Wkręty uniwersalne – jak wybrać? Na co zwracać uwagę?

Wkręty to alternatywa dla gwoździ. Rozwiązania te stosowane są do montażu elementów w różnego rodzaju instalacjach, montażu mebli, płyt gipsowych, wiórowych oraz wielu innych elementów. Stosuje się je przy połączenie śrubowych dociskowych. Kluczowy dla efektywności zastosowanego rozwiązania jest odpowiedni dobór wkrętów. 

Wkręty uniwersalne – czy takie istnieją?

Wkręty uniwersalne to określenie, które informuje, że łącznik tego typu można zastosować do bardzo różnych aplikacji – zewnętrznych, wewnętrznych. Znaczenia nie ma tutaj, do jakiej konkretnie instalacji stosowany jest dany wkręt. Trzeba jednak pamiętać, że nie oznacza to, że do wszystkich prac montażowych można wykorzystać tylko jeden uniwersalny wkręt. 

Wkręty do podłoża mocujemy za pomocą specjalnej wkrętarki (może to być wkrętarka elektryczna lub zwykły śrubokręt). Stosuje się je w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Kluczowe jednak dla skuteczności łączenia jest odpowiednie dostosowanie rodzaju wkręta do podłoża oraz materiału, który ma zostać osadzony na tym podłożu. 

REKLAMA

Wkręty mogą być wykonane z różnego materiału i w różny sposób. Nieco inne wkręty dostosuje się na przykład do drewna (i np. montażu mebli), inne do płyt gipsowych, wiórowych czy metalu. Wkręty są uniwersalne pod względem zastosowania, nie oznacza to jednak, że każdy produkt zapewni ci tę samą skuteczność łączenia. Z pomocą przychodzi specyfikacja, która pomaga zorientować się, który produkt będzie najlepszy. To także podstawa do porównania różnych modeli wkrętów. 

Jak i z czego mogą być wykonane wkręty uniwersalne?

Uniwersalny wkręt może być wykonany z stali nierdzewnej, mosiądzu, stali ocynkowanej, miedzi, a także stali platerowanej miedzią lub mosiądzem. Produkty tego typu zawsze są dokładnie opisane, a źródłem pewnych informacji jest przygotowana przez producenta specyfikacja. Wkręty nie różnią się jednak tylko materiałem, ale i sposobem wykonania.  Składają się one z łba i trzonu. Trzon może mieć różną długość i grubość. Może mieć walcowaty lub stożkowy kształt. Poszczególne produkty różnią się także kształtem łba na wkręcie. Może być on:

  • walcowaty soczewkowy,
  • walcowaty płaski,
  • stożkowy soczewkowy,
  • stożkowy płaski,
  • kulisty,
  • owalny.

Znaleźć można także wkręty bez łba. Nacięcie na łbie może mieć zaś kształt: krzyżowy, prosty, kwadratowy, ośmiokątny, sześciokątny (imbusowy), gwiazdkowy (Torx), nacięcia Tri-Wing (trzy nacięcia pod kątem 120°).

Wkręty ze stali nierdzewnej i nie tylko. Jak dobierać rodzaje wkrętów?

Podobne z pozoru wkręty często znacząco różnią się zastosowaniem. Nie każdego produktu możesz użyć do drewna, nie każdy sprawdzi się podczas nawiercania betonu. Tutaj trzeba być bardzo ostrożnym przy dobieraniu odpowiedniego rodzaju wkrętów

Wkręty do drewna

Wkręty tego typu powinny mieć specjalną aprobatę techniczną. Cechować je powinien wysoki poziom ochrony przed korozją. Wykonane są one najczęściej ze stali nierdzewnej, natomiast poszczególne produkty różnią się między sobą m.in. łbem, rodzaju napędu do wkręcenia, a także wielkością trzonu. Najczęściej do ogólnej obróbki drewna wykorzystuje się te o łbie stożkowym płaskim lub kulistym. Przy montażu akcesoriów i okuć sięgnąć należy po inny typ produktu – wkręty owalne z płaską końcówką. Do montażu w drewnie wykorzystuje się natomiast wkręt o stożkowym łbie z płaską końcówką.

  • Wkręty ciesielskie

Łącząc drewno z drewnem, najlepiej sięgnąć po ocynkowane wkręty. Tutaj przede wszystkim cynkowane elektrolitycznie do środowiska suchego, nierdzewne lub cynkowane ogniowo do środowiska wilgotno, Najczęściej skręty te mają stożkowy łeb.

  • Wkręty farmerskie

Wykorzystywane do mocowania drewna z blachą profilowaną. Pokryte są lakierem, co poprawia odporność na uszkodzenia mechaniczne.

  • Wkręty oczkowe

Stosowane nie tylko do drewna, ale i muru i betonu. Wykorzystuje się je do montażu przy różnych instalacjach. Najczęściej produkowane są z stali ocynkowanej.

  • Wkręty ocynkowane

Poza wykorzystaniem do montażu drewna, stosuje się je także do metalu. Produkowane są ze specjalnie utwardzanej stali, dzięki czemu nie uszkadzają się  podczas wkręcania w metal. 

Wkręty do betonu, metalu, blachy

Wkręty do betonu pozwalają na montaż różnych elementów do ściany, drzwi, okien i futryny. To wyjątkowo wytrzymałe produkty. Wyróżnia się m.in. wkręty samowiercące, wykorzystywane także do blachy i drewna. Stosuje się tutaj lakier poliestrowy i warstwę cynku, co pozwala uzyskać bardzo szczelne połączenie. Nie wymagają one wcześniejszego wywiercania otworu. 

Wkręty do blachy stosuje się także do metalu. Wykonuje się je ze stali konstrukcyjnej, co sprawia, że są bardzo wytrzymałe. Łeb jest kulisty, walcowy lub owalny, a jego końcówka płaska. Wkręty te nie zwężają się ku końcówce. 

Wkręty do płyt gipsowych

Produkowane ze stali nierdzewnej. Pozwalają na mocowanie psy gipsowo-kartonowych, podwieszanych sufitów, płyt pilśniowych, które przykręca się np. do sufitu albo ściany wewnętrznej.

Wkręty do płyt wiórowych

Wkręty do płyt osb można wykorzystywać także przy montażu okuć, cokołów i listew wykończeniowych. Najczęściej produkty te mają łby walcowe, stożkowe bądź owalne.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *