Pandemia spowodowała, że mnóstwo ludzi zaczęło kupować działki za miastem. Wynika to z faktu, że ludzie masowo szukają teraz bezpiecznego lokum dla siebie oraz swoich najbliższych. Mniej ludzi wokół – mniejsze ryzyko zakażenia. Taka inwestycja musi być jednak przemyślana – trzeba zwrócić uwagę na szereg czynników, które mają wpływ na komfortowe mieszkanie z dala od metropolii.

Jak wybrać idealną działkę?
Rynek działek jest bardzo bogaty. Nic więc dziwnego, że w tym bogactwie można się zgubić. Wiele osób boryka się dokładnie z tym samym problemem – jak znaleźć idealną działkę? Przede wszystkim trzeba zawęzić kryteria, czyli zdecydować, czy teren ma się znajdować bliżej miasta, czy dalej. Ma być otoczona lasem, polami, a może ma być blisko jeziora. Duży wpływ na decyzję może mieć również gęstość zabudowy – chcemy mieć wielu sąsiadów czy tylko kilku, a może żadnego? Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze decyzja dotycząca ukształtowania działki – płaska czy tarasowa? Naprawdę trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, które są dla nas ważne, aby podjąć ostateczną oraz – co najważniejsze – dobrą decyzję.
Kiedy już przefiltrujemy te wszystkie kryteria, trzeba zwrócić uwagę na kolejne kwestie. Mowa o tzw. uzbrojeniu działki. Sprawdźmy, czy jest doprowadzona woda oraz prąd. To jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala na postawienie całorocznego, wygodnego domu. Kanalizacja może być, ale nie musi – tutaj sprawę można rozwiązać szambem. Jednak podstawowe media, które ułatwiają funkcjonowanie, są kluczowe przy wyborze idealnej parceli za miastem.
REKLAMA
Warto po prostu jak najbardziej niwelować dodatkowe koszty. Dlatego też lepiej szukać już ogrodzonych działek. Ogrodzenie zawsze dodaje atrakcyjności, a przy okazji to pierwsze zabezpieczenie przed niechcianymi gośćmi. Oczywiście, im lepiej wykończona działka, tym droższa, jednak trzeba sobie przekalkulować, czy doprowadzenie wszystkich mediów oraz ogrodzenie tańszej działki faktycznie będzie się opłacać.
Działka wybrana – stawiamy dom
To od nas samych zależy, jaki dom postawimy. Parterowy czy piętrowy, murowany czy drewniany. Warto jednak zwrócić uwagę także na domki letniskowe. Obecnie są one duże, funkcjonalne i trwałe. Jednak zanim zdecydujemy się na konkretny dom, znów trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jak często będziemy korzystać z tej lokalizacji, czy będzie to tylko azyl za miastem czy drugie lokum do regularnego mieszkania. To pozwoli dokonać odpowiedniego wyboru.
Jeśli zdecydujemy, że domek letniskowy ma być całoroczny, że chcemy w nim mieszkać albo przyjeżdżać na dłuższe okresy, wówczas możemy sięgnąć po większy model. Nawet 60 metrów kwadratowych – taka przestrzeń pozwala na stworzenie wygodnej powierzchni życiowej, na której znajdzie wszystko, czego potrzebujemy. Sypialnia, pokój dla gości, salon, kuchnia oraz łazienka.
Domki letniskowe obecnie to solidne konstrukcje na całe życie. W trakcie ich projektowania wzięto pod uwagę, że mogą służyć jako normalne całoroczne domy, w związku z tym zastosowano najlepsze materiały oraz technologie, które oprą się nawet najgorszym warunkom atmosferycznym. Dodatkowo istnieje opcja pełnego wykończenia – elewacja czy orrynowanie nie stanowią problemu. Można też wstawić kominek, który będzie ogrzewał przestrzeń, jednak aby to zrobić, na etapie zamawiania domu trzeba o tym poinformować, aby wprowadzić niezbędne zmiany w projekcie, które pozwolą na bezpieczne użytkowanie urządzenia.
Artykuł Partnera
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.