Oświetlenie warsztatowe – co wybrać?

Dbając o swój komfort, każdy majsterkowicz powinien zadbać o dobre oświetlenie miejsca pracy. Na rynku dostępne są bardzo różne lampy, co jednak wybrać, aby stworzyć miejsce godne złotej rączki? Z tego artykułu dowiesz się, jakie oświetlenie sprawdzi się w Twoim warsztacie.

Oświetlenie warsztatowe – co wybrać?

Jaka lampa robocza będzie odpowiednia dla Ciebie?

Lampy robocze cechują się wytrzymałością i solidnym wykonaniem, przez co sprawdzają się w trudnych warunkach. Warsztat jest niełatwym miejscem do oświetlenia. Zależnie od tego, czy będziesz w nim naprawiać samochody, robić naprawy mniejszych sprzętów, czy zajmować się obróbką drewna lub metalu, będziesz potrzebować innego rodzaju lamp. Odpowiednie oświetlenie kanału, blatu i innych powierzchni, na których pracujesz, znacznie ułatwi Ci zadanie. Może również zmniejszyć ryzyko zrobienia sobie krzywdy.

Jeżeli specjalizujesz się w małych i dokładnych pracach przy biurku, możesz pozwolić sobie, by Twój warsztat wyglądał nowocześnie i domowo. Poza oświetleniem biurka, do czego najlepiej sprawdzi się lampa kosmetyczna, tutaj: https://www.2bm.pl/kinkiety/kinkiety-do-kuchni znajdziesz szeroki wybór kinkietów, które będą idealną dekoracją do miejsca pracy, a jednocześnie ich wykonanie pozwala na montaż w takim miejscu, jak warsztat. W swojej pracowni możesz zastosować różnego rodzaju lampy.

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia?

Wybierając lampy, należałoby zwrócić uwagę na temperaturę światła, jaką emitują, czyli barwę, możemy je podzielić na:

  • zimną, która pobudza i sprzyja koncentracji,
  • neutralną, która odpowiada w naturze porze południowej, na człowieka na wpływ obojętny,
  • ciepła, która sprzyja wypoczynkowi i wprowadza w stan relaksu,

Biorąc pod uwagę te informacje, do warsztatu najlepszym wyborem byłoby światło, które ma białą barwę. Zwracaj również uwagę na odpowiednią moc oraz liczbę lumenów lampy, ponieważ wraz ze wzrostem tych wartości światło staje się coraz bardziej intensywne i może oświetlać większą przestrzeń. Ważne jest też napięcie – im wyższe, tym mocniejsze oświetlenie. Lampy warsztatowe z reguły są wykonane wytrzymałych materiałów, lecz warto się zainteresować dodatkowymi wzmocnieniami, taki jak na przykład metalowy koszyk wokół klosza, zabezpieczający lampę przed zbiciem.

Lampy LED do warsztatu

Obecnie oświetlenie ledowe podbija coraz więcej serc, nie tylko w warsztatach, ale również w domach, między innymi przez swoją energooszczędność, dzięki temu mamy bardzo szeroką gamę produktów, pomiędzy którymi możemy przebierać. Jako oświetlenie do miejsca pracy najlepiej posłużą nam świetlówki z belkami IP20, jak i oprawy hermetyczne, czyli lampy posiadające obudowy, które są całkowicie odporne na kurz i wodę. Decydując się na którąś z tych opcji, należy wziąć pod uwagę warunki, w jakich będą zamontowane. Lampy LED są z reguły bezawaryjne, żywotność żarówki może wynieść nawet kilkanaście tysięcy godzin, dlatego są bardzo wydajnym źródłem światła. Co więcej, taka lampa może przyjąć bardzo różne formy i kształty od lampki czołowej po oświetlenie kanału w warsztacie.

Podsumowanie

Jeśli remontujesz lub budujesz swój warsztat, koniecznie zadbaj o dobre oświetlenie, szczególnie jeśli w pomieszczeniu nie ma okien. Dzięki temu praca będzie przyjemniejsza, bardziej komfortowa, ale przede wszystkim bezpieczniejsza. Dobrze dobrane światło nie będzie męczyć oczu oraz pozwoli Ci dostrzec najmniejsze detale. Biorąc pod uwagę, że warsztat nie jest miejscem sterylnie czystym, warto zainwestować w oświetlenie, którego nie trzeba będzie co chwilę czyścić, aby światło docierało tam, gdzie powinno. Nie bójmy korzystać się ze światła, które to nam będzie najbardziej odpowiadać.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *