5 powodów, dla których warto zainwestować w inteligentny dom

Systemy Smart Home jeszcze do niedawna były w sferze wyobraźni. Obecnie zyskują coraz większą popularność i dynamicznie się rozwijają. Co to jest inteligentny dom i jakie korzyści przynoszą najnowsze technologie?

5 powodow dla ktorych warto zainwestowac w inteligentny dom - 5 powodów, dla których warto zainwestować w inteligentny dom

Co to jest inteligentny dom?

Inteligentny dom to system zarządzania zintegrowanymi urządzeniami do automatyki domowej, który umożliwia komunikowanie się sprzętów między sobą oraz samymi mieszkańcami. Wydawanie poleceń najczęściej odbywa się zdalnie za pomocą smartfona, ale możliwe jest sterowanie z wykorzystaniem centrali, a nawet głosowe.

W praktyce oznacza to, że przy pomocy smartfona możemy sprawdzić (nawet będąc poza miejscem zamieszkania), czy zamknęliśmy okna, zmodyfikować temperaturę w pomieszczeniach, oglądać obraz z kamer w czasie rzeczywistym, włączyć oświetlenie czy uruchomić odkurzacz. Co więcej, odpowiednio zaprogramowany system działa sam, np. gdy wchodzimy do pokoju, włącza się światło i ulubiona muzyka. To tylko nieliczne funkcjonalności, które oferują inteligentne domy. Wszystko zależy od ilości i rodzaju sprzętów, które posiadamy.

Wybór inteligentnych urządzeń i instalacji jest obecnie bardzo duży. Podstawowe elementy Smart Home to:

  • oświetlenie,
  • ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja,
  • bramy, rolety, okna, drzwi,
  • monitoring,
  • zabezpieczenie domu – alarmy, inteligentne gniazdka, czujniki dymu, gazu, zalania itp.,
  • multimedia i AGD,
  • ogród – nawadnianie, oświetlenie.

System Smart Home może być dowolnie rozbudowywany o nowe urządzenia. Wszystko zależy od potrzeb i preferencji mieszkańców domu.

Sprawdź pełną ofertę firmy Arkada Budownictwo zajmującą się budową domów pod klucz.

Zalety inteligentnych domów

Głównym założeniem Smart  Home jest zapewnienie maksymalnego komfortu domownikom oraz bezpieczeństwa w szerokim rozumieniu. W parze z tym idzie zmniejszenie kosztów utrzymania domu oraz pełna automatyzacja i łatwość obsługi. Korzyści, które wynikają z systemu inteligentnego domu są uzależnione do posiadanych urządzeń.

Komfort życia codziennego

System Smart Home ma na celu podniesienie komfortu życia codziennego. Za pomocą smartfona możemy z dowolnego miejsca zarządzać urządzeniami w domu i ogrodzie. Dzięki temu nie musimy wykonywać różnych czynności samodzielnie. Jednym palcem włączymy odkurzacz czy otworzymy bramę.

Ponadto inteligentny dom pamięta o naszych preferencjach (funkcja programowania spersonalizowanych scenariuszy zarządzania). To znaczy, że urządzenia są tak zaprogramowane, by działały w określony sposób w danym czasie. Smart Home odsłoni rolety o konkretnej godzinie, dostosuje temperaturę w pomieszczeniu czy włączy oświetlenie.

Inteligentny dom jest spersonalizowany pod kątem mieszkańców, przez co zapewnia maksymalną wygodę. Ułatwia wiele czynności i sprawia, że czujemy się komfortowo.

Bezpieczeństwo

Inteligentny dom to bezpieczny dom. Zintegrowane systemy chronią przed włamaniem, kradzieżą, zalaniem, pożarem i innymi niepożądanymi zdarzeniami. Smart Home pozwala reagować na nietypowe zachowania w domu i wokół niego.

Kamery monitoringu przez 24/7 rejestrują obraz, który możemy oglądać z każdego miejsca na świecie. Czujniki wykrywają ruch, gdy w domu nie powinno nikogo być. System poinformuje nas także o otwarciu okien lub drzwi. Ponadto podczas dłuższego wyjazdu Smart dom potrafi symulować naszą obecność.

O bezpieczeństwo dbają także czujniki  czadu, dymu, gazu czy zalania. System nie tylko powiadomi o niebezpieczeństwie, ale także może automatycznie zamknąć zawór gazu lub wody. Pomocne są też inteligentne gniazdka (Smart Plug), dzięki którym będąc poza domem możemy wyłączyć, np. żelazko, o którym zapomnieliśmy.

Niższe koszty eksploatacji

System inteligentnego domu przekłada się na realne oszczędności finansowe. Każda instalacja może zostać skonfigurowana w celu optymalnej, a co za tym idzie, także bardziej oszczędnej pracy.

Zużycie prądu w inteligentnych domach spada o nawet kilkadziesiąt procent. System wyłącza i włącza sprzęt elektroniczny lub oświetlenie, gdy jest to potrzebne. Ponadto mamy możliwość regularnego sprawdzania poziomu poboru prądu przez określone urządzenia, co pozwala wykryć sprzęty energochłonne.

Smart Home pozwala także kontrolować temperaturę w pomieszczeniach. Urządzenia potrafią automatycznie dostosować warunki w domu do wielu czynników. Temperatura jest obniżana m.in. podczas nieobecności domowników. Dzięki temu rachunki za ogrzewanie są znacznie niższe.

Automatyzacja procesów

Smart Home to nie tylko możliwość zarządzania urządzeniami z poziomu telefonu, ale także automatyzacja procesów. Dzięki temu możemy tworzyć harmonogramy, definiować sceny czy scenariusze. W efekcie funkcjonowanie domu jest maksymalnie dopasowane do naszych potrzeb i pozwala na realizację wielu czynności bez naszego udziału. W praktyce oznacza to, że o określonej godzinie system audio włączy naszą ulubioną muzykę, a zraszacze w ogrodzie dostosują swoje działanie do warunków atmosferycznych.

Łatwość zarządzania

Trzeba przyznać, że chociaż systemy Smart Home są bardzo zaawansowane technologicznie, to ich obsługa jest prosta i intuicyjna. Urządzeniami i instalacjami można zarządzać na kilka sposobów lokalnie lub zdalnie – za pomocą aplikacji w smartfonie, asystenta głosowego, pilota IR, paneli czy włączników zlokalizowanych w dogodnych miejscach.

Ponadto zarządzanie automatyką domową jest elastyczne i pozwala na maksymalne dopasowanie funkcjonowania urządzeń do potrzeb i preferencji mieszkańców.

Podsumowując, inteligentny dom odpowiada na nasze potrzeby, zapewnia komfort oraz bezpieczeństwo, a jeżeli chcemy coś zmienić wystarczy włączyć aplikację.

Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą Arkada Budownictwo realizującej budowy domu pod klucz.

Artykuł Partnera

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułCięcie stali – gdzie szukać fachowców na Śląsku?
Następny artykułGdzie zamontować drzwi szklane?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here