Co to jest taras wentylowany?

Taras to niezwykle pożądany element w wielu domach jednorodzinnych. Wśród wielu technologii i metod jego wykonywania, ogromną popularnością zaczęły cieszyć się w ostatnich latach technologia tarasu wentylowanego z posadzką uniesioną, która w wielu przypadkach staje się bezkonkurencyjnym rozwiązaniem. Na czym więc ona polega, co jest potrzebne, aby wykonać taras podniesiony wentylowany oraz ile to kosztuje? O tym poniżej.

co to jest taras wentylowany1 - Co to jest taras wentylowany?

Taras podniesiony wentylowany- charakterystyka 

Nowoczesny taras z płyt uniesionych cieszy się coraz większą popularnością przede wszystkim ze względu na swoją prostotę wykonania oraz długoletnią wytrzymałość. Tak wykończona powierzchnia tarasu jest bowiem niemal w pełni odporna na działanie naprężeń konstrukcyjnych oraz termicznych, czego nie można powiedzieć, chociażby o klasycznych tarasach z posadzką na zaprawie klejowej. 

Taras na wspornikach opiera się na zastosowaniu specjalnych podkładek, na których umieszczane mogą być płyty ceramiczne, kamienne lub betonowe bez zastosowania jakiegokolwiek spoiwa. W ten sposób powstaje pod nimi wolna przestrzeń, która ułatwia spływanie wód opadowych do profili okapowych, skąd następnie są one odprowadzane poza konstrukcję tarasu. Dodatkowo taras wentylowany cechuje się, jak sama nazwa wskazuje bardzo dobrą wentylacją. 

Zalety, jakie posiada taras na podstawkach

Pierwszą i podstawową zaletą, jaką cechuje się taras wentylowany, jest to, że jest on odporny na zniszczenia pod wpływem naprężeń termicznych, dzięki temu ułożone na nim płytki nie ulegają pękaniu ani odpadaniu. 

Dodatkowo układane w tej technologii płytki nie wymagają stosowania żadnego spoiwa, co znacznie ogranicza koszt stworzenia tarasu, a do tego umożliwia szybki i prosty demontaż płyt w razie potrzeby. 

Ostatecznie taras wentylowany jest także bardzo prosty w montażu, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie materiały i postępować zgodnie z instrukcją ich producenta. 

Jakie materiały wybrać wykonując tarasy podniesione wentylowane?

Taras podniesiony wentylowany wymaga zastosowania podczas jego wykonywania odpowiednio dobranych do tej technologii materiałów. Wśród nich wyróżnić można trzy podstawowe, takie jak podkładki pod płyty, profile okapowe oraz materiał hydroizolacyjny. 

Podkładki tarasowe

Taras wentylowany nie jest możliwy do wykonania bez specjalnych podkładek. Powinny się one cechować dużą wytrzymałością oraz umożliwiać wykonanie posadzki bez nierówności i przerw. Taki efekt zapewnią z pewnością systemowe podkładki SMART marki Renoplast, które oferuje sklep Balkony-tarasy24

Sprzedawane są one wraz z krążkami dystansowymi o grubości 0,5 mm, 1 mm, 2 mm oraz 3 mm umożliwiającymi swobodne regulowanie ich wysokości, a co za tym idzie uzyskanie poziomu na powierzchniach wykonywanych z ich użyciem. Powinny być one układane na narożnikach płyt oraz w połowie ich krawędzi. 

Profile okapowe

Kolejnym elementem są profile okapowe, które są kluczowe dla każdego tarasu bez względu na technologię, w jakiej jest on wykonywany. Odpowiadają one za prawidłowe zabezpieczenie krawędzi balkonów i tarasów, a do tego odprowadzają wodę poza ich konstrukcję. Także w tym przypadku dobrym wyborem są modele od marki Renoplast, które w swojej ofercie posiada specjalistyczne profile okapowe przystosowane do tarasów wentylowanych. 

Membrana

Ostatnim elementem jest natomiast membrana PVC, która zabezpiecza powierzchnię podkładu cementowego pod posadzką wentylowaną przed wodą i usprawnia jej spływanie do strefy okapowej. Membrana PVC zaliczana jest do najlepszych materiałów hydroizolacyjnych, gdyż cechuje się odpornością nawet na skrajnie niskie i wysokie temperatury, a do tego jej krawędzie można zgrzewać za pomocą gorącego powietrza, co zapewnia jej pełną szczelność. 

Oprócz tych trzech materiałów istotny jest także odpowiedni dobór płytek, które powinny przede wszystkim być w pełni odporne na mróz oraz posiadać warstwę antypoślizgową. Powinny one także mieć odpowiednie wymiary i grubość. Co do zasady tarasy wentylowane wykonywane są najczęściej z użyciem płytek nie mniejszych niż 40 × 40 centymetrów. 

Ile kosztuje nowoczesny taras z płyt w technologii wentylowanej?

To ile kosztują tarasy wentylowane, zależy od wielu różnorodnych czynników, wśród których przede wszystkim należy wyróżnić ich wymiary, im większy taras, tym większa ilość potrzebnych materiałów, a co za tym idzie także większe koszty. Porównując jednak to, ile kosztuje taras podniesiony wentylowany z konstrukcją wykończoną za pomoc płytek na zaprawie klejowej można mieć niemal pewność, że pierwsze rozwiązanie będzie o wiele tańsze, a do tego mniej pracochłonne. 

Podsumowując, tarasy wentylowane to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością w naszym klimacie, przede wszystkim ze względu na zniwelowanie problemu pękających płytek w wyniku naprężeń termicznych. Do tego rozwiązanie to cechuje się także dużą estetyką oraz prostotą wykonania, dlatego warto je rozważyć podczas wykonywania tarasu przed domem.

Materiał Partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here