Dobra jakość powietrza dzięki systemom klimatyzacji przemysłowej hal i magazynów

Duże hale przemysłowe potrzebują sprawnego systemu zarządzania jakością i temperaturą powietrza. Takie obiekty wymagają zastosowania systemów klimatyzacji o zwiększonej wydajności i ekonomicznym trybie pracy. Obecnie istnieją różne typy systemów klimatyzacji, co pozwala wybrać odpowiedni rozwiązanie do każdych warunków. Jakie parametry powinny posiadać systemom klimatyzacji przemysłowej?

dobra jakosc powietrza dzieki systemom klimatyzacji przemyslowej hal i magazynow 1024x640 - Dobra jakość powietrza dzięki systemom klimatyzacji przemysłowej hal i magazynów

Systemy klimatyzacji przemysłowej hal i magazynów – charakterystyka

W obecnych czasach systemy klimatyzacji przemysłowej muszą być wydajne, ciche, ekonomiczne oraz ekologiczne. W dobie suszy hydrologicznej oraz wysokiego stężenia dwutlenku węgla, klimatyzatory powinny emitować go jak najmniej, a zużycie wody powinno być ograniczone do minimum. Odpowiednio dobrany system klimatyzacji zapewnia optymalne parametry powietrza wewnątrz hali. To nie tylko wpływa na wyższą wydajność pracowników, lecz także na poprawne funkcjonowanie urządzeń produkcyjnych i przechowywany towar. Zadaniem klimatyzacji przemysłowej jest doprowadzanie do wnętrz, świeżego, chłodnego i wolnego od pyłów powietrza. Projektując system klimatyzacji dla danej hali, należy uwzględnić rozmieszczenie nawiewników i wywiewników w jej wnętrzu w taki sposób, aby nie wzniecały kurzu. Ponadto trzeba obliczyć parametry strumienia powietrza wymaganego do chłodzenia danej przestrzeni. Kluczową rolę odgrywają także wentylatory i klimatyzator o odpowiedniej wydajności, centrale, przewody, odpylacze i filtry. Ponadto system klimatyzacji musi spełniać normy określone przez prawo. 

Systemy klimatyzacji przemysłowej – popularne rodzaje

Na rynku coraz bardziej popularne stają się energooszczędne systemy klimatyzacji przemysłowej. Wynika to m.in. z rosnącego trendu ekologii, związanego z redukcją emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ponadto oszczędność energii elektrycznej w firmie, generuje niższe rachunki za prąd oraz obniża koszty produkcji. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na takie rozwiązania. Wśród przemysłowych systemów klimatyzacji, warto zwrócić uwagę na poniższe parametry:

  • GWP (Global Warming Potential) – to klimatyzatory posiadające obniżone  współczynniki oddziaływania na tworzenie efektu cieplarnianego 
  • ODP (Ozon Depletion Potential)  – to rozwiązanie, które jest przyjazne dla  warstwy ozonu w atmosferze.

Ważne są również certyfikaty, które  potwierdzają jakość produktów zgodną z obowiązującymi przepisami oraz wykorzystanie czynników przyjaznych środowisku.

IntrCooll – innowacyjne urządzenie do systemów klimatyzacji przemysłowej

W chłodzeniu hal doskonale sprawdza się IntrCooll. To urządzenie posiada innowacyjne oprogramowanie, które steruje przepływem i parametrami chłodzonego powietrza. Rozwiązania zastosowane w urządzeniu obniżają koszty chłodzenia nawet do 80%, przy optymalnych parametrach powietrza. Natomiast inteligentny system zarządzania powietrzem kontroluje jego temperaturę i wilgotność, co wpływa na komfort przebywania we wnętrzu – zwłaszcza w halach produkcyjnych, w których przebywa wiele osób. Urządzenie posiada 3 tryby pracy, dobierane do panujących warunków atmosferycznych. Należą do nich:

1. Tryb swobodnego chłodzenia

Wykorzystuje on zimne powietrze z zewnątrz do ochładzania wnętrza. Doskonale sprawdza się w porze jesiennej i zimowej, gdy pomimo słonecznej pogody, temperatura powietrza jest niska. To ekonomiczna alternatywa dla klimatyzatorów z recyrkulacją, które do chłodzenia wykorzystują wyłącznie mechaniczne systemy, przez co zużywają więcej prądu. Natomiast tryb swobodnego chłodzenia sprawia, że urządzenie pobiera znaczniej mniej energii elektrycznej i zapewnia wysokiej jakości powietrze we wnętrzach.

