Co zrobić z odpadami poremontowymi?

  W czasie remontu gromadzi się bardzo dużo odpadów. Nie możemy ich po prostu wyrzucić do kosza, warto wiedzieć co z nimi zrobić.

  Co zrobić z odpadami poremontowymi?

  Planowanie remontu – od A do Z

  Remont to duże przedsięwzięcie logistyczne. Trzeba skoordynować pracę ekipy lub, jeśli przeprowadzamy remont samodzielnie – zmieścić go w swoim harmonogramie i pogodzić z innymi obowiązkami. Znalezienie materiałów lub mebli, najlepiej w atrakcyjnych cenach, przeprowadzenie prac, posprzątanie po remoncie – to jeszcze nie koniec. Należy bowiem zaplanować także co będziemy mogli zrobić z odpadami powstałymi po remoncie. Nie są to bowiem najczęściej zwykłe opakowania po produktach czy trochę większy karton. Nie wystarczy zapakować je w worki na śmieci i wrzucić do kosza. Wśród odpadów po remoncie znajdziemy stare kafle, sanitariaty, resztki rur, meble, gruz. 

  Gdzie wyrzucić odpady poremontowe?

  Jeśli chodzi o typowe śmieci – na przykład kartony po sprzętach, wynosimy je do śmietników kontenerów standardowych. Jednakże odpady po remoncie łazienki lub kuchni musimy wyrzucić do specjalnego kontenera na śmieci. Nie jest to jakby się wydawało zwyczajny śmietnik na odpady zwyczajne – do tych bowiem nie wolno nam wyrzucić wspomnianych śmieci. Kontener na odpady poremontowe wynajmujemy na określony czas, odpłatnie. Cena zależy od wielkości kontenera – dostępne są już takie o 1m3 pojemności do nawet 20m3, na większe ilości odpadów. 

  Jak przebiega najem? Kontener wynajmujemy na przykład na 5 dni roboczych, jeśli w tym czasie nie wyrobimy się, odpłatnie możemy przedłużyć okres najmu o dodatkowe dni. Firmy oferujące kontenery są w stanie podstawić go już w 24 godziny od złożenia zamówienia. Gdzie można go ustawić? Mieszkańcy bloków mają uprawnienie do umieszczenia takiego kontenera na terenie, który należy do spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej, ale w takim miejscu, aby nie przeszkadzał on mieszkańcom i nie utrudniał wychodzenia z budynku, korzystania ze śmietnika, parkowania, wjazdu do garażu itd. 

  Warto wiedzieć kto w gminie zajmuje się odpadami. Urząd gminy powinien udzielić nam niezbędnych instrukcji, natomiast Lokalne Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej niektóre z odpadów powinny przyjąć nawet za darmo. Kontenera wspomnianego wyżej nie musimy zamawiać samodzielnie jeśli mieszkamy w bloku – powinien nam pomóc administrator budynku. Miejmy na uwadze, że na niektórych odpadach możemy dodatkowo zarobić. Części stalowe lub metalowe możemy wywieźć na złomowisko. Gruz, cegły i dachówki można zrecyklingować lub sprzedać osobom prywatnym, które wykorzystają je ponowni. Zrecyklingować da się też folie, drewno. Warto do ponownego wykorzystania wywieźć plastiki i styropian. Sprzedać można też wapno, gips lub cement, na przykład osobom, które używają tych surowców w ogrodnictwie. W zasadzie większość odpadów poremontowych nadaje się do przetworzenia i ponownego wykorzystania. To co na pewno musimy zutylizować to wełny mineralne, papy, lakiery albo farby.

  Segregacja odpadów poremontowych

  Warto zauważyć, że tak jak w życiu codziennym stosujemy się do zasad segregacji śmieci, tak w przypadku remontu również musimy wyrzucać odpady do odpowiednich pojemników. Odpady poremontowe segregujemy na czysty gruz, gruz zmieszany, odpady zmieszane, odpady wielkoformatowe i poremontowe. Dodatkowe kategorie to papa, wełna mineralna i azbest. Warto mieć to na uwadze, wynosząc odpady do kontenera.

  Odpady to jeden z największych problemów naszego środowiska. Produkujemy ich rocznie tony. Każdy kawałek plastiku, który wyrzuciliśmy do śmieci jako dzieci, dziś nadal leży na jakimś wysypisku. Dlatego też ratunkiem jest recykling – pozwala on w znaczący sposób zmniejszyć ilość odpadów, zadbać o środowisko i ograniczyć bezsensowną produkcję, która zużywa dodatkowe zasoby naturalne. Warto o tym pamiętać – nawet nasz najmniejszy wkład w ratowanie planety ma znaczenie.

  Poprzedni artykułVTS ponownie rewolucjonizuje rynek kurtyn powietrznych wprowadzając do sprzedaży przemysłową kurtynę powietrzną WING PRO EC
  Następny artykułPompy do studni głębinowych – pompa głębinowa czy pompa zatapialna?

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here