Centrale wentylacyjne Daikin

Firma Daikin, lider z zakresu urządzeń freonowych o umocnionej pozycji w segmencie produkcji chillerów, wkroczyła na rynek polski z nową gamą urządzeń – centralami wentylacyjnymi.

centrale wentylacyjne daikin - Centrale wentylacyjne DaikinFOT. 1. Unikatowa technologia energooszczędnych wentylatorów typu EC, z wbudowanym falownikiem i sterownikiem

Jakość powietrza odgrywa bardzo istotną rolę dla przebywających w danym środowisku ludzi oraz w przypadku procesów przemysłowych na działanie zainstalowanych maszyn i jakość produktów.

Ewolucja central, które są dobrze znane na rynkach światowych, sięga 1966 r. Klienci doceniają to, co w filozofii Daikina jest najważniejsze: jakość, trwałość, energooszczędność oraz przyjazność montażu i eksploatacji, a wszystko to przy zachowaniu idealnego kompromisu cenowego.

Centrale wentylacyjne Daikin ujęte w trzech seriach:

 • EASY – od 500 do 30 tys. m3/h,
 • PROFESSIONAL – od 800 do 140 tys. m3/h,
 • ENERGY – od 1500 do 70 tys. m3/h,

należą do najbardziej przyjaznych dla środowiska urządzeń na rynku.

centrale wentylacyjne daikin 1 - Centrale wentylacyjne DaikinFOT. 2. Unikalne połączenie sekcji za pomocą szybkozłączek.

W połączeniu z niewielkimi wymiarami (optymalizacja wielkości i tzw. „szycie na miarę” w krokach co 1 cm) centrale stanowią najlepsze z dostępnych rozwiązań. Znajduje to pozytywne przełożenie na cenę (klient płaci tylko za to, co rzeczywiście potrzebuje) i nie wpływa na wydłużenie czasu dostawy.

Zwrot inwestycji

Oszczędności te w głównej mierze czynione są przez zastosowanie:

centrale wentylacyjne daikin 2 - Centrale wentylacyjne DaikinFOT. 3. Urządzenie typu Plug&Play. Podłączamy tylko zasilanie do mufy i włączamy
 • najwydajniejszych wentylatorów,
 • szczelnych i dobrze izolowanych obudów,
 • najbardziej efektywnych wymienników, w szczególności do odzysku ciepła i chłodu (obrotowych/CSD i VSD, także z odzyskiem wilgoci, krzyżowych, glikolowych),
 • Szczególny nacisk kładziony jest na pobór prądu i moc uzyskiwaną przez wentylatory (SFP). Dlatego też zdecydowano o zastosowaniu wentylatorów typu EC. Mają one praktycznie same zalety nad konwencjonalnymi rozwiązaniami – energooszczędność, zakres pracy, trwałość, możliwość bezpośredniego sterowania itd. W pełni zintegrowana konstrukcja (zintegrowanie falownika, silnika i sterownika na wale) pozwala zredukować o 2/3 cenną przestrzeń sekcji, względem konwencjonalnych wentylatorów.

  Koncepcja Plug&Play

  centrale wentylacyjne daikin 3 - Centrale wentylacyjne DaikinFOT. 4. Na zewnatrz wychodzą tylko króćce, brak ingerencji do wnętrza centrali.

  Daikin opracował wyjątkowy system sterowania umożliwiający zarządzanie wszystkimi podzespołami centrali. Automatyką nie jest (jak w przypadku często spotykanych rozwiązań) tzw. „zestaw do samodzielnego montażu”. Wszystkie elementy wykonawcze są fabrycznie zamontowane, okablowane, podłączone do panelu sterującego z zabezpieczeniami i skonfigurowane na sterowniku. Całość jest przetestowana fabrycznie. Sekcje łączone są za pomocą szczelnych szybkozłączek. Radykalnie skraca to czas montażu, eliminuje ryzyko błędu i obniża koszty instalatora. Odbiór techniczny staje się prosty i szybki. Automatyka ta zapewnia także łatwą możliwość współpracy z systemem BMS.

  Koncepcja Plug&play to również pełne zintegrowanie zainstalowanych w centrali wymienników z jednym centralnym sterownikiem centrali, który to umożliwia pewną komunikację, stabilną i dokładną regulację temperatury za pomocą agregatów skraplających Daikina (ERQ lub VRV) lub chillerów.

  centrale wentylacyjne daikin 4 - Centrale wentylacyjne DaikinFOT. 5. Całość jest fabrycznie wylutowana, zawory rozprężne zamontowane są fabrycznie w środku.

  Centrale mogą mieć wbudowane także zawory rozprężne. W przypadku zastosowania wymienników DX rury miedziane wyprowadzone są na zewnątrz (zalutowane króćce, instalacja napełniona azotem).

  Fabryczne zainstalowanie tych elementów w ciasnych przestrzeniach oszczędza koszty montażu i przekłada się na szybkość i fachowość montażu.

  Oprogramowanie

  Centrale Daikin są szybko i profesjonalnie dobierane za pomocą najnowocześniejszego oprogramowania. Jest ono w stanie skonfigurować dowolny i każdy typ produktu zgodnie z najbardziej wymagającymi wytycznymi. Raport techniczny można łatwo i szybko przekształcić na wyczerpującą ofertę.

  W rezultacie otrzymujemy ofertę ze wszystkimi danymi technicznymi i rysunkami, wykresem I-X i charakterystykami pracy wentylatorów, a także z analizą hałasu.

  Konfiguracje central klimatyzacyjnych Daikin zapewniają wszechstronny zakres funkcji. Nasze systemy oferują liczne, także niestandardowe opcje wyposażenia.

  red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here