Ciii… Niskoszumowe systemy kanalizacyjne

Akustyka urządzeń pracujących w domu, ma ogromne znaczenie dla komfortu jego mieszkańców. Stąd też producenci dokładają wszelkich starań, żeby uzyskać jak najlepsze parametry w tym zakresie. Dotyczy to również kanalizacji, która powinna być niskoszumowa. Osiągnięcie tego celu jest możliwe, jeśli do jej wykonania przeznaczone zostały dobrej jakości materiały, a cała instalacja zaprojektowana została w sposób przemyślany i w zgodzie ze sztuką budowlaną.

ciii niskoszumowe systemy kanalizacyjne 1024x706 - Ciii... Niskoszumowe systemy kanalizacyjne
Fot. 1. Izolacyjność akustyczna i redukcja hałasu podczas przepływu ścieków w rurach – to jedne z najważniejszych zadań, jakie stoją przed projektantami instalacji, producentami systemów i instalatorami. Fot. Geberit

Skąd się bierze hałas w systemie kanalizacyjnym? Wyobraźmy sobie ścieki, przechodzące przez rury i kształtki. Ich ruch wywołuje fale dźwiękowe, a te wprowadzają instalację w rezonans akustyczny. Jest to szczególnie uciążliwe w wysokich budynkach, w których natężenie wywoływanego przez ścieki dźwięku rośnie w kierunku, w jakim one płyną, a następnie zostaje przeniesione na elementy montażowe budynku, a potem, poprzez przegrody budowlane, do sąsiednich pomieszczeń. O ile jesteśmy w stanie zaakceptować tego typu dźwięki w łazienkach czy kuchniach, o tyle ich obecność w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym jest już wysoce niepożądana.

Izolacyjność akustyczna i redukcja hałasu podczas przepływu ścieków w rurach – to jedne z najważniejszych zadań, jakie stoją przed projektantami instalacji, producentami systemów i instalatorami.

Od czego zależy poziom hałasu?

Wybór i zastosowanie dobrej jakości materiałów do wygłuszenia instalacji, nawet najlepiej zaprojektowanej, to nie wszystko. Poziom hałasu może być uzależniony także od innych czynników, takich jak rodzaj ściany i stropu, czy też sposób, w jaki wykonane zostało połączenie ściany działowej ze stropem. W związku z tym, eksperci zalecają instalowanie rur przy ścianie przedniej, a nie przy ścianach pomieszczeń, które wymagają izolacji dźwiękowej. Należy także ograniczyć gwałtowne zmiany kierunku na pionach.

Inne sposoby na radzenie sobie z hałasem, to stosowanie niskoszumnych armatur, cechujących się niskim poziomem hałasu lub izolowanie rur przy przejściach przez ściany i stropy np. wełną mineralną. Najlepszym rozwiązaniem, bez wątpienia, jest jednak zastosowanie profesjonalnego systemu kanalizacji niskoszumowej.

Co sprawia, że kanalizacja jest niskoszumowa?

ciii niskoszumowe systemy kanalizacyjne2 548x1024 - Ciii... Niskoszumowe systemy kanalizacyjne
Fot. 2. Gwarancją spełnienia standardów instalacji niskoszumowej jest zakup kompletnego systemu (rur, kształtek, obejm, łączników. Fot. Geberit

Każdy z elementów systemów kanalizacji niskoszumowych został specjalnie zaprojektowany, aby redukować poziom hałasu. Kluczem do sukcesu jest jednak przede wszystkim wykorzystanie wysokiej jakości materiałów, np. polipropylenu z dodatkiem składników mineralnych. Rury w tego typu instalacjach mają najczęściej specjalną konstrukcją samej ścianki. Również kształtki niskoszumowe i obejmy akustyczne mają specjalny kształt (warto całą instalację zamawiać u jednego producenta, bowiem poszczególne elementy zakupione od kilku producentów nie będą do siebie pasować). Obejmy mocowane są do konstrukcji budynku, przez co zapewniają redukcję mostka akustycznego pomiędzy pionem, a elementami konstrukcyjnymi i jednocześnie zmniejszenie transmisji drgań. Niezwykle istotny jest przy tym prawidłowy projekt, uwzględniający odpowiednie zaplanowanie rozmieszczenia obejm montażowych w systemie oraz dostosowaniu ich rozmiaru do średnicy rur.

Kolejnym rozwiązaniem powodującym niskoszumowe działanie instalacji, jest oparcie jej na systemie kielichowym. Takie połączenie pomaga w stworzeniu optymalnego środowiska akustycznego, bowiem gwarantuje pełny przepływ, nie powodując jego strat w miejscach łączenia.

Na rynku znajdziemy również specjalne kształtki z wydłużonym kielichem, czyli kielichy kompensacyjne. Polecany jest ich montaż w punktach, w których konieczna jest kompensacja wydłużenia pionu kanalizacyjnego. Nasz wybór może paść również na systemy bezkielichowe z mufami nasadowymi, także wyposażone w kompensacje długości. Z kolei jeśli zdecydujemy się na zastosowanie uszczelki manszetowej, pozbędziemy się drgań przenoszonych z rury na rurę.

Dodatkowo, kanalizacja niskoszumowa, jak każda, powinna być odporna na wysoką temperaturę przepływu ścieków, a jeśli będzie montowana w miejscach przemysłowych, w garażach lub kotłowniach, należy ją zabezpieczyć przed ryzykiem pożaru, za pomocą separatorów ogniowych.

Z jakich materiałów wykonana jest kanalizacja niskoszumowa?

Jak już wspomnieliśmy, materiałem najczęściej wykorzystywanym do produkcji kanalizacji niskoszumowej jest polipropylen modyfikowany, będący połączeniem tworzywa oraz wypełniaczy mineralnych. Ma on dwie istotne zalety – poza doskonałymi właściwościami akustycznymi, równie dobre parametry izolacyjne.

Wśród instalatorów popularne są m.in. rury trójwarstwowe, zbudowane z połączenia trzech pochodnych polipropylenu. Dlaczego? Ponieważ każda z tych warstw ma inne cechy fizyczne, co powoduje zmniejszenie hałasu kanałowego. Przykładem może być system, w którym wewnętrzna część wykonana została z polipropylenu PP-B z uniepalniaczem (jest odporna na wysoką temperaturę i oddziaływanie chemikaliów), środkowa warstwa z polipropylenu modyfikowanego PP-H z mineralnym wypełniaczem (redukuje hałas i nadaje systemowi wysoką sztywność), zewnętrzna natomiast z polipropylenu PP-B (odpornego na naprężenia zewnętrzne oraz czynniki atmosferyczne). Innym rozwiązaniem jest oparcie systemu na kopolimerze PP (połączenia kopolimeru blokowego polipropylenu i polietylenu, charakteryzującego się mniejszą sztywnością, wysoką odpornością na niskie i wysokie temperatury). W tym przypadku rury również mogą być trzywarstwowe: warstwa wewnętrzna – kopolimer polipropylenu (PP-CO), rdzeń – warstwa z polipropylenu wzmacnianego i wzbogaconego minerałami (PP-MV), warstwa zewnętrzna – kopolimer polipropylenu (PP-CO).

Nie ma wątpliwości co do tego, że instalacja niskoszumowa jest obecnie najlepszym rozwiązaniem dla redukcji hałasu w instalacjach kanalizacyjnych. Warto jednak wiedzieć, że najczęściej nie ma potrzeby, żeby instalować ją na całej sieci. Optymalizacja instalacji niskoszumowej związana jest z konstrukcją budynku oraz sposobem prowadzenia przewodów. Damian Żabicki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here