Profesjonalne ubrania robocze – najistotniejsze informacje

Jednym z elementów podstawowego wyposażenia pracowników wielu branż jest specjalistyczna odzież. Pełni funkcję ochronną przed szkodliwymi dla skóry substancjami, a także zabezpiecza przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, tj. mróz, wiatr oraz deszcz.

profesjonalne ubrania robocze najistotniejsze informacje1 - Profesjonalne ubrania robocze – najistotniejsze informacje

Specjalistyczna odzież robocza dla pracownika

Większość firm zatrudniających osoby do pracy fizycznej zapewnia im profesjonalne ubrania robocze. Zazwyczaj w skład standardowego pakietu wchodzą:

 • spodnie (do pasa lub w postaci ogrodniczek),
 • bluza bądź koszula,
 • t-shirt, ewentualnie bluzka z długim rękawem,
 • odpowiednie obuwie (sportowe, z podwyższoną cholewką, trzewiki, półbuty),
 • odzież odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych (kamizelki, kurtki ocieplane, przeciwdeszczowe).

Jak dobrać odpowiednią odzież roboczą?

Najważniejszym parametrem, do którego należy dostosować całą resztę, jest środowisko pracy oraz jej charakter. Ze względu na zagrożenia związane z pełnieniem określonej funkcji stosuje się profesjonalne ubrania robocze. Mają one na celu zapewnienie pracownikowi maksymalnej ochrony. Zgodnie z ustalonymi normami BHP przedsiębiorstwo powinno zadbać o wybór odpowiedniej odzieży roboczej. Przed zakupem należy zwrócić szczególną uwagę na sposób jej jakość, a także na zastosowane do produkcji materiały.

Jaka tkanina na ubrania robocze?

Specyfika pracy oraz panujące warunki klimatyczne to główne wyznaczniki, którymi szefowie firm muszą kierować przy wyborze odzieży. Ubrania robocze używane latem powinny różnić się od tych, noszonych zimą. Istotny wpływ na komfort ma dobór materiału, z którego wyprodukowane zostały rzeczy.

profesjonalne ubrania robocze najistotniejsze informacje3 - Profesjonalne ubrania robocze – najistotniejsze informacje

Obecnie, w przypadku profesjonalnych ubrań roboczych przeznaczonych do wykonywania obowiązków służbowych na zewnątrz, w chłodni lub w miejscach z chemikaliami oraz tłuszczami zastosowanie znajdują następujące tkaniny:

 • flanela,
 • polar,
 • ortalion,
 • torlen,
 • płótno,
 • stylon.

Różnią się między sobą nie tylko grubością splotu, ale także wytrzymałością.

Pod okrycia wierzchnie zazwyczaj zakłada się odzież uniwersalną – oddychającą i dobrze przepuszczającą powietrze, wykonaną z bawełny z domieszką tworzyw sztucznych tj. poliester, elastan, akryl oraz poliamid. Lekkość naturalnych włókien oraz ich przewiewność zapewnia komfort pracy w większości miejsc. W okresie jesienno-zimowym warto postawić na cieplejsze materiały, do których zalicza się przede wszystkim flanela oraz polar. W porach deszczowych, mroźnych oraz wietrznych najlepszą inwestycją będą ortalionowe ubrania, gwarantujące skuteczną ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Kara grzywny za brak profesjonalnych ubrań roboczych

W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przywiązuje się do obowiązku ochrony pracowników. Według ustalonych norm i zasad każdy pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia zatrudnionej przez siebie osobie jak najlepszych warunków pracy oraz specjalistycznej odzieży roboczej.
Brak odpowiedniej ochrony życia i zdrowia pracobiorcy to łamanie przepisów BHP. Obecnie za to wykroczenie na pracodawcę może zostać nałożona kara grzywny, wynosząca od 1000  do 30000 złotych.

Przepisy podatkowe a odzież robocza

Znajomość zasad prawnych to niewątpliwie duży plus.
Aktualnie, w przypadku zakupu zarówno zwykłych, jak i profesjonalnych ubrań roboczych zastosowanie ma artykuł 21 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Według obowiązujących w nim zapisów zwalnia on z rozliczania w PIT wszelkich świadczeń rzeczowych i ekwiwalentów udzielanych za nie. Ponadto odzież robocza zapewniająca bezpieczeństwo i higienę pracy nie jest objęta VAT oraz nie stanowi podstawy wymiaru składek. Dotyczy to ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnych.

Materiał Partnera

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułJak dobrać moc paneli fotowoltaicznych do swojego domu?
Następny artykułCo to jest taras wentylowany?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here