Czym czyścić kostkę brukową? Najważniejsze informacje

Kostka brukowa jest rodzajem nawierzchni szeroko stosowanej w przestrzeniach, takich jak drogi, garaże, ogrody czy tarasy. Charakteryzuje się ona wysoką odpornością i doskonale znosi ruch drogowy oraz różne warunki pogodowe. Ponadto kostki brukowe są tanie w utrzymaniu, a ich instalacja jest prostą procedurą do wykonania. Jednak, jak każda inna powierzchnia, narażona jest na działanie czynników zewnętrznych związanych z ciągłym użytkowaniem, w postaci plam, zabrudzeń, osadów itp. Przyjrzyjmy się kilku rozwiązaniom w zakresie czyszczenia i konserwacji kostki brukowej.

Rodzaje plam, które mogą pojawić się na kostce brukowej

Przed przystąpieniem do czyszczenia ułożonej kostki brukowej należy przeanalizować rodzaj mogących występować na niej zabrudzeń, aby zastosować odpowiedni preparat do czyszczenia. Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie produkty dostępne na rynku są polecane, ponieważ mogą one uszkodzić roślinność i trawę. Dlatego też przy ich wyborze należy zachować szczególną ostrożność.

Najczęstsze rodzaje plam

Poniżej przedstawiamy najczęstsze rodzaje plam i odpowiedni dla nich proces czyszczenia:

REKLAMA

  • W przypadku przylegania gumy do żucia zaleca się zeskrobanie, aby usunąć większą część plamy i przetarcie alkoholem denaturowanym. Zakończenie procesu gorącą wodą z detergentem pozwoli osiągnąć doskonałe rezultaty.
  • W przypadku plam z gliny należy postępować tak samo jak w przypadku gumy do żucia.
  • W przypadku stwierdzenia plam z tytoniu zaleca się zastosowanie wybielacza i przetarcie szczotką o sztywnym włosiu.
  • W niektórych przypadkach plamy z zaprawy są nieuniknione podczas układania kostki brukowej. W tym przypadku stwardniałe plamy należy ostrożnie usunąć pacą.
  • W przypadku rozlania smaru lub oleju należy wytrzeć nadmiar rozlanego płynu szmatą i spryskać całą powierzchnię absorbującym olejem. Można również stosować produkty, takie jak talk. Pozostawić na jeden dzień, a następnie zamieść.
  • Farba jest rodzajem plamy, która ma tendencję do pojawienia się bardzo często, ponieważ jest to materiał, który jest szeroko stosowany w budownictwie. Jeśli kostka brukowa zostanie zachlapana farbą, należy ją natychmiast wyczyścić ściereczką. Pozostawiona do wyschnięcia, farba może rozprzestrzeniać się na większą powierzchnię, zwiększając pracę związaną z czyszczeniem plamy. W przypadku, gdy farba jest lateksowa, plamę należy namoczyć, a powierzchnię przetrzeć gorącą wodą, proszkiem do usuwania plam i szczotką. Dla wszystkich innych farb odpowiednią opcją jest pozostawienie zacieku do wyschnięcia, a następnie zeskrobanie jej, aby usunąć produkt. Następnie należy nałożyć rozpuszczalnik i pozostawić na 20 do 30 minut. Następnie pocierać, aby usunąć. Powtarzaj ten proces tyle razy, ile jest to konieczne, aż do całkowitego usunięcia plamy.
  • W przypadku plam z opon należy przetrzeć zaplamione miejsce wodą z detergentem i specjalnym preparatem do czyszczenia kostki brukowej.
  • W przypadku zwykłych plam z krwi zaleca się szybkie działanie, aby nie dopuścić do zaschnięcia plam. Nałóż płynny detergent i pozostaw go do działania na 20 do 30 minut przed przetarciem i usunięciem ciepłą wodą.

Całkowite czyszczenie kostki brukowej

Po usunięciu plam na kostce brukowej należy całkowicie oczyścić powierzchnię. Należy zauważyć, że czyszczenie jest dość proste. W pierwszej kolejności należy zamieść całą powierzchnię, aby usunąć nagromadzony brud, a w przypadku tarasów lub ogrodów nawet obumarłą roślinność. W obszarach zewnętrznych zaleca się spryskanie niewielką ilością wody przed zamiataniem, aby kurz nie powodował dyskomfortu.

Preparat do czyszczenia kostki brukowej o neutralnym pH jest właściwym wyborem, aby uniknąć jej zniszczenia. Najprostszym sposobem jest zmieszanie tego produktu z wodą i szorowanie całej powierzchni kostki brukowej co dwa lub trzy dni. Bardzo ważnym szczegółem, o którym należy pamiętać podczas czyszczenia, jest to, że nigdy nie należy stosować detergentów w proszku lub w płynie zawierających podchloryn sodu lub kwasy, takie jak azotowy lub szczawiowy. Są one w stanie uszkodzić powierzchnię kostki brukowej, przez co traci ona swoje właściwości.

Konserwacja nawierzchni brukowanych

Również w tym przypadku kostka betonowa jest produktem o wielu zaletach i niskich kosztach utrzymania. Nie oznacza to jednak, że nie wymaga ona okresowej konserwacji. Na przykład, ważne jest, aby upewnić się, że fuga kostki brukowej jest zawsze wypełniona piaskiem. Aby kostka brukowa nie zagłębiła się w chodnik, należy usunąć ślady chwastów w spoinach. O materiał trzeba dbać poprzez stosowanie specjalnych środków hydrofobowych do powierzchni ceramicznych nie rzadziej niż co 4 lata, aby zachować zalety zmniejszonej absorpcji wody. Preparat do mycia kostki brukowej znajdziesz na stronie heus.pl

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *