Niestety, ale kapryśny i zmienny polski klimat nie sprzyja kortom tenisowym bez zadaszenia. Często przez większą część roku pogoda uniemożliwia bowiem korzystanie z tego typu boisk. Prostym i praktycznym rozwiązaniem tego problemu są balony tenisowe. Dzięki nim można w szybki i przede wszystkim stosunkowo tani sposób stworzyć halę tenisową, która pozwoli korzystać z boiska do tenisa przez cały rok. Jak wygląda budowa hal tenisowych powietrznych? Jakie są ich największe zalety?

Balon tenisowy a hala łukowa
Boiska do tenisa najszybciej i najefektywniej można zadaszyć głównie przy wykorzystaniu dwóch rozwiązań. Pierwszym z nich są tradycyjne hale łukowe o konstrukcji stalowej, których poszyciem jest specjalna membrana PCV. Znajdują one jednak zastosowanie najczęściej w sytuacji, kiedy inwestorowi zależy na całorocznym kryciu kortu tenisowego. Balony tenisowe są natomiast dedykowane głównie dla boisk, które są kryte sezonowo, czyli z reguły na okres jesieni i zimy. Warto tutaj zaznaczyć, że balony tenisowe sprawdzą się również jako sezonowe zadaszenie dla:
- boisk piłkarskich
- orlików
- basenów
- bieżni lekkoatletycznych oraz innych obiektów rekreacyjno-sportowych
Oczywiście tego typu instalacje z powodzeniem mogą być wykorzystywane jako zadaszenie całoroczne. Ich zaletą jest jednak to, że przy ich montażu na okres 180 dni, nie ma potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę. Wystarczy jedynie zgłoszenie. Dzięki temu balon tenisowy, który fachowo nazywany jest również halą pneumatyczną, może być doskonałą alternatywą zadaszenia, pozwalającą uniknąć czasochłonnych formalności i wyższych kosztów związanych z budową bardziej skomplikowanej konstrukcji.
REKLAMA
Budowa hal tenisowych pneumatycznych
Kolejną zaletą tenisowych hal pneumatycznych jest możliwość bezproblemowego krycia kilku kortów oraz ich niezwykle szybki montaż. Kompetentny wykonawca jest w stanie postawić balon tenisowy nawet w 12 godzin. Trudno znaleźć konkurencyjne rozwiązania o tak szybkim czasie realizacji. Demontaż hali pneumatycznej jest równie błyskawiczny. Wynika to z tego, że balony tenisowe nie posiadają typowej konstrukcji nośnej, zastępuje ją tutaj nadciśnienie wytwarzane we wnętrzu obiektu.
W zależności od typu hali pneumatycznej, która może być dwuwarstwowa lub trójwarstwowa, zastosowanie znajdują jedynie specjalne liny stalowe (przy hali trójwarstwowej). Co najważniejsze, budowa hal tenisowych pneumatycznych jest po prostu tańsza niż stawianie tradycyjnych konstrukcji. A wszystko to przy zachowaniu pełnej funkcjonalności. Ich dużą zaletą jest również to, że tego typu zadaszenie nie wymaga odśnieżania w zimę, a kształt i sama konstrukcja balonu tenisowego doskonale radzi sobie z silnymi wiatrami.
Balony tenisowe – wyposażenie
Wyposażenie balonów tenisowych, nie licząc systemu grzewczo-nadmuchowego niezbędnego do nadmuchiwania powietrza tworzącego nadciśnienie, nie odbiega niczym od wyposażenia tradycyjnych hal sportowych. Balony tenisowe również posiadają oświetlenie oraz zaplecze techniczne i sanitarne niezbędne do funkcjonowania tego typu obiektów. Podsumowując, pneumatyczne hale tenisowe to jedno z najtańszych i najbardziej efektywnych rozwiązań w kwestii sezonowego krycia kortów tenisowych, które umożliwia korzystanie z boiska przez cały rok.
Artykuł Partnera
Dodaj komentarz