych. Wśród zalet zasobników z wężownicami jest przede wszystkim niewielkie, cykliczne rozszerzanie się i kurczenie wężownicy podczas rozgrzewania i stygnięcia, co często spowalnia proces odkładania się osadów na powierzchni wężownicy.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here