Z badań opublikowanych przez Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa wynika, że około 50% inwestycji budowlanych w Polsce to prywatne przedsięwzięcia. Wolimy samodzielnie budować domy, ponieważ uważamy że taki scenariusz jest najkorzystniejszy cenowo. Chcąc obniżać koszty przedsięzwięcia, często korzystamy z jak najtańszych materiałów budowanych. Takie oszczędności mogą okazać się nie tylko złudne, ale również niebezpieczne. Dzisiaj tłumaczymy, dlaczego warto kupować systemy kominowe u znanych producentów.

Czy prywatna budowa jest faktycznie tańsza?
Decydując się na budowę domu zakładamy, że samodzielne przedsięwzięcie będzie dla nas najbardziej korzystne finansowo. Rzeczywistość często weryfikuje takie założenia. Budując samodzielnie (i często po raz pierwszy w życiu) bardzo trudno jest rzetelnie oszacować całkowite koszty inwestycji. Zapominamy też często o uwzględnieniu wszelkich problemów, które mogą pojawić się po drodze, takich jak trudność znalezienia fachowej ekipy, bardzo prawdopodobne błędy wykonawcze, opóźnienia terminów oraz nadwyżki materiałów. Jako inwestor indywidualny nie uzyskamy ponadto w hurtowni takich rabatów jak firma budowlana.
Do tego bilansu doliczyć trzeba ogrom poświęconego czasu własnego oraz zszargane nerwy.
REKLAMA
Tańsze dzisiaj – kilkakrotnie droższe jutro
Większości ludzi nie trzeba przekonywać do kupna markowych ubrań, dodatków czy samochodów. Cieszą się one dużą popularnością mimo kilkukrotnie wyższej ceny. Swój wybór tłumaczymy renomą firmy, dobrą jakością oraz oferowaną gwarancją. Zdanie na temat marki zmieniamy jednak zaskakująco szybko, gdy przychodzi do budowy domu.
Kupując materiały budowlane często kierujemy się przede wszystkim niską ceną. Takie działanie może okazać się złudne. Posłużmy się przykładem: zaoszczędzenie na izolacji ścian poprzez zminimalizowanie grubości styropianu sprawi, że w przyszłości będziemy płacić więcej za ogrzewanie. Zaoszczędzimy zatem w tej chwili na materiale, ale późniejsze koszty eksploatacji domu wzrosną. Przykłady pozornych oszczędności na budowie można mnożyć w nieskończoność. Większość z nich da się naprawić, inaczej sprawa ma się z wyborem komina lub systemu kominowego.
Dobrze dobrany komin zapewni długoletni komfort cieplny oraz bezpieczeństwo naszej rodziny. Zaniedbanie tej kwestii może być natomiast przyczyną poważnych kłopotów, m.in. nadmiernego osadzania się sadzy, dużego zużycia paliwa, zbierania się niebezpiecznych ilości kondensatu oraz nieprawidłowego działania automatyki kotła. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że źle dopasowany komin to przede wszystkim realne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Jego nieprawidłowe dobranie może doprowadzić do ulatniania się tlenku węgla (czadu) lub pożaru.
Dobry system kominowy inwestycją w bezpieczny dom
Wybór komina to z pewnością niełatwe zadanie. Warto posiłkować się radą profesjonalisty. Dobry kominiarz z pewnością rzetelnie doradzi nam producenta i odpowiedni system kominowy. Bezpieczniej jest w tym zakresie zaufać dużym producentom, oferujących gwarancję bezpieczeństwa, potwierdzoną niezależnymi certyfikatami.
Zgodnie z europejskim systemem zgodności 2+, producent ma obowiązek przeprowadzić kompletne badania wstępne komina w laboratorium. Ponadto jednostka certyfikowana raz do roku sprawdza, czy wytworzony produkt jest takiej samej jakości, co wyrób badany. Przeprowadza także kontrolę jakości procesu produkcji, aby upewnić się, że proces ten spełnia wymagania CE. Kupując zatem system kominowy ze znakiem CE możemy być pewni, że jest to produkt bezpieczny, wielokrotnie przebadany na każdym etapie produkcji.
Wytyczne unijne są szczególnie istotne podczas produkcji kotłów wykorzystujących zjawisko kondensacji pary wodnej podczas spalania (tzw. piece kondensacyjne i turbo). Rdzeń komina musi być wykonany z tworzywa odpornego na działanie kondensatu. Drugim ważnym parametrem przy tego typu systemach jest ich szczelność. Za przykład może tu posłużyć MKKS Premium firmy MK Systemy Kominowe, która nie tylko gwarantuje, że produkt był testowany laboratoryjnie i każdy z jego elementów posiada odpowiedni atest, ale oferuje także 10 lat gwarancji. Kupując markowy system kominowy, możemy być także pewni, że został wyprodukowany z dobrej jakości stali pochodzącej z certyfikowanej huty oraz że posiada ona odpowiednią grubość.
Dodaj komentarz