Spłuczka podtynkowa – najczęstsze problemy

Podwieszane na ścianach toalety ze stelażem podtynkowym to dzisiaj jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań do łazienek w nowoczesnym budownictwie. Elegancja, prostota, maksymalny minimalizm oraz optyczne zwiększenie nieraz niewielkich powierzchni to tylko jedne z zalet tego rozwiązania. Niektórym użytkownikom sporo problemów sprawia jednak nie tyle stelaż, ile sama spłuczka. Jakie problemy pojawiają się najczęściej i jak sobie z nimi radzić?

Spłuczka podtynkowa – najczęstsze problemy

W sklepach znajdziemy wiele modeli pochodzących od różnych producentów. Zanim jednak rzucimy się kupować produkty objęte promocją, warto chwilę zastanowić się nad optymalnym rozwiązaniem, a jeszcze lepiej – zapytać o zdanie fachowca, który tę pracę będzie dla nas wykonywał.

Naprawa spłuczki podtynkowej może być problematyczne, dlatego warto zostawić to specjaliście. 

REKLAMA

Spłuczka podtynkowa to sto i jedna awaria?

Prawidłowo zamontowana spłuczka podtynkowa nie będzie sprawiać problemów, o ile podczas montażu nie została mechanicznie uszkodzona. Zwykle problemem, jaka pojawia się w przypadku spłuczki podtynkowej, jest cieknięcie spowodowane nieprawidłowym zamontowaniem osprzętu i osadzeniem go w ścianie. Z automatu pojawia się w takiej chwili kolejny problem, a mianowicie dostęp w celu usunięcia usterki. Dlatego zawsze w pierwszej kolejności należy kupować stelaż podtynkowy wykonany z dobrych jakościowo materiałów. Także same prace przy osadzeniu stelaża w ścianie muszą być wykonane odpowiednio delikatnie.

Awariom ulega dość często sam mechanizm uruchamiający spłuczkę. Wynika to z eksploatacji, rzadziej z wadliwego montażu czy nieprawidłowego złożenia jeszcze na etapie produkcji. Aby uniknąć takich problemów, warto decydować się na wersje linkowe lub pneumatyczne.

Zdecydowanie wyższa cena

Wadą podtynkowej spłuczki będzie z pewnością sama cena – ze względów na większy stopień skomplikowania konstrukcji i wyższy poziom estetyki za taki zakup trzeba liczyć nawet 40% więcej niż w przypadku tradycyjnych toalet. Nie tylko koszt zakupu jest większy, ale także montażu oraz późniejszej zabudowy. W zależności od wybranej opcji stelaż montowany jest w ścianie i zabudowywany płytami gipsowo-kartonowymi, a następnie obkładany płytkami łazienkowymi. Gdy dojdzie do poważniejszej awarii lub jeden z węży będzie wymagać wymiany, konieczne będzie skucie zabudowy i stawianie jej od nowa.

Niebezpieczne odkształcenia

Co ciekawe, zbiorniki wodne spłuczek podtynkowych mogą ulegać odkształceniu i następnie rozszczelnieniu. Jeśli zakupiony zbiornik nie będzie miał odpowiedniej sztywności, efektem może być konieczność wymiany całego systemu – i znów – rozburzania zabudowy i wykonania jej ponownie. Przy zakupie spłuczki warto wybierać modele posiadające dodatkową termoizolację. Dzięki takiej dodatkowej warstwie zabudowa nie będzie pleśnieć, ponieważ nie będzie gromadzić się woda skraplająca się na ściankach ze względu na różnice temperatur.

Uszczelki w zaworze

Dość często wymiany może wymagać uszczelka znajdująca się w zaworze spustowym. To jedna z łatwiejszych operacji – jednak podczas wymiany najlepiej również odkamienić wszystkie pozostałe elementy, aby nie zakłócały pracy mechanizmu. Sparciała uszczelka, która nie spełnia swojej roli, jest łatwa do usunięcia i zastąpienia nową, dlatego można się tego zadania podjąć samodzielnie.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz