Czym jest ciepły montaż okien? Warto zdecydować się na taką inwestycję?

Metoda ciepłego montażu okien, zwana też montażem warstwowym, cieszy się coraz większą popularnością. Powoli wypiera tradycyjne techniki, znacznie mniej efektywne, wymagające jedynie użycia odpowiedniej piany montażowej. Montaż warstwowy – jak wskazuje nazwa – jest procesem, składającym się z kilku etapów, co czyni to rozwiązanie bardziej kompleksowym oraz skutecznym w poprawie szczelności okien. Dlaczego warto zainwestować w technikę ciepłego montażu okien i na czym ona polega?

czym jest cieply montaz okien warto zdecydowac sie na taka inwestycje - Czym jest ciepły montaż okien? Warto zdecydować się na taką inwestycję?

Dlaczego ciepły montaż okien jest taki ważny? 

Bardzo istotnym współczynnikiem dla okna jest jego izolacyjność termiczna. W nowych warunkach technicznych zawarte są wytyczne, które dokładnie określają współczynnik przenikania ciepła dla okien. Jednak nawet najlepsze okna energooszczędne bez odpowiedniej techniki montażu, nie będą spełniały parametrów izolacyjności, a cała kosztowna inwestycja nie będzie miała sensu. Aby zachować odpowiednie parametry termoizolacyjne okna, ważna jest ochrona warstwy termoizolacyjnej przed wilgocią, która powoduje utratę właściwości zastosowanej piany uszczelniającej. Metoda ciepłego montażu okien powoduje odpowiednie uszczelnienie okna z murem z obu stron, zapobiegając powstawaniu mostków termicznych, wilgoci, grzybów oraz chroni przed utratą ciepła z pomieszczenia. 

Na czym polega ciepły montaż okien? 

Ciepły montaż okien (warstwowy) jest metodą, polegającą na zastosowaniu trzech warstw uszczelniających. Każda z nich ma za zadanie spełniać odpowiednie funkcje: 

  • Warstwa środkowa - wykonywana jest zwykle z piany poliuretanowej. Jej zadaniem jest izolacja termiczna, więc piana musi szczelnie wypełniać przestrzeń pomiędzy ścianą a ramą okna, aby uniknąć powstania ewentualnych mostków termicznych. 
  • Warstwa wewnętrzna – ma za zadanie chronić przed wnikaniem wilgoci, powstającej w pomieszczeniach, do piany montażowej. W tym celu stosuje się paroszczelną taśmę okienną, która chroni przed utratą właściwości termicznych i akustycznych piany. 
  • Warstwa zewnętrzna - chroni izolację przed zawilgoceniem pochodzącym z opadów atmosferycznych. Do jej wykonania stosuje się specjalne paroprzepuszczalne taśmy odporne na działanie czynników zewnętrznych. 

Oprócz taśm i piany, do montażu warstwowego stosuje się również metody mechanicznego łączenia okna z murem za pomocą kotew i dybli.

Ciepły montaż uszczelnia okna zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz oraz, w przeciwieństwie do samej piany, znacznie poprawia właściwości termiczne okna i wydłuża trwałość połączenia ram i ościeży. Zastosowane taśmy szczelnie przywierają do elementów konstrukcyjnych budynku, są bardzo elastyczne i wytrzymałe. Można je również tynkować lub malować.

Jak wykonywany jest ciepły montaż okien? 

Po przygotowaniu otworu okiennego i uwzględnieniu odpowiednich luzów dylatacyjnych, należy zadbać o oczyszczenie go z kurzu, pyłu i pozostałości tynku, a następnie zagruntować. Odpowiednie umieszczenie okna w murze zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Ważne jest stosowanie się do zaleceń producenta okien odnośnie do liczby kotew i dybli mocujących.  

Kolejnym etapem jest zamocowanie taśm uszczelniających do ramy okiennej. Specjalny klej, którym pokryte są taśmy, sprawia, że gwarantują one trwałą przyczepność. Należy zwrócić uwagę na zastosowanie odpowiedniego rodzaju taśmy w zależności od jej przeznaczenia. Taśmę paroszczelną montuje się od wewnątrz, natomiast taśmę o właściwościach paroprzepuszczalnych, od zewnętrznej części ościeżnicy. Taśmy należy równomiernie docisnąć, a w narożnikach zrobić odpowiednie zakładki, które trzeba będzie starannie doszczelnić. Przygotowaną w ten sposób ramę wprawia się do otworu i po ustawieniu jej w odpowiedniej pozycji pion-poziom, można przystąpić do montażu mechanicznego. Taśmy następnie dokleja się do muru, a przestrzeń pomiędzy ościeżnicą a ramą wypełnia się pianą. Po utwardzeniu i odcięciu nadmiaru piany, przykleja się taśmę paroszczelną od wewnątrz. Okno jest już gotowe do ostatecznej obróbki. 

Czy warto zdecydować się na ciepły montaż? 

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna – tak, jeśli zależy nam na oszczędności i zminimalizowaniu strat ciepła w pomieszczeniach. Jedynym mankamentem tego typu montażu może być większy koszt inwestycji, w porównaniu z tradycyjną metodą obróbki okien. Jednak obecnie wielu producentów stolarki okiennej zachęca klientów do stosowania ciepłego montażu, kusząc atrakcyjnymi promocjami i rabatami. W ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej, dostępne jest również dofinansowanie z programu Czyste Powietrze, które może znacznie obniżyć koszty poniesionej inwestycji. 

Artykuł Partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here