Cała kotłownia w jednej szafce. Zestawy mieszające PrimoBox AZB AFRISO

  W ostatnich latach obserwujemy coraz większą popularność grup pompowych i innych prefabrykowanych układów hydraulicznych. Dlaczego grupy pompowe zjednały sobie instalatorów i inwestorów? Jakie cechy grup pompowych wpływają na to, że są one stosowane obecnie na szeroką skalę zarówno w kotłowniach domów jednorodzinnych, jak i większych obiektów mieszkaniowych, usługowych czy użyteczności publicznej? Odpowiedź brzmi – rozwiązania prefabrykowane.

  Rys. 1. Zestaw mieszający PrimoBox AZB 351 – schemat przepływu.
  Rys. 1. Zestaw mieszający PrimoBox AZB 351 – schemat przepływu.351 – schemat przepływu.

  Przemawia za tym kilka czynników. Grupy pompowe montowane są na rozdzielaczach, czasem na rozdzielaczach z wbudowanym sprzęgłem hydraulicznym. Dzięki temu zapewniamy przepływ na potrzeby danego obiegu, jednocześnie uniezależniając go od pozostałych obiegów i obiegu kotłowego. Kolejną zaletą jest bezproblemowość, szybkość i niezawodność tak wykonanego układu rozdzielającego czynnik grzewczy na poszczególne obiegi. Dlatego też instalatorzy coraz częściej stosują fabrycznie zmontowane i często sprawdzone już pod kątem szczelności grupy pompowe. Zastosowanie takich komponentów w znaczącym stopniu skraca montaż instalacji kotłowni i optymalizuje jego przebieg. Posługiwanie się grupami pompowymi sprzyja lepszej koordynacji pracy i skraca niezaprzeczalnie czas składania instalacji, a tym samym pozwala instalatorowi zająć się następnego dnia kolejną instalacją. Pamiętajmy też, że klasyczna instalacja bez grup pompowych, jeżeli mamy 2 czy 3 obiegi zaczyna wyglądać skomplikowanie, zajmować miejsce i wprowadza do kotłowni (z punktu widzenia laika) chaos i brak estetyki. Grupy pompowe pozwalają na wykonanie estetycznej kotłowni, którą nasz inwestor z dumą będzie chciał pochwalić się sąsiadowi. Izolacje termiczne grup pompowych gwarantują ograniczenie strat ciepła do minimum. Nie zapominajmy też, ze standardowe wyposażenie grup pompowych często zawiera dodatkową armaturę będącą nie do przecenienia przy późniejszej eksploatacji.

  Rys. 2. Zestaw mieszający PrimoBox AZB 351 – przykład podziału instalacji na strefy o różnych temperaturach zasilania.
  Rys. 2. Zestaw mieszający PrimoBox AZB 351 – przykład podziału instalacji na strefy o różnych temperaturach zasilania.

  Taką armaturą, która bez wątpienia podniesie poziom i wygodę późniejszej eksploatacji, są np. wbudowane termometry na nitkach zasilających i powrotnych poszczególnych obiegów, zawory zwrotne chroniące instalację przed przepływami zwrotnymi czy grawitacyjnymi itp. A co gdyby stworzyć jeszcze bardziej kompaktowe rozwiązanie mające wszystkie te wspomniane zalety? Firma AFRISO zadała sobie takie właśnie pytanie i wprowadziła do oferty zestawy mieszające PrimoBox AZB – kompletne, kompaktowe, zamknięte w szafce rozwiązanie do połączenia źródła ciepła z kilkoma obiegami grzewczymi w instalacjach do 35 kW. W zestawach PrimoBox AZB obiegi hydrauliczne i źródło ciepła rozdzielane są wbudowanym, ukrytym pod izolacją termiczną sprzęgłem hydraulicznym, które zapewnia ich hydrauliczne rozdzielenie i optymalną pracę całej instalacji.

  Do sprzęgła podłączone są 2 lub 3 (w zależności od wybranej przez nas wersji) obiegi grzewcze. W zależności od wyboru jednej z aż 12 wersji zestawu, możemy regulować temperaturę zasilania poszczególnych stref grzewczych. Spójrzmy na przykład pokazany na schemacie – zestaw mieszający PrimoBox AZB 351 – możemy dzięki niemu regulować temperaturę zasilania strefy 2 i strefy 3. (Rys. 1) Do regulacji temperatury zasilania poszczególnych stref możemy wybrać 3-drogowy zawór obrotowy z siłownikiem ARM ProClick lub 3-drogowy zawór termostatyczny ATM. Regulacja temperatury na obiegu z zaworem termostatycznym ATM odbywać się będzie poprzez mieszanie gorącego medium ze źródła ciepła z powrotem z danej strefy. Temperatura będzie utrzymywana na stałym poziomie, zadanym na pokrętle zaworu termostatycznego ATM.

  Regulacja temperatury na obiegu z zaworem obrotowym i siłownikiem również będzie odbywać się poprzez mieszanie gorącego medium ze źródła ciepła z powrotem z danej strefy. Z tą różnicą, że tutaj oczekiwaną temperaturę zadawać będzie zewnętrzny sterownik podłączony do puszki elektrycznej zestawu mieszającego PrimoBox AZB. Spójrzmy na przykład pokazujący jak zestawy mieszające PrimoBox AZB umożliwiają uzyskanie różnych temperatur zasilania poszczególnych stref naszej instalacji. Na przykładzie widać że na zasobniku c.w.u. możemy utrzymywać najwyższą temperaturę uzyskiwaną na kotle np. 75°C, na instalacji grzejnikowej optymalne 60°C, a na instalacji ogrzewania podłogowego 30°C. (Rys. 2) Wszystko to realizowane jest w zamkniętej, kompaktowej szafce o wymiarach jedynie 50x45x16 cm. Szafkę taką możemy montować na ścianie natynkowo jak i w ścianie podtynkowo.

  Fot. 2. Komplet hydrauliczny PrimoBox – połączone zestawy mieszający AZB i separacyjny AHB.
  Fot. 2. Komplet hydrauliczny PrimoBox – połączone zestawy mieszający AZB i separacyjny AHB.

  Kocioł przyłączamy z góry, więc szafka z Primo- Box AZB będzie idealnie wpasowywać się pod wiszącym kotłem gazowym. Zestawy mieszające PrimoBox AZB mogą być też łączone z zestawami separacyjnymi AHB, tworząc wspólnie komplet hydrauliczny pełniący funkcję rozdzielania instalacji na poszczególne obiegi i umożliwiając jednocześnie pracę instalacji z dwoma źródłami ciepła. Zestawy mieszające PrimBox AZB oferowane przez AFRISO są więc kolejnym znaczącym krokiem ku łatwemu wykonywaniu estetycznych kotłowni w oparciu o gotowe elementy. Stosując zestawy PrimoBox zapewniamy miniaturyzację instalacji, a jednocześnie późniejszą bezpieczną eksploatację. Teraz kotłownia zmieści się pod kotłem gazowym wszędzie tam, gdzie planujemy go zlokalizować, ponieważ kotłownia to jedna szafka PrimoBox AZB produkcji AFRISO.

  www.primobox.afriso.pl
  www.afriso.pl

  Poprzedni artykułAplikacje do doboru pomp i rozwiązywania problemów z nimi
  Następny artykułSzeroki wybór kabin prysznicowych

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj