Deski opalane ogniem – ciekawy trend wśród produktów aranżacyjnych

Drewno jest surowcem, który chętnie wykorzystywane jest w budownictwie. Dużą popularnością cieszą się drewniane elewacje czy wykończenia wnętrz w surowym stylu. Drewno jest jednak dość kapryśnym materiałem, który wymaga regularnej konserwacji. Rozwiązaniem tego problemu jest technika Shou Sugi Ban, którą rozpowszechniono jeszcze w starożytnej Japonii.

Deski opalane ogniem – ciekawy trend wśród produktów aranżacyjnych

Drewno i ogień?

Połączenie ognia z drewnem wydaje się być mocno ryzykowne. Tymczasem Japończycy już setki lat temu opracowali metodę, w której deski opalane elewacyjne traktowano właśnie ogniem. Technika nosi nazwę Shou Sugi Ban, co oznacza spaloną deskę cedru. Na tym rodzaju drewna Japończycy pracowali najczęściej, jednak swoje próby wielokrotnie przeprowadzali na sośnie, dębie, jedlicy zielonej czy żywotniku olbrzymim – wszystkie z pozytywnym skutkiem.

Wieści o technice Shou Sugi Ban rozpowszechniły się wśród japońskich rzemieślników, lecz ich płomień został szybko przygaszony przez ceramikę i plastik, które cieszyły się wówczas największym zainteresowaniem. Deski opalane elewacyjne ponownie stały się modne około roku 2000, a kilkanaście lat później trend przywędrował również do Polski.

REKLAMA

Drewno – materiał atrakcyjny wizualnie

Drewniane deski to materiał, z którego można stworzyć podłogi, schody, płoty czy atrakcyjne elementy dekoracyjne. Dzięki technice Shou Sugi Ban otrzymuje się deski opalane elewacyjne, które są odporne na działanie ognia oraz wody. Materiał po obróbce termicznej zyskuje połyskliwy odcień, a jego linie są wyraźnie zarysowane. Nic dziwnego, że drewno uzyskane techniką Shou Sugi Ban staje się coraz popularniejszym elementem wyposażenia domów.

Deski opalane ogniem – ciekawy trend wśród produktów aranżacyjnych

Na czym polega metoda Shou Sugi Ban?

Opalanie drewna ogniem to proces czasochłonny, ale jego efekty z pewnością warte są ciężkiej pracy. Pracę rozpoczyna się zwęglając w kontrolowany sposób deski. Używa się do tego lampy lutowniczej lub palnika do topienia lodu. Materiał opalany jest do momentu, w którym zrobi się czarny od sadzy. Tak obrobione drewno płucze się wodą i przeciera dokładnie sztywną szczotką (zazwyczaj drucianą), by usunąć węglowy osad. Ostatnim krokiem jest zabezpieczenie drewna olejem – czynność ta poprawia jego wygląd.

Kolor drewna zależy od wielu czynników. Wpływa na to między innymi czas opalania ogniem, rodzaj drewna czy oleju. Deski opalane elewacyjne różnią się wyglądem i usłojeniem, co czyni ten materiał niepowtarzalnym i niezwykle atrakcyjnym pod względem estetycznym.

Właściwości desek opalanych ogniem

Technika Shou Sugi Ban przynosi szereg korzyści dla drewna. Deski opalane elewacyjne są odporne na wilgoć, ogień i wodę, a także na gnicie oraz insekty. Zastosowane na zewnątrz wymagają konserwacji co 10 lat, natomiast deski zaaranżowane wewnątrz w ogóle nie muszą być zabezpieczane. Drewno występuje w szerokiej gamie kolorystycznej – od głębokiego brązu do atramentowej czerni, co daje mnóstwo możliwości dekoracyjnych i aranżacyjnych. Zdaniem wielu cedr nadal jest najlepszym materiałem do tej techniki, lecz w równie dużym powodzeniem wykorzystuje się rodzimy dąb, sosna czy drewno klonowe.

Partnerem materiału jest CustomZole.

«
»

Dodaj komentarz