Co wziąć pod uwagę przy wyborze detektorów gazu?

Rynek obfituje w zróżnicowane urządzenia do detekcji nadmiernego stężenia gazów niebezpiecznych, które różnią się od siebie parametrami, specyfikacją techniczną, czy funkcjonalnością. Dlatego w czasie wyboru detektora gazu z oferty specjalizującej się w tym zakresie firmy, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych zmiennych.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze detektorów gazu?

Jakie zagrożenia występują w danym miejscu?

Specyfika pracy w danym zakładzie lub miejscu użyteczności publicznej generuje różne rodzaje zagrożenia, np. nadmierną ilość spalin, możliwość zapłonu gazów palnych czy zatrucie gazami toksycznymi. Stąd też mierniki gazu powinny być przeznaczone do wykrywania konkretnego zagrożenia, jakie występuje w danym miejscu.

Realizacja konkretnego celu

Detekcja gazów może mieć na celu nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom, które znajdują się w danym obiekcie, ale również może posłużyć do innych celów, którymi najczęściej są:

REKLAMA

  • zarządzanie systemami bezpieczeństwa, np. zaworami, wyłącznikami energii czy wentylacją;
  • zarządzanie higieną pracy;
  • prowadzenie dokumentacji i raportów z zaistniałych zdarzeń.

Te funkcje również mogą występować w systemach detekcji gazów, dlatego podczas konsultowania właściwego systemu, należy poinformować kontrahenta o swoich oczekiwaniach.

Określenie potencjalnych źródeł gazu

Wielu producentów systemów detekcji gazów udziela pomocy w tej kwestii, jednak zniwelowane zagrożenia poprzez zastosowanie odpowiednich detektorów i umiejscowienie ich w miejscu wystąpienia potencjalnego zagrożenia jest zawsze obowiązkiem końcowego klienta. Stąd też to właśnie on musi zidentyfikować potencjalne źródła gazu, którymi mogą być:

  • źródła środowiskowe, np. metan i siarkowodór wydobywający się ze złóż odpadów;
  • wycieki z rurociągów;
  • emisja gazów w czasie procesów spalania;
  • emisja gazów w wyniku procesów produkcyjnych.

W jakich warunkach będą pracować systemy detekcji gazów?

Warunki środowiskowe będą miały duży wpływ na wydajność i funkcjonalność urządzenia, a także na dokładność dokonywanych pomiarów, co wprost przekłada się na poziom bezpieczeństwa. Wpływ na działanie systemów będą miały m.in. temperatura, poziom wilgotności powietrza, ciśnienie występujące w danym miejscu, drgania wywoływane przez maszyny produkcyjne czy zmienność warunków. Od warunków zależy, jak wytrzymałą budowę i jaką funkcjonalność będą musiały posiadać systemy detekcji gazu. Umiejscowienie ich na zewnątrz będzie wiązało się z koniecznością wzięcia pod uwagę zmiennych warunków atmosferycznych.

Podsumowanie

Miernik gazu czy tlenomierz to elementy niezbędne w każdym obiekcie, w którym może występować niebezpieczeństwo wynikające z właściwości gazów palnych lub toksycznych. Odpowiedni dobór zagwarantuje ich prawidłową pracę, a co za tym idzie, także dokładność pomiarów. Nie bez znaczenia pozostaje oczywiście kwestia ich serwisowania i kalibracja detektorów gazu, które powinny być przeprowadzane przez profesjonalne firmy.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *