Kiedy zdecydujesz się już na inwestycję w pompy ciepła, musisz pamiętać o ważnych kwestiach podczas ich montażu. Sposoby montażu są uzależnione od rodzajów pomp ciepła, a co ważniejsze, od ich prawidłowego montażu zależy jej prawidłowe działanie. Zobacz o czym należy pamiętać podczas montażu pomp ciepła.

Transport pompy ciepła
Co ciekawe, pierwszy błąd możemy popełnić jeszcze zanim pompa ciepła dotrze na miejsce, gdzie zostanie zainstalowana. Należy zadbać o to, aby w transporcie nie uszkodzić urządzenia. Jeśli pompa przechyli się nadmiernie, jest możliwe, że powstaną uszkodzenia w obiegu chłodniczym – np. zerwanie mocowań sprężarki.
Jak dobrać odpowiedni montaż do pompy ciepła?
Montaż jest uzależniony od paru ważnych kwestii. Każda pompa ciepła posiada szereg innych cech użytkowych, które koniecznie należy wziąć pod uwagę podczas montażu
REKLAMA
Przede wszystkim montaż pomp ciepła będzie się różnił w zależności od tego, jakie będzie tak zwane źródło dolne. Źródło dolne to miejsce, z którego jest dostarczana pozyskana energia do pompy. Ta energia może być pozyskana z wody, gleby lub powietrza. Montaż będzie się różnił też w zależności od zastosowania – czy pompa będzie służyć do ogrzewania domu, ciepłej wody użytkowej lub do obu tych źródeł jednocześnie.
Montaż dolnego źródła determinuje koszt całego montażu pompy, a także decyduje o tym, jak zaawansowane prace będzie trzeba przeprowadzić przy montażu. Przykładowo, montaż powietrznej pompy ciepła jest dużo prostszy niż skomplikowane montowanie pomp opartych na energii wodnej lub geotermalnej. Dlatego też koszt montażu powietrznej pompy ciepła jest często niższy – ponieważ wymaga mniej pracy.

Stan energetyczny budynku a montaż
Mniejsze zapotrzebowanie energetyczne budynku oznacza mniejsze koszty eksploatacji związane z pompą ciepła. Mniejsze zapotrzebowanie sprawia, że pompa będzie musiała wyprodukować mniej energii. Właśnie dlatego, stan energetyczny budynku jest również ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy montażu. Korzystna dla pompy ciepła może być termomodernizacja budynku, jednak nie jest ona niezbędna.
Bardzo ważnym aspektem jest również temperatura zasilania systemu grzewczego. Zwłaszcza w starszych budynkach taka temperatura jest wysoka, co niestety nie jest sprzyjającym czynnikiem dla montażu pomp ciepła. To właśnie parametr temperatury zasilania systemu decyduje o efektywności pompy. Jeśli jej efektywność byłaby niska, montaż i użytkowanie długofalowe może nie być opłacalny.
Efektywność pompy ciepła zależy też od szczelności okien. W razie potrzeby, konieczna będzie ich wymiana na szczelne, ponieważ okna stanowią bardzo ważny element w utrzymaniu ciepła w budynku. Jeśli ciepło ucieka przez rozszczelnione okna, ciężej jest ogrzać dane pomieszczenia. Przydatna może być również wymiana grzejników na niskotemperaturowe. Są one korzystne, ponieważ przekazują ciepło przy mniejszym zapotrzebowaniu na energię cieplną.
Artykuł Partnera
Dodaj komentarz