Ciepła podłoga

Jednym z ważniejszych systemów zapewniającym wygodę, niezbędnych w nowoczesnym mieszkaniu czy domu jednorodzinnym jest ogrzewanie podłogowe. Do najbardziej efektywnych rozwiązań systemów ogrzewania podłogowego należy ogrzewanie elektryczne (relatywnie niska bezwładność systemu, szybki czas nagrzewu). Może pełnić funkcję zarówno ogrzewania podstawowego jak i pomocniczego. System składa się z przewodów lub mat grzejnych, czujników temperatury i termostatu. Można również zastosować płyty izolacyjne, podnoszące efektywność cieplną systemu.

Ciepła podłoga

Wiele powodów przemawia za „ciepłą podłogą”. Podstawowe korzyści z zastosowania tego rozwiązania to:
Równomierna dystrybucja ciepła w pomieszczeniach – najcieplejsza strefa powstaje dokładnie tam, gdzie jest potrzebna.
Bezpieczeństwo – systemy samoregulujące to najbezpieczniejszy rodzaj instalacji grzewczych. Samoistnie utrzymują żądaną temperan turę, nie przegrzewają się, są odporne mechanicznie. Pozostałe systemy dzięki zastosowaniu termostatów posiadają również wysoką klasę bezpieczeństwa.
Oszczędność energii – system jest załączany cyklicznie tylko w stopniu pozwalającym na utrzymanie zadanej temperatury lub tylko wtedy, kiedy mieszkańcy są w domu, dzięki doborowi odpowiednich programów termostatu.
Higiena – mokre podłogi wysychają znacznie szybciej.
Rozwiązanie przyjazne dla alergików – mniejsze ruchy powietrza, a w konsekwencji mniej kurzu.

Istotny jest również dobór optymalnego rozwiązania do rodzaju aplikacji i potrzeb użytkowników. Trzeba dobrać odpowiedni system w zależności od stadium budowy, typu planowanej posadzki czy przewidywanego przeznaczenia pomieszczeń.

Fot. 1.Fot. 1.Fot. 2.Fot. 2.Fot. 3.Fot. 3.

Przewody grzejne T2Blue można bardzo łatwo dopasować do każdego kształtu ogrzewanej powierzchni. Zakończone fabrycznie i zasilane jednostronnie, układane są w wylewce samopoziomującej, dzięki czemu nie podnoszą poziomu podłogi. Przewody mogą być stosowane do posadzek ceramicznych oraz z kamienia naturalnego (fot. 1).

Zakończone fabrycznie, jednostronnie zasilane maty T2QuickNet to idealne rozwiązanie przy remontach i renowacji dzięki swojej niewielkiej grubości (3 mm) oraz łatwości układania (przewód jest równomiernie przymocowany do samoprzylepnej maty). Maty mogą być stosowane do posadzek ceramicznych oraz z kamienia naturalnego (fot. 2).

Najbardziej wydajny, ale też najbardziej wymagający jest przewód samoregulujący T2Red, połączony ze specjalnymi płytami izolacyjnymi T2Reflecta. Maksymalna wysokość to 13 mm, zalecany jest do nowych, nowoczesnych konstrukcji. Może być układany pod posadzką każdego rodzaju – ceramiczną, kamienną, drewnianą, wykładziną czy laminatem (fot. 3).

Elektryczny przewód grzejny CeraPro jest idealnym rozwiązaniem do ogrzewania podłóg z posadzką ceramiczną. Przewód układa się bezpośrednio warstwie kleju pod terakotą, a dzięki niewielkiej grubości (3 mm) nie podwyższa poziomu podłogi. Rozwiązanie doskonale się sprawdza zarówno przy remontach starszych obiektów jak i do nowego budownictwa. Szczególnie zalecany do nieregularnych powierzchni (łazienki, kuchnie), gdzie zastosowanie maty grzewczej byłoby zbyt skomplikowane. Płyty izolacyjne Raychem Isolecta stanowią idealne uzupełnienie elektrycznych systemów ogrzewania podłogowego o izolację podłoża. Przy grubości płyty zaledwie 10 mm czas rozruchu maty lub przewodów grzejnych można skrócić nawet o 65%. Zastosowanie płyt Isolecta pozwala również na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji systemu grzewczego dzięki ograniczeniu strat ciepła skierowanego w dół podłogi. System może być układany na każdym typie stabilnego podłoża. Został zaprojektowany do współpracy z matami grzewczymi T2QuickNet oraz przewodami grzejnymi T2Blue-10.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem trwałym, zaprojektowanym do wieloletniej eksploatacji. Ważne jest jednak, aby zostało fachowo wykonane przez licencjonowanego instalatora, jest to bowiem warunek konieczny dla uzyskania pełnej gwarancji.

Ogrzewanie podłogowe jest nowoczesnym sposobem na podniesienie komfortu użytkowania pomieszczeń przez wszystkich członków rodziny. Najczęściej stosowane jest w łazienkach, kuchniach i przedpokojach, czyli wszystkich powierzchniach pokrytych posadzką, która jest naturalnie zimna i, kiedy nie jest ogrzewana, powoduje szybką utratę temperatury bosych stóp. W pokojach dziecinnych, w trosce o najmłodszych, dodatkowo zalecane jest dogrzewanie także podłóg drewnianych i pokrytych wykładziną.

Monika Michońska

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *