Ciii… Niskoszumowe systemy kanalizacyjne

Akustyka urządzeń pracujących w domu, ma ogromne znaczenie dla komfortu jego mieszkańców. Stąd też producenci dokładają wszelkich starań, żeby uzyskać jak najlepsze parametry w tym zakresie. Dotyczy to również kanalizacji, która powinna być niskoszumowa. Osiągnięcie tego celu jest możliwe, jeśli do jej wykonania przeznaczone zostały dobrej jakości materiały, a cała instalacja zaprojektowana została w sposób przemyślany i w zgodzie ze sztuką budowlaną.

Ciii... Niskoszumowe systemy kanalizacyjne
Fot. 1. Izolacyjność akustyczna i redukcja hałasu podczas przepływu ścieków w rurach – to jedne z najważniejszych zadań, jakie stoją przed projektantami instalacji, producentami systemów i instalatorami. Fot. Geberit

Skąd się bierze hałas w systemie kanalizacyjnym? Wyobraźmy sobie ścieki, przechodzące przez rury i kształtki. Ich ruch wywołuje fale dźwiękowe, a te wprowadzają instalację w rezonans akustyczny. Jest to szczególnie uciążliwe w wysokich budynkach, w których natężenie wywoływanego przez ścieki dźwięku rośnie w kierunku, w jakim one płyną, a następnie zostaje przeniesione na elementy montażowe budynku, a potem, poprzez przegrody budowlane, do sąsiednich pomieszczeń. O ile jesteśmy w stanie zaakceptować tego typu dźwięki w łazienkach czy kuchniach, o tyle ich obecność w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym jest już wysoce niepożądana.

Izolacyjność akustyczna i redukcja hałasu podczas przepływu ścieków w rurach – to jedne z najważniejszych zadań, jakie stoją przed projektantami instalacji, producentami systemów i instalatorami.

Od czego zależy poziom hałasu?

Wybór i zastosowanie dobrej jakości materiałów do wygłuszenia instalacji, nawet najlepiej zaprojektowanej, to nie wszystko. Poziom hałasu może być uzależniony także od innych czynników, takich jak rodzaj ściany i stropu, czy też sposób, w jaki wykonane zostało połączenie ściany działowej ze stropem. W związku z tym, eksperci zalecają instalowanie rur przy ścianie przedniej, a nie przy ścianach pomieszczeń, które wymagają izolacji dźwiękowej. Należy także ograniczyć gwałtowne zmiany kierunku na pionach.

Inne sposoby na radzenie sobie z hałasem, to stosowanie niskoszumnych armatur, cechujących się niskim poziomem hałasu lub izolowanie rur przy przejściach przez ściany i stropy np. wełną mineralną. Najlepszym rozwiązaniem, bez wątpienia, jest jednak zastosowanie profesjonalnego systemu kanalizacji niskoszumowej.

REKLAMA

Co sprawia, że kanalizacja jest niskoszumowa?

Ciii... Niskoszumowe systemy kanalizacyjne
Fot. 2. Gwarancją spełnienia standardów instalacji niskoszumowej jest zakup kompletnego systemu (rur, kształtek, obejm, łączników. Fot. Geberit

Każdy z elementów systemów kanalizacji niskoszumowych został specjalnie zaprojektowany, aby redukować poziom hałasu. Kluczem do sukcesu jest jednak przede wszystkim wykorzystanie wysokiej jakości materiałów, np. polipropylenu z dodatkiem składników mineralnych. Rury w tego typu instalacjach mają najczęściej specjalną konstrukcją samej ścianki. Również kształtki niskoszumowe i obejmy akustyczne mają specjalny kształt (warto całą instalację zamawiać u jednego producenta, bowiem poszczególne elementy zakupione od kilku producentów nie będą do siebie pasować). Obejmy mocowane są do konstrukcji budynku, przez co zapewniają redukcję mostka akustycznego pomiędzy pionem, a elementami konstrukcyjnymi i jednocześnie zmniejszenie transmisji drgań. Niezwykle istotny jest przy tym prawidłowy projekt, uwzględniający odpowiednie zaplanowanie rozmieszczenia obejm montażowych w systemie oraz dostosowaniu ich rozmiaru do średnicy rur.

Kolejnym rozwiązaniem powodującym niskoszumowe działanie instalacji, jest oparcie jej na systemie kielichowym. Takie połączenie pomaga w stworzeniu optymalnego środowiska akustycznego, bowiem gwarantuje pełny przepływ, nie powodując jego strat w miejscach łączenia.

Na rynku znajdziemy również specjalne kształtki z wydłużonym kielichem, czyli kielichy kompensacyjne. Polecany jest ich montaż w punktach, w których konieczna jest kompensacja wydłużenia pionu kanalizacyjnego. Nasz wybór może paść również na systemy bezkielichowe z mufami nasadowymi, także wyposażone w kompensacje długości. Z kolei jeśli zdecydujemy się na zastosowanie uszczelki manszetowej, pozbędziemy się drgań przenoszonych z rury na rurę.

Dodatkowo, kanalizacja niskoszumowa, jak każda, powinna być odporna na wysoką temperaturę przepływu ścieków, a jeśli będzie montowana w miejscach przemysłowych, w garażach lub kotłowniach, należy ją zabezpieczyć przed ryzykiem pożaru, za pomocą separatorów ogniowych.

Z jakich materiałów wykonana jest kanalizacja niskoszumowa?

Jak już wspomnieliśmy, materiałem najczęściej wykorzystywanym do produkcji kanalizacji niskoszumowej jest polipropylen modyfikowany, będący połączeniem tworzywa oraz wypełniaczy mineralnych. Ma on dwie istotne zalety – poza doskonałymi właściwościami akustycznymi, równie dobre parametry izolacyjne.

Wśród instalatorów popularne są m.in. rury trójwarstwowe, zbudowane z połączenia trzech pochodnych polipropylenu. Dlaczego? Ponieważ każda z tych warstw ma inne cechy fizyczne, co powoduje zmniejszenie hałasu kanałowego. Przykładem może być system, w którym wewnętrzna część wykonana została z polipropylenu PP-B z uniepalniaczem (jest odporna na wysoką temperaturę i oddziaływanie chemikaliów), środkowa warstwa z polipropylenu modyfikowanego PP-H z mineralnym wypełniaczem (redukuje hałas i nadaje systemowi wysoką sztywność), zewnętrzna natomiast z polipropylenu PP-B (odpornego na naprężenia zewnętrzne oraz czynniki atmosferyczne). Innym rozwiązaniem jest oparcie systemu na kopolimerze PP (połączenia kopolimeru blokowego polipropylenu i polietylenu, charakteryzującego się mniejszą sztywnością, wysoką odpornością na niskie i wysokie temperatury). W tym przypadku rury również mogą być trzywarstwowe: warstwa wewnętrzna – kopolimer polipropylenu (PP-CO), rdzeń – warstwa z polipropylenu wzmacnianego i wzbogaconego minerałami (PP-MV), warstwa zewnętrzna – kopolimer polipropylenu (PP-CO).

Nie ma wątpliwości co do tego, że instalacja niskoszumowa jest obecnie najlepszym rozwiązaniem dla redukcji hałasu w instalacjach kanalizacyjnych. Warto jednak wiedzieć, że najczęściej nie ma potrzeby, żeby instalować ją na całej sieci. Optymalizacja instalacji niskoszumowej związana jest z konstrukcją budynku oraz sposobem prowadzenia przewodów.

Damian Żabicki

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *