Pianobeton – czy warto postawić na to rozwiązanie?

Na rynku można spotkać wiele innowacyjnych materiałów budowlanych, z których chętnie wybierany jest pianobeton. Mimo szerokiego zastosowania na zachodzie w Polsce zyskał on na popularności stosunkowo niedawno. Czy warto z niego korzystać i jeśli tak, to w jakich sytuacjach sprawdzi się najlepiej?

pianobeton czy warto postawic na to rozwiazanie - Pianobeton – czy warto postawić na to rozwiązanie?

Pianobeton – co to jest?

Pianobeton to rodzaj betonu komórkowego. Podczas jego produkcji do masy cementowej wprowadza się mechanicznie specjalną pianę, która zwiększa objętość mieszanki. Może być stosowany na placu budowy lub w cementowniach. Jego gęstość waha się w przedziale 300-1000 kg/m3. Ze względu na specyficzną metodę tworzenia pianobeton jest doceniany za wiele właściwości.

Pianobeton – zalety

Główne zalety pianobetonu to przede wszystkim możliwość uzyskania materiału konstrukcyjnego i izolacyjnego. Im więcej piany użyje się podczas produkcji, tym lżejszy powstanie produkt końcowy, który jednocześnie będzie posiadać świetne właściwości termoizolacyjne. Z drugiej strony przy użyciu małej ilości piany, pianobeton będzie cięższy i twardszy, dlatego też dobrze sprawdzi się jako tworzywo konstrukcyjne. W przeciwieństwie do powszechnie stosowanego w izolacji styropianu pianobeton jest ognioodporny – klasa ognioodporności to A1, czyli najwyższa z możliwych. W stanie niezwiązanym wyróżnia się płynną konsystencją, dlatego też ma świetne właściwości samopoziomujące, co znacznie zmniejsza nakład pracy przy tworzeniu fundamentów czy podbudowy parkingów i dróg.

Wspomniany wcześniej styropian tworzy w ścianach i podłogach swego rodzaju pudło rezonansowe, co sprzyja potęgowaniu odgłosu dudnienia. Tymczasem pianobeton ma świetne właściwości wygłuszające. Z uwagi na akustyczne zastosowanie często wykorzystuje się go w budowie pomieszczeń służących do nagrywania dźwięku.

Mieszanki pianobetonu mogą być bardzo lekkie, dlatego można je wykorzystywać podczas ocieplania dachów czy wykonywania tarasów i balkonów. Warto dodać, że – w przeciwieństwie do styropianu – pianobeton tworzy monolityczną powierzchnię, na której nie występuje zjawisko tzw. klawiszowania (nieszczelności między płytami styropianu). Co więcej, nie jest on podatny na odkształcenia, dlatego o wiele lepiej sprawdza się jako podbudowa dróg niż popularny piasek czy żwir. Dzięki temu na jezdni nie będą pojawiać się charakterystyczne koleiny, a droga nie będzie narażona na osunięcie. Szukając uniwersalnego materiału, warto wybrać pianobeton.

Kupuj pianobeton u sprawdzonych dostawców

Opinie ekspertów wskazują na liczne zalety pianobetonu, jednak trzeba wiedzieć, że te będą zapewnione wyłącznie przy zachowaniu odpowiednich proporcji podczas tworzenia mieszanki cementu i piany. Zaleca się korzystanie wyłącznie z materiałów od sprawdzonych producentów. Na pianobeton.pl znajdziesz dobrą ofertę, która z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Istnieje też możliwość konsultacji ze specjalistą, który pomoże w wyborze optymalnego rozwiązania.

Artykuł Partnera

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułCiii… Niskoszumowe systemy kanalizacyjne
Następny artykułInteligentny system wentylacji Lindab DCV ONE | Premiery Lindab 2021

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here