Jaki opał wybrać, żeby nie przepłacać?

Przy wyborze materiały opałowego często niesłusznie kierujemy się najniższą ceną i przyzwyczajeniem. Warto jednak przyjrzeć się bliżej wartości kalorycznej opału. To ona powie nam najwięcej o wydajności, a co za tym idzie faktycznej oszczędności. Im wyższa kaloryczność produktu, tym więcej ciepła otrzymamy w procesie spalania.

Nowość w ofercie producenta firmy Tani Opał Sp. z o.o. Ekogroszek wysokoenergetyczny do kotłów z automatycznym podajnikiem, Fot. Tani Opał Sp. z o.o. Nowość w ofercie producenta firmy Tani Opał Sp. z o.o. Ekogroszek wysokoenergetyczny do kotłów z automatycznym podajnikiem
Fot. Tani Opał Sp. z o.o.

Ci którzy muszą samodzielnie zadbać o ogrzewanie swoich domów, co roku zmagają się z tematem gromadzenia opału, kalkulacji kosztów i analizy oferty rynkowej. Rosnące ceny gazu, oleju opałowego, drewna i prądu powodują wyraźny powrót do tradycyjnego paliwa – węgla kamiennego. Na rynku trudno znaleźć atrakcyjną alternatywę.

Ciepło bierze się z kaloryczności

Ogrzewanie domów węglem kamiennym ma długą tradycję. Jego popularność wynika przede wszystkim z dużej wartość energetycznej. Węgiel kamienny zdecydowanie bardziej wydajny niż drewno, palety, biomasa, torf czy słoma. Identyczna jednostka wymienionych produktów dostarczy nam mniej energii w postaci ciepła niż węgiel. Aczkolwiek wartość opałowa ekogroszku zależy od wielu czynników, takich jak czystość, wilgotność czy zawartości innych substancji. Najważniejszym czynnikiem jest jednak wiek pokładów węglowych – im starsza jest warstwa wydobywanego materiału, tym zawartość czystego węgla jest wyższa, a jego jakość bardziej kaloryczna.

REKLAMA


Wartość energetyczna węgla określana jest w kilodżulach na kilogram (KJ/kg) lub megadżulach na kilogram (MJ/kg). Wysokość tych parametrów, obrazująca jakość dostarczanego ekogroszku zawsze znajdują się na opakowaniach certyfikowanych produktów.

Dlaczego warto opalać ekogroszkiem?

Ekogroszek wysokoenergetyczny, czyli pakowany węgiel kamienny o granulacji 5-25 mm, to nie tylko materiał wydajny i oszczędny, ale również wygodny w użyciu. Oczyszczony z kamieni produkt gwarantuje wysoką wartość opałową na poziomie 22-24MJ/kg, przy tym posiada niewielki udział popiołu.

Tani Opał Sp. z o.o. - lider rynku europejskiego w produkcji i pakowaniu węgla, Fot. Tani Opał Sp. z o.o. Tani Opał Sp. z o.o. – lider rynku europejskiego w produkcji i pakowaniu węgla
Fot. Tani Opał Sp. z o.o.

Wysoka kaloryczność ekogroszku sprawia, że grzejniki szybko się nagrzewają, w krótkim czasie doprowadzając pomieszczenie do oczekiwanej temperatury. W wyborze materiału pomóc może oznakowanie opakowania producenta i dystrubytora certyfikatem jakości, potwierdzającym wiarygodność takich parametrów jak wilgotność, granulacja czy procent pozostałego popiołu węgla. Taki certyfikat posiada np. firma Tani Opał Sp. Z o.o. Cena ekogroszku wysokoenergetycznego do kotłów z podajnikami to 739,00 zł brutto za tonę plus koszt przesyłki.

Pamiętajmy jednak, że na efektywność instalacji grzewczej wpływa nie tylko jakość spalanego materiału, ale i sprawność kotła. Ekogroszek spalamy tylko w niskoemisyjnych kotłach, czyli tak zwanych kotłach retortowych z automatycznym podajnikiem. Tylko taki dobór urządzenia i paliwa gwarantuje bezawaryjną pracę pieca i najniższe koszty wytwarzania ciepła.

«
»

Dodaj komentarz