Montaż paneli fotowoltaicznych – jak zyskać więcej energii?

Podstawowe pytanie przed wyborem instalacji fotowoltaicznej na ogół brzmi: „ile modułów potrzebuję?”. Odpowiedź będzie zależała od wielu czynników. Razem z ekspertami Vaillant wyjaśniamy, dlaczego tak istotny jest prawidłowy dobór i poprawny montaż instalacji fotowoltaicznej.

montaz paneli fotowoltaicznych jak zyskac wiecej energii 1024x520 - Montaż paneli fotowoltaicznych – jak zyskać więcej energii?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak dobrać system fotowoltaiczny do istniejącego budynku,
  • dlaczego warto projektować dom z myślą o instalacji PV.

Rozwiązania oparte na energii odnawialnej cieszą się dużą popularnością. Wynika to z rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz z promocji tych technologii w postaci ogólnokrajowych programów dofinansowań, takich jak np. Czyste Powietrze. Przy zakupie fotowoltaiki warto pamiętać, że tylko prawidłowo dobrany oraz poprawnie zamontowany system pozwoli na wysoką stopę zwrotu z inwestycji.

Istotną kwestią jest również jak najlepsze wykorzystanie darmowej energii. Można to osiągnąć na przykład poprzez zastosowanie dodatkowego urządzenia wykorzystującego energię odnawialną – np. pompy ciepła do ogrzewania budynku oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Jak obniżyć rachunek za prąd w istniejącym domu?

Przy szacowaniu potrzebnej mocy instalacji fotowoltaicznej w budynku istniejącym najłatwiej posłużyć się rachunkami za energię elektryczną. Określając roczne zużycie energii elektrycznej, można w precyzyjny sposób obliczyć potrzebną wielkość systemu PV. Dla warunków nasłonecznienia na naszej szerokości geograficznej można przyjąć, że 1 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej w ciągu roku wyprodukuje około 900-1200 kWh energii elektrycznej.

W przypadku istniejącego budynku bardzo często jednak czynnikiem decydującym o mocy będzie dostępna powierzchnia do umieszczenia instalacji. Typowe moduły dostępne na rynku mają powierzchnię około 1,7 m2 i moc 300-330 Wp. Łatwo więc policzyć, że 1 kWp zajmie nieco ponad 5 m2 dachu. W idealnej sytuacji instalacja fotowoltaiczna powinna być zainstalowana na niezacienionej połaci dachowej skierowanej na południe. Możliwe jest również zastosowanie konstrukcji wolnostojącej np. w ogrodzie. Tu również warunek niezacienienia jest najistotniejszy.

Jeżeli dysponujemy odpowiednią powierzchnią do umieszczenia systemu fotowoltaicznego, warto również pomyśleć o jak najlepszym wykorzystaniu tej energii. Może to oznaczać zmianę przyzwyczajeń odnośnie użytkowania urządzeń energochłonnych, takich jak pralka lub zmywarka, tak aby używać ich w godzinach pracy instalacji PV.

Można również zastosować urządzenia magazynujące energię wyprodukowaną przez panele, nie tylko akumulatory elektryczne. Takim urządzeniem może być pompa ciepła do ciepłej wody użytkowej Vaillant aroSTOR. Pompa ta wyposażona jest w automatykę aktywującą urządzenie w okresie zwiększonej podaży darmowej energii. W ten sposób możemy magazynować energię elektryczną przekonwertowaną na ciepło i wykorzystać ją podczas wieczornej kąpieli. Pompa aroSTOR współpracuje również z konwencjonalnymi źródłami ciepła, np. kotłami gazowymi.

Planujesz nowy dom? – pomyśl o systemie PV już na etapie projektu

Projektowanie nowego domu z myślą o przyszłej instalacji fotowoltaicznej daje możliwość jak najefektywniejszego wykorzystania konstrukcji dachu. Jeżeli system PV będzie umieszczony na jednej połaci dachowej o nachyleniu 30-45oC skierowanej na południe, będzie to oznaczało maksymalne ograniczenie kosztów instalacji oraz jak najefektywniejsze wykorzystanie jej w przyszłości. Ponadto uwzględnienie instalacji fotowoltaicznej w projekcie budynku pozwoli odpowiednio ukierunkować dach oraz uniknąć błędów w postaci np. wyprowadzenia kominów w części dachu przeznaczonej pod fotowoltaikę.

Najlepsze wykorzystanie energii ze słońca zapewni system pompy ciepła do ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu będziemy mogli się cieszyć efektywnym wykorzystaniem energii odnawialnej, obniżeniem śladu węglowego oraz minimalizacją rachunków za prąd elektryczny.

W przypadku wykorzystania nowoczesnych systemów, takich jak fotowoltaika lub pompa ciepła, warto zdecydować się na prostą bryłę budynku. Jest to korzystne zarówno ze względu na zachowanie niskich kosztów inwestycyjnych, jak i na redukcję strat ciepła budynku. Prosta bryła, np. „nowoczesna stodoła” pozwoli na łatwe umieszczenie instalacji PV oraz na niskie straty ciepła przez elementy konstrukcyjne budynku.

Chcesz dowiedzieć się więcej o technologiach wykorzystujących odnawialne źródła energii? Zajrzyj na stronę www.vaillant.pl.

Artykuł Partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here