2. Tryb jednostopniowego chłodzenia

To bezpośrednie chłodzenie wyparne, które sprawdza się w suche dni, gdy na zewnątrz panuje niska temperatura. Po wybraniu trybu, urządzenie chłodzi i jednocześnie nawilża powietrze do optymalnych parametrów wewnątrz hali. 

3. Tryb dwustopniowego chłodzenia

W pierwszym etapie woda zostaje schłodzona w procesie recyrkulacji w wymiennikach ciepła,  a następnie wykorzystana do wstępnego schłodzenia powietrza. Po wypłynięciu z wymienników, posiada niższą temperaturę suchego i mokrego termometru niż powietrze napływające z zewnątrz. W drugim stopniu chłodzenia powietrze jest schładzane za pomocą specjalnych wkładów.

Jak działają systemy klimatyzacji przemysłowej IntrCooll?

Systemy klimatyzacji przemysłowej IntrCooll (dostępne na stronie Oxycom: https://www.oxy-com.pl/urzadzenie-chlodzenie-hal/) są stosowane zarówno do chłodzenia dużych przestrzeni hal (np. magazynów), jak i stanowisk pracy. W drugim przypadku strumienie chłodnego powietrza są węższe i skierowane na dane stanowiska, w których większość czasu przebywają ludzie. Natomiast nie występuje potrzeba chłodzenia całej przestrzeni hali. Klimatyzatory są montowane na ścianach lub dachach – odpowiednio do potrzeb. 

W jaki sposób działa urządzenie IntrCooll? 

Wentylatory zasysają powietrze z zewnątrz budynku i tłoczą je do wymienników ciepła, które wstępnie obniżają jego temperaturę i jednocześnie nie zwiększają poziomu wilgoci. Z tego względu powietrze, wypływające z wymienników posiada niższą temperaturę termometru suchego i mokrego niż temperatura otoczenia. Drugi etap chłodzenia odbywa się za pomocą modułów ewaporacyjnych, umieszczonych po obu stronach urządzenia IntrCooll. W modułach, zewnętrze powietrze przepływa wzdłuż aluminiowych żeber. Natomiast do górnej części modułu napływa zimna recyrkulowana woda, tłoczona z wymiennika ciepła za pomocą pompy. W wyniku  niższej wchodzącej temperatury suchego i mokrego termometru, moduły ewaporacyjne schładzają powietrze poniżej poziomu temperatury otoczenia.

Proces recyrkulacji

Górny wentylator kieruje strumień powietrza, które przepłynęło przez górny moduł ewaporacyjny OXYVAP na zewnątrz budynku, ponieważ nie nadaje się ono do ponownego schłodzenia. Elementem, który zapobiega przepływowi ciepłego powietrza przez dolny wentylator jest płytka rozdzielająca. Natomiast ogrzana woda pochodząca z dolnej części modułu spływa na tacę, a następnie jest poddana procesowi recyrkulacji. Dzięki temu zostaje ponownie wykorzystana w procesie chłodzenia powietrza. Takie rozwiązanie jest ekonomiczne i ekologiczne, ponieważ zużywa mniej wody. System wyposażony jest w dwa czujniki, które monitorują parametry wody w obiegu. Jeżeli jej poziom jest niski, to automatycznie otwiera się zawór zasilający. Natomiast w celu zapobiegania rozmnażaniu się bakterii w wodzie, w systemie zastosowano sterylizator wody ozonowanej. Schłodzone powietrze jest wyprowadzane przez dolny wentylator do otoczenia. Zanim jednak trafi do wymienników ciepła, przechodzi proces filtracji, podczas którego zostaje oczyszczone z pyłków i piasku. Dzięki temu nie zanieczyszcza wnętrza hali i nie wywołuje podrażnień dróg oddechowych. Układ dynamicznego sterowania EcoSmart na bieżąco sprawdza wartość temperatury panującej na zewnątrz i wewnątrz budynku. Następnie wybiera optymalny tryb chłodzenia. Systemem można komfortowo zarządzać z dowolnego miejsca na świecie lub zza biurka, ponieważ posiada opcję bezprzewodowego połączenia z innymi urządzeniami.

Odpowiednie warunki dla ludzi i maszyn

Systemy klimatyzacji przemysłowej są niezbędne do utrzymania prawidłowej temperatury, wilgotności oraz czystości powietrza w halach produkcyjnych. Odpowiednie warunki wpływają nie tylko na samopoczucie i wydajność pracowników, lecz także na pracę urządzeń, które nie ulegają przegrzaniu. To wpływa na dłuższy okres żywotności.

test
Poprzedni artykułWanna narożna w naszym domu
Następny artykułZestaw prysznicowy – jaki kupić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